Prawo jazdy kategorii C

374

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prawo jazdy kategorii C. Z bramy centrum przeładunkowego wyjeżdża kolorowo oświetlony TIR, ciągnący naczepę z ciężkim spychaczem CAT.
Kierowca zawodowy to nie tylko zwiedzanie świata. To ciężka praca i rozłąka z rodziną.

Transport samochodowy jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż gospodarki. Na terenie Unii Europejskiej uległ on w ostatnich latach wielkim zmianom, zaczęło się od Brexitu Wielkiej Brytanii, a teraz swoje pięć groszy dołożyła inwazja Rosji na Ukrainę. Obecnie na terenie całej Unii Europejskiej panuje ogromny deficyt kierowców zawodowych, może to pora aby zdobyć prawo jazdy kategorii C i zmianę zawodu.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C

Zdobycie kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony (z wyjątkiem autobusów). W ramach kategorii C można prowadzić zestaw pojazdów składający się z samochodu ciężarowego oraz przyczepy lekkiej (do 750 kg). Dodatkowo możemy także prowadzić ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. W przypadku przekroczenia określonej maksymalnej masy przyczepy konieczne jest posiadanie kategorii C + E prawa jazdy. Jeśli kierowca rozważa wykorzystanie prawa jazdy kat. C do celów zawodowych, musi być świadomy, że w wielu wypadkach konieczne będzie ukończenie dodatkowego kursu zawodowego. Posiadanie samej kategoria C prawa jazdy nie uprawnia do realizowania odpłatnego przewozu rzeczy. Taką możliwość mają kierowcy zawodowi, którzy uzyskali świadectwo kwalifikacji zawodowej.

Chcesz zostać instruktorem nauki jazdy? Skorzystaj z oferty osolive.pl

Wymagania stawiane kursantowi

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii C, kandydat powinien spełniać szereg wymogów. Warunkiem koniecznym jest ukończenie 21 roku życia. Jedynie żołnierze Sił Zbrojnych mogą zdawać egzamin na kategorię C w wieku 18 lat. Kolejnym, równie istotnym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B lub zaświadczenie o zdanym egzaminie (np. gdy kontynuujemy kurs zaraz po zdaniu egzaminu). Następnym wymogiem jest posiadanie zaświadczenia z poradni zdrowia psychicznego o braku psychicznych przeciwwskazań, by zostać kierowcą zawodowym. Ostatnim wymogiem jest uzyskanie w Wydziale komunikacji PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę).

Nowe uprawnienia to szansa na dobrze płatny zawód.

Prawo jazdy kategorii C – kurs

Kurs na prawo jazdy kat. C, trwa minimum 50 godzin i składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktycznych. Po zakończeniu zajęć z teorii oraz jazdy na placu manewrowym ośrodka szkolenia należy zdać test wewnętrzny. Jeśli przejdziemy go pozytywnie i instruktor wyda nam dobrą ocenę, możemy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Kierowcy, którzy chcą podwyższyć swoje kompetencje w aktualnej pracy, często wybierają rozwiązanie, by najpierw zgłosić się do WORD i samodzielnie przygotować do egzaminu teoretycznego. Jeśli uda nam się go zdać, wówczas zostaniemy skierowani na obowiązkowe zajęcia praktyczne. Cena kursu na prawo jazdy kat.C waha się w granicach 3350,00zł do 4100,00zł.

Elektryki też tutaj są.

Egzamin państwowy sprawdzający wiedzę i umiejętności kandydata, zaczyna się od części teoretycznej. Obejmuje ona znajomość zasad ruchu drogowego oraz wiedzy specjalistycznej, np. związanej z budową samochodu trwa ok. 25 minut w tym czasie  należy odpowiedzieć na 32 pytania, w tym 20 pytań ogólnych i 12 pytań o tę kategorię. Po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej, następuje część praktyczna. Sprawdza ona umiejętności w zakresie przygotowania pojazdu do jazdy oraz jazdę na placu manewrowym. Część praktyczna sprawdza również kandydatów w ruchu ulicznym. Po zdanym egzaminie profil PKK zostanie zaktualizowany, a kursant może udać się do starostwa, aby uiścić opłatę za wydanie dokumentu. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu to ok. 2 tygodnie.

Materiał wideo: WORD w Łodzi – kategoria C – plac manewrowy

Może cię również zainteresować: Opony letnie czy całoroczne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia