Czas letni zmieniamy w weekend

376

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czas letni zmieniamy w weekend - Salvadore D.
Czas letni zmieniamy w weekend - Salvadore D.

Czas letni zmieniamy w weekend, to znaczy że zaczyna obowiązywać od 27 marca 2022 czyli od najbliższej niedzieli. Przestawiamy zegarek o godzinę do przodu z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która jest godziną początkową czasu letniego. Wschód i zachód słońca następuje więc o godzinę później niż dzień wcześniej.

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu. Czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

W Unii Europejskiej  zmian czasu dotyczy dyrektywa UE 2000/84/EC. Czas letni na zimowy zmieniamy w ostatnią niedzielę października przestawiając zegar o godzinę do tyłu.

Wynika z tego że czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.

Powyższe reguły obowiązują w Polsce od 1996 roku. Jednak formalnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się na podstawie Ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej – art. 3 z dnia 10 grudnia 2003 r.

Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00. 3:01 jest to godziną początkową czasu letniego. Zmiana w drugą stronę, tj. z czasu letniego na czas zimowy, polega na cofnięciu wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Następuje w ostatni weekend października – w tym roku w nocy z 30 na 31 października.

Czas letni zmieniamy w weekend – kto to wymyślił?

Pierwszą osobą która oficjalnie została przypisana do pomysłu używania czasu letniego jest Benjamin Franklin (ur.17 stycznia 1706, zm. 17 kwietnia 1790)

amerykański polityk, uczony, filozof  jeden z  założycieli Stanów Zjednoczonych.

George Vernon Hudson (ur. 20 kwietnia 1867 ,zm. 5 kwietnia 1946)

– nowozelandzki pocztowiec, entomolog i astronom amator, pomysłodawca sezonowej zmiany czasu.

 Dzięki pracy zmianowej zainteresował się wartością światła dziennego i 16 października 1895 r. przedstawił towarzystwu naukowemu Wellington Philosophical Society pracę, w której dowodził zasadności sezonowych zmian urzędowego czasu o dwie godziny do przodu. Projekt nie uzyskał poparcia, jednak z czasem parlamentarzysta Thomas Sidey doprowadził do wprowadzenia zmiany czasu w 1927 r. Mimo kontrowersji Hudson został przez Royal Society of New Zealand 16 maja 1934 r. wyróżniony za tę pracę medalem imienia Sideya.

William Willett (ur. 10 września 1856  zm. 4 marca 1915) – angielski propagator koncepcji czasu letniego.

W 1907 rokuopublikował broszurę The Waste of Daylight, w której zaproponował, aby w okresie letnim zegary były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetlaniu rzędu 2,5 mln funtów. Na forum brytyjskiego parlamentu ta kwestia nie odniosła sukcesu.

Widok zegara o kształcie globusa z tarczą
Czas letni zmieniamy w weekend – zegar globus

Czas letni zmieniamy w weekend – kto był pierwszy?

Pierwsi we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, przesunięto czas o godzinę do przodu. Dzień 1 maja rozpoczął się więc 30 kwietnia o godzinie dwudziestej trzeciej, a dzień 30 września zakończył się o godzinie 1 w nocy. W 1917 roku zmiana nastąpiła w nocy z 15 na 16 kwietnia (z niedzieli na poniedziałek); wskazówki przesuwano jednak z godziny drugiej na trzecią i czas letni obowiązywał do nocy z 16 na 17 września. Podobnie w 1918 roku temat był kontynuowany.

Niedługo później zmianę czasu wprowadzono w Wielkiej Brytanii. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych wyjaśnił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji prądu.

Czas letni zmieniamy w weekend – jak było w Polsce?

W II Rzeczpospolitej zmiana czasu została wprowadzona tylko raz, w 1919 roku.

Podczas II wojny światowej, podczas okupacji czas zmieniano w takich terminach, jak w III Rzeszy Niemieckiej,

W Polsce Ludowej w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września, a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie. Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce ogłaszano w Monitorze Polskim. W Polsce od 1996 r. zmiana czasu następuje na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Wydaje się je co pięć lat na kolejne pięć lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce. Nowe rozporządzenie z dnia 4 marca 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 539)  reguluje tę kwestię na lata 2022-2026.

Czas letni zmieniamy w weekend – po co?

Stosowanie czasu letniego częściowo dostosowuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed wschodem i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5 do 19, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje tylko pozorne oszczędzanie energii elektrycznej. Większość Polaków nie wstaje przed godziną szóstą rano, za to wieczorem jest aktywna znacznie dłużej niż do 19.00.

Czas letni zmieniamy w weekend – do kiedy?

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę. Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. Zmiana jest szczególnie uciążliwa dla branży logistycznej, transportowej, budowlanej, hotelarskiej, motoryzacyjnej, obróbki cieplnej, ale też wszędzie tam, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona całodobowo; powoduje też „istotne utrudnienia w działalności prowadzonej na skalę międzynarodową”. Podobne badania przeprowadziła także BBC

W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. Następnie działania w zakresie wypracowania ostatecznego kształtu dyrektywy COM(2018)639 znoszącej sezonowe zmiany czasu nie były podejmowane.  Jak w wielu sprawach Rada Unii Europejskiej niewątpliwie nie dorosła do zadań do których została powołana i opóźnia dalsze działania w tej sprawie. Wypada więc czekać i uzbroić się w cierpliwość, a najbliższy weekend przestawić zegarki zgodnie z powyższymi radami.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż

Jesteś zainteresowany czytaj także Brak uprawnień do kierowania pojazdem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia