Zagrożenie produkcji elektryków?

238

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zagrożenie produkcji elektryków? Na jasnym tle widać wyobrażenie samochodu elektrycznego bez nadwozia. Wyszczególniona jest bateria trakcyjna zajmująca całe podwozie.
Zagrożenie produkcji elektryków? Bateria trakcyjna zawiera w swojej konstrukcji pierwiastki ziem rzadkich.

Zagrożenie produkcji elektryków? Wybuch wojny w Ukrainie spowodował wiele problemów w branży samochodowej. Przerwane zostały łańcuchy dostaw podzespołów produkowanych w tym kraju. Największe zawirowania dotknęły grupy VAG, gdzie brak wiązek elektrycznych z Ukrainy spowodował wstrzymanie produkcji niektórych modeli samochodów, również elektrycznych. Problemy z dostawami półprzewodników z rynku chińskiego to kolejna przeszkoda w produkcji coraz bardziej skomputeryzowanych pojazdów, nie tylko elektryków. Bez wątpienia najbardziej newralgicznym podzespołem każdego elektrycznego pojazdu jest bateria trakcyjna, a dokładniej metale ziem rzadkich, bez których niemożliwe jest wyprodukowanie baterii litowo-jonowych. Czy dostawy tych pierwiastków mogą być zagrożone?

Zagrożenie produkcji elektryków? – bateria

Zawartość pierwiastków w przykładowej baterii Li-ion (c) Volkswagen Group Components.  Jako przykład użyto akumulatora o wadze 400 kilogramów, czyli o pojemności 60÷65 kWh. Najcięższym komponentem jest aluminium (126kg, 31,5%). Wykonane z niego są obudowy modułów oraz pojemnik zabezpieczający baterię trakcyjną pojazdu. Grafit (71 kg, 17,8%),  z niego zbudowana jest anoda. W porowatej przestrzeni grafitu gromadzi się lit podczas ładowania baterii. I ucieka z niej, gdy bateria się rozładowuje. Nikiel (41 kg, 10,3%), kolejny oprócz litu, kobaltu i manganu – pierwiastek składowy katody. Mangan (12 kilogramów, 3%), kobalt (9 kg, 2,3%), lit (8 kg, 2%).

Miedź 22kg, 5,5%), główny przewodnik prądu. Plastik ( 21kg, 5,3%) obudowy ogniw, izolacja przewodów i złączek. Ciekły elektrolit (37 kg, 9,3%), to w nim jony litu wędrują między anodą i katodą. Na elektronikę przypada (9 kg, 2,3%), na stal, która bywa wykorzystywana przy dodatkowych płytach wzmacniających lub w szkielecie, przypadają ledwie (3 kg, 0,8%). Pozostałe składniki ważą 41 kilogramów (10,3%).

Zagrożenie produkcji elektryków. Zawartość pierwiastków w przykładowej baterii Li-ion (c) Volkswagen Group Components. Wykres kołowy obrazujący zawartość wyżej wymienionej baterii. Całość w kolorach od białego do szaro granatowego.
Fot. Zawartość pierwiastków w przykładowej baterii Li-ion (c) Volkswagen Group Components.

Zagrożenie produkcji elektryków? – wydobycie surowców

W 2016 roku Chiny były odpowiedzialne za blisko 90% światowego wydobycia metali ziem rzadkich, obecnie jest to ok. 60%. Udział Chin w rynku wydobywczym zmalał, natomiast nadal mają pozycję dominującą w rafinacji metali ziem rzadkich, którą wykorzystują do celów politycznych. Ponieważ metale ziem rzadkich są towarem strategicznym wykorzystywanym od elektroniki przez motoryzację po wojsko, coraz więcej krajów posiadających ich złoża zwiększa wydobycie. Znaczące złoża znajdują się w Chinach, Brazylii, Wietnamie i Rosji. Dotychczasowe wydobycie wzrosło w USA, Australii, Birmie i Madagaskarze.

W tym gronie Rosja chce zostać drugim po Chinach producentem metali ziem rzadkich. Obecnie w Rosji wydobywa się tylko 150 ton metali ziem rzadkich, podczas gdy zużycie to ok. 1500 ton. Aby osiągnąć swój cel udział Rosji w globalnej produkcji metali ziem rzadkich musiałby wzrosnąć z obecnych 1,3% do 10%. Podsumowując, napaść na Ukrainę przyczyni się do tego, że przez najbliższe lata Rosja nie odegra znaczącej roli na rynku dostaw metali ziem rzadkich. Dobre stosunki gospodarczo-polityczne partnerów handlowych Chin będą gwarantem dalszych dostaw.

Materiał wideo: Jak powstają baterie trakcyjne do BMW i3.

Może cię również zainteresować: Instalacja LPG w samochodzie

Więcej ciekawych artykułów w: Radio Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia