Czym Rosja straszy Polskę

529

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czym Rosja straszy Polskę mapa europy - Korytarz suwalski powtórka z historii
Czym Rosja straszy Polskę

Korytarz suwalski powtórka z historii czyli czym Rosja straszy Polskę. Sugestie rosyjskie dotyczące ataku na Polskę i kraje bałtyckie.

Kanał państwowej telewizji Rossija1 jest to oprócz największej stacji Pierwyj kanał najbardziej popularna stacja telewizyjna w Rosji.

Główną twarzą rosyjskiej stacji Rossija1 w tym kontekście jest Igor Korotczenko, główny ekspert ds. wojskowości, redaktor naczelny pisma „Nacjonalnaja Oborona”

w programie „60 minut” (org. „60 МИНУТ”) przedstawia widzom taktyczne hipotezy w jaki sposób na przesmyk suwalski wchodzą wojska z Kaliningradu i Białorusi. Jak przebiegnie ofensywa i jak kaliningradzkie zgrupowanie armii rosyjskiej i białoruskie siły zbrojne zamykają korytarz suwalski. Eksperci pokazują jak korytarz suwalski zostaje odcięty izolując NATO i Polskę od państw bałtyckich czyli Litwy, Łotwy i Estonii.

Czym Rosja straszy Polskę – korytarz suwalski powtórka z historii – izolacja państw bałtyckich

Innym politykiem rosyjskim od wielu lat śniącym o mocarstwowości Rosji i wysuwającym groźby pod adresem NATO jest Władimir Żyrynowski. Przewodniczący partii LDPR jest przywódcą trzeciej co do znaczenia siły w rosyjskiej Dumie. Mówi on jednoznacznie : „Rozwiązanie może być tylko siłowe – żadne inne. Inną sprawą jest to, gdzie będzie miał miejsce ten mały konflikt zbrojny, na jakie kraje będzie się rozciągał. No, niech to będzie Ukraina, Polska i państwa bałtyckie”

„Eksperci” w studiu telewizyjnym otwarcie mówią o ataku na Polskę. Twierdzą, że Warszawa zostałaby całkowicie zniszczona w 30 sekund.

Odważni Polacy, z waszej Warszawy nic nie zostanie w 30 sekund. Wiem, że jest problem na granicy kaliningradzkiej. Może już czas ustanowić korytarz do Kaliningradu? Moim zdaniem, kraje nazywane Polską i Litwą ostatnio za bardzo się stawiają. Nie zdają sobie sprawy, że poradzimy sobie z nimi szybciej, niż z Ukrainą. Ze względu na potrzebny korytarz do Kaliningradu, kwestią jest operacja militarna – powiedział „ekspert” w rosyjskiej telewizji.

Fragment nagrania udostępnił były premier Szwecji Carl Bildt. Jego zdaniem, „to niestety pokazuje, że sytuacja może się pogorszyć”.

„Kiedy mówię, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, mam na myśli dokładnie to. Państwowy rosyjski program telewizyjny w prime time omawia możliwy atak nuklearny na Europę, rosyjską inwazję na Polskę i Litwę oraz korytarz do Kaliningradu, zagraża Niemcom i państwom bałtyckim. Działajmy teraz – skomentowała nagranie Maria Avdeeva, dyrektorka ds. Badań Europejskiego Stowarzyszenia Ekspertów. (Natemat.pl) Od 2014 roku stratedzy NATO skupili większość swojej uwagi na czterdziestokilometrowym odcinku granicy między Polską a Litwą, zwanym Korytarzem Suwalskim. Dwie autostrady są jedynym korytarzem lądowym, przez który siły NATO mogą wzmocnić swoje bałtyckie państwa członkowskie w przypadku konfliktu z Rosją.

I na koniec garść najnowszych informacji w skrócie CAŁA ROSJA W STANIE MOBILIZACJI – SKUTECZNA OBRONA UKRAINY!

Czym Rosja straszy PolskęKorytarz suwalski powtórka z historii -mapa
Czym Rosja straszy Polskę Korytarz suwalski powtórka z historii -mapa

Czym Rosja straszy Polskę – korytarz suwalski powtórka z historii – pierwsze plany lata 90

Eksterytorialna autostrada znana jako Korytarz suwalski był rozważaną przez Rosję w latach 90 drogą, która miała połączyć Rosję z obwodem kaliningradzkim. Droga miała przebiegać przez Polskę i Białoruś. Pierwsze plany utworzenia połączenia z Kaliningradem pojawiły się w 1992 roku. W listopadzie 1993 roku premier Federacji Rosyjskiej Władimir Szumiejko zaproponował utworzenie specjalnego korytarza komunikacyjnego na trasie: Grodno–Suwałki–Gołdap–Gusiew. W grudniu tego roku dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 2117, koncepcję poparł Borys Jelcyn. Przebieg trasy uzasadniano uzależnieniem obwodu od gospodarki Białorusi. Trasa miała przebiegać po istniejących wówczas drogach. Drobnych korekt wymagałby tylko odcinek Olecko–Augustów, gdzie przebiegała dawna granica Prus Wschodnich.

Pomysł na korytarz zaproponowano przedstawicielstwu Polski podczas obrad Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z obwodem kaliningradzkim w październiku 1994 roku. W dłuższej perspektywie, propozycja rosyjska zakładała ulepszenie sieci drogowej, położenie gazociągu, szerokotorowej linii kolejowej, linii energetycznej oraz wprowadzenie bezwizowego tranzytu przez Polskę.

Innym czynnikiem były liczne spory Rosji z Litwą w tym decyzja o wprowadzeniu podatku tranzytowego. Odmówiono przewożenia przez terytoria litewskie rosyjskich samochodów wojskowych, a nawet żądania obstawy policyjnej dla rosyjskich transportów.

23 stycznia 1996 r. przyjęto program rozwoju dróg ekspresowych który nie przewidywał utworzenia drogi.

Ciekawostką jest zdanie z mińskiego tygodnika społeczno-kulturalnego „Literatura i Mastactwa” na odrzucenie pomysłu budowy trasy przez polskiego ministra transportu i gospodarki morskiej, stwierdzające, że ”Gdyby «ojciec» Stalin nie podarował kiedyś Białostocczyzny Polsce, to być może dziś nie byłoby problemu z  korytarzem»

19 marca 1996 r. w „Gazecie Wyborczej„ pojawiła się wypowiedź deputowanego rosyjskiej Dumy Władimira Łukina. Polityk, podczas spotkania z moskiewskimi wyborcami stwierdził. ”publiczne postawienie sprawy korytarza Grodno – Kaliningrad przez terytorium Polski było najpoważniejszym błędem rosyjskiej dyplomacji w ostatnich dwóch miesiącach„. Biorąc pod uwagę historię II wojny światowej, samo pojęcie „polski korytarz” może ”wywołać u Polaków szok i stan przedzawałowy”. W kolejnych miesiącach temat powoli znikał z mediów.

Korytarz suwalski powtórka z historii – XXI wiek

Wizyta z 6.06.2002 Aleksandra Kwaśniewskiego w Moskwie, to zdecydowane stwierdzenie, że Polska nie zgodzi się na korytarz tranzytowy przez swoje terytorium z Kaliningradu do Rosji. Jeśli słowo „korytarz” źle się kojarzy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, to wyłącznie jego problem – odpowiadał na łamach „Izwiestii” przewodniczący parlamentarnego komisji do spraw międzynarodowych Dimitrij Rogozin. Mówił on wtedy że Polacy mogą nawet zbudować tunel do Kaliningradu, ale za własne pieniądze. „Nie może być tak, że o tym, czy obywatele Rosji mogą przejechać z jednej części Rosji do drugiej, będą decydować urzędnicy obcych państw – powiedział.

Po wstąpieniu Polski i Litwy do Unii Europejskiej obwód kaliningradzki zostanie odcięty od Rosji. Władze w Moskwie żądają utworzenia korytarzy tranzytowych, którymi mogliby podróżować mieszkańcy Kaliningradu.

Ze strony Polski i Litwy, ale także krajów UE, słychać jednobrzmiącą odpowiedź. „nie będzie żadnych wyjątków w stosowaniu prawa wspólnotowego, będą stosowane kryteria Schengen” – powiedział premier. W związku z tym, o żadnych eksterytorialnych korytarzach, czy podobnych przedsięwzięciach nie ma mowy – podkreślił premier Leszek Miller w dniu 12.05.2002.

Po odmowie Polski w latach 2002–2004 Rosja próbowała przekonać Litwę do budowy korytarza przez jej terytorium. 1 maja 2004 roku Polska wraz z Estonią, Litwą, Łotwą i innymi krajami wstąpiła do Unii Europejskiej. Jak widać do realizacji koncepcji nie doszło.

Powtórka z historii – autostrada eksterytorialna do Wolnego Miasta Gdańsk

W naszej historii, w niezbyt odległej przeszłości mieliśmy do czynienia z sytuacją tego typu. Było to żądanie Adolfa Hitlera z października 1938 co do wyrażenia przez Polskę zgody na aneksję Wolnego Miasta Gdańsk przez III Rzeszę. Innym żądaniem były eksterytorialna autostrada oraz linia kolejowa, przechodzące w poprzek polskiego Pomorza. Polska miała otrzymać w zamian przedłużenie paktu o nieagresji na kolejne 25 lat. Odmowa Polski została potraktowana przez Niemcy jako pretekst do agresji na Polskę. W dniu 1 września 1939 rozpoczęła się II wojna światowa.

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Jeżeli jesteś zainteresowany czytaj także Ukraina oszukana w Memorandum Budapesztańskim

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia