Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli

456

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja
Zmiany mają pojawić się także w zakresie realizacji programu nauczania.

Od 1 maja średnie podwyżki dla nauczycieli wzrosną o 4,4 procent. Tak zdecydował Sejm, nowelizując ustawę Karta Nauczyciela. Przełoży się to również zwiększenie minimalnych stawek i dodatków do wynagrodzeń. 

Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli – równa płaca 

Autorzy projektu podkreślają, że niezbędne jest podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli, bez względu na zmiany systemowe. Ponadto dodają, że obecny poziom pensji dla pedagogów nie jest wystarczający. Najnowsze założenia nie wpłyną jednak na kwoty określane przez ustawę okołobudżetową, w tym na środki na nagrody. Systemowe zmiany mają się obracać przede wszystkim wokół zwiększenia wspomnianej pensji i likwidacji niektórych dodatków. W nowelizacji zapisano również, że nauczyciele będą mogli otrzymać najpóźniej do 30 czerwca z wyrównaniem do 1 maja. Subwencja oświatowa ma z kolei zostać zwiększona o 1 mld 671 mln i 100 zł. Najnowsza propozycja spotkała się jednak ze sporą krytyką. Według oponentów decyzja zapadła bez konsultacji z konkretną grupą społeczną. Wysokość podwyżki określana jest natomiast jako „policzek” ze strony państwa, co oczywiście odnosi się do nadal zbyt niskiego dochodu. Przypomnijmy, że wynagrodzenie dla nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz wszystkich dodatków.

Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli  

Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli – kwota wynagrodzenia 

Tymczasem podsumujmy krótko jak wygląda obecne minimalne wynagrodzenie dla nauczyciela (kwota brutto): 

  • – nauczyciel stażysta – 2.949 zł; 
  • – pedagog kontraktowy – 3034 zł;
  • – nauczyciel mianowany – 3445 zł;
  • – nauczyciel dyplomowany – 4046 zł;

Wysokość średniego wynagrodzenia dla nauczyciela określona jest w art. 30 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela. Ustawa określa m.in. współczynnik, przez który należy pomnożyć kwotę bazową. Dzięki tym obliczeniom lokalne samorządy mogą zaplanować, jaką kwotę będą wypłacać swoim nauczycielom. Od 2020 roku wysokość średniego wynagrodzenia dla nauczycieli nie uległa zmianie. Warto dodać, że w przypadku obecnej nowelizacji głosowało 458 posłów, nikt nie był przeciwny oraz nikt nie wstrzymał głosu. Nowelizacja w następnej kolejności ma trafić do Senatu.

Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli  

Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli – kolejne zmiany 

Jak się okazuje, zmiany mają pojawić się również w kwestii realizacji programu nauczania. W tym celu egzamin maturalny czy egzamin ośmioklasisty zostaną przeprowadzone na podstawie różnych przepisów. Oznacza to m.in. rezygnację z dodatkowego przedmiotu podczas egzaminu dla ośmioklasistów. Nowe rozwiązania mają pojawić się także w zakresie zatrudniania pedagogów na poszczególne rodzaje etatów w szkołach i przedszkolach. Na pomoc psychologiczno-pedagogiczną ma z kolei zostać przeznaczone 700 mln zł. Podwyżki od 1 maja dla nauczycieli mają na celu zwiększenie rangi tego zawodu – tak podkreślają autorzy tego projektu. Nam nie pozostaje nic innego, jak poczekać na faktyczny odbiór społeczny tejże zmiany. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia