Halinów – remont centrum kultury

510

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu zrewitalizowany dworek Skruda. Halinów - trwa remont centrum kultury.
Wyremontowany dworek Skruda w przyszłym roku będzie Gminnym Centrum Kultury w Halinowie.

Halinów – remont centrum kultury gminnego to temat, który od siedmiu lat zaprząta myśli mieszkańców tej miejscowości. Zabytkowy dworek Skrudy już w przyszłym roku ponownie stanie się centrum halinowskiej kultury. Tak, jak przed wojną, wjazd do niego będzie prowadził od strony ulicy Malinowej. Oprócz remontu i rewitalizacji samego obiektu powstanie przy nim także park rekreacyjny ze skateparkiem, alejkami i placem zabaw dla dzieci. W planach władz miasta, a właściwie burmistrza Adama Ciszkowskiego jest również budowa w tym miejscu biblioteki publicznej. Sam dworek powstał w końcu XIX wieku, jako budynek o skromnej architekturze. Po II wojnie został przebudowany tak, że zatracił swój pierwotny architektoniczny charakter. I właśnie dobiegający ku końcowi remont przywrócił mu jego dawny wygląd. O rewitalizacji dworku i zagospodarowaniu jego wnętrza pod działalność kulturalną mówił w Radiu Bezpieczna Podróż Dariusz Kowalczyk dyrektor GCK w Halinowie.

Halinów – remont centrum kultury cz. 1
cz. 2

Halinów – remont centrum kultury – historia obiektu

Warto dodać, że majątek Skruda powstał w 1630 roku. W jego skład wchodziły dobra ziemskie w Długiej Kościelnej, stawy rybne oraz dwory. Zapewne pod koniec XIX lub na początku XX wieku właściciele majątku Skruda zbudowali dworek. Choć dwór był budowlą skromną i niedużą, to jednak posiadłość otaczał piękny park. W 1933 r. właścicielem folwarku Skruda był ksiądz prałat Zygmunt Karczyński, który tuż przed wojną resztę majątku sprzedał, a sam wyemigrował do Anglii. Ostatnim właścicielem majątku Skruda był dr medycyny pan Łytkowski, na stałe mieszkający w Warszawie. Dwór i majątek pozostał w rękach państwa Łytkowskich do końca II wojny światowej. Po wojnie w 1944 r. dwór, podobnie jak wiele budowli tego typu, przeznaczono na cele oświatowe organizując w niej szkołę podstawową, a majątek ziemski rozparcelowano między okolicznych chłopów. Pod koniec lat 80. podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. Jej budowa została zakończona w 1995 roku, a budynek zaadaptowano dla potrzeb Domu Kultury. 

Zainteresował cię temat? Chcesz wiedzieć więcej o Halinowie? Przeczytaj także o halinowskim festiwalu piosenki STRUNA.

A wolnych chwilach słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia