Oskar dla aktora z niepełnosprawnością

426

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oskar dla aktora z niepełnosprawnością
Troy Kotsur od dziecka marzył o aktorstwie.

Oskar dla aktora z niepełnosprawnością – Troy Kotsur podczas tegorocznej gali otrzymał statuetkę za najlepszą rolę drugoplanową. Film „CODA”, w którym wcielił się w jedną z głównych postaci, otrzymał aż trzy statuetki. Tymczasem Hollywood już mówi o otwarciu nowego rozdziału w świecie kina. 

Oskar dla aktora z niepełnosprawnością – wielkie wydarzenie 

Film w reżyserii Sian Heder zdobył uznanie podczas wielu tegorocznych wydarzeń filmowych. Dzięki temu ekranizacje zaczęto postrzegać jako „czarnego konia” tegorocznej gali Oskarów. Warto dodać, że „CODA” miała trzy nominacje do Oskara i wszystkie przyniosły wygraną. Co jest zatem takiego wyjątkowego w tym filmie? Przypomnijmy, że główną bohaterką jest Ruby, (w tej roli Emilia Jones), nastoletnia licealistka, będąca jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie. Dziewczyna wkrótce odkrywa talent muzyczny i staje przed trudnym wyborem – podążania za marzeniami lub dalszym wspieraniem najbliższych. Z pewnością mamy tu obraz wyjątkowych relacji między członkami rodziny. Tymczasem rolę pozostałych, głuchych bohaterów zagrali naprawdę głusi aktorzy. Wielu krytyków zgodnie twierdzi, że dzięki temu kreacje te są tak wiarygodne. Oprócz nagrodzonego Troya Kostura, w obsadzie mamy jeszcze Daniela Duranta, a także Marlee Matlina, którzy także zostali docenieni za swoje kreacje. 

Oskar dla aktora z niepełnosprawnością – Troy Kostur 

Warto dodać, że laureat Oskara Troy Kotsur (na zdjęciu głównym) jest głuchoniemy od urodzenia. Przyszedł na świat w 1968 roku, w mieście Mesa, w stanie Arizona. Od najmłodszych lat kształcił się w kierunku aktorstwa. Ukończył m.in. studia aktorskie na Uniwersytecie Gallaudeta. W 1999 roku wziął udział w projekcie Kalifornijskiego Instytutu Sztuki, dzięki czemu dzieło Shakespeara zostało przełożone na język migowy. W międzyczasie pracował jako redaktor przeprowadzający wywiady, researcher czy reżyser sztuk teatralnych. Karierę telewizyjną rozpoczął w 2001 roku, występując w kilku popularnych serialach, m.in. w „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem. 

Oskar dla aktora z niepełnosprawnością
Czy świat filmu zaczyna w pełni otwierać się na aktorów z niepełnosprawnością?

Oskar dla aktora z niepełnosprawnością – nie tylko „CODA”

W Polsce jak wiemy ogromne emocje przyniosła nominacja do Oskara dla filmu „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Film opowiada o Julii, młodej dziewczynie, która różni się fizycznie od reszty społeczeństwa. Pewnego dnia spotyka mężczyznę, który na zawsze odmienia jej życie. Główną rolę zagrała Anna Dziedziuszycka, która od urodzenia jest osobą niskorosłą. Mimo że „Sukienka” nie otrzymała nagrody głównej, to już sama nominacja była dla jej twórców ogromnym wyróżnieniem. Główna bohaterka z kolei swoim urokiem podbiła serca całego świata, chociażby stojąc na czerwonym dywanie w zjawiskowej, zielonej sukni. Oskar dla aktora z niepełnosprawnością to wyjątkowy przełom w świecie filmu. W tej sytuacji należy jednak podkreślić przede wszystkim autentyczność przekazu. Bo przecież kto lepiej zrozumie niepełnosprawność na planie, niż sami zainteresowani? Trzymajmy kciuki, by ten nowy nurt miał wkrótce ciąg dalszy.

Foto: Wikimedia Commons, Pexels.com

Zobacz także: Aktorzy grający niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia