Kolejna podwyżka stóp procentowych

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejna podwyżka stóp procentowych . Widok przykładowego wykresu słupkowego z tendencją rosnącą. Widoczna jest również dłoń dorysowująca czerwoną strzałkę zakrzywioną w łuk ostro do góry.
Kolejna podwyżka stóp procentowych . Rada Polityki Pieniężnej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Kolejna podwyżka stóp procentowych. Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej o 100 punktów bazowych. W związku z tym od 07.04.2022 roku będzie ona wynosiła 4,5%. Wcześniejsze prognozy ekonomistów nie zakładały tak wysokiego wzrostu, jednak wysoka inflacja oraz sytuacja za wschodnią granicą skłoniły RPP do podjęcia takiej decyzji. Obecna inflacja na poziomie 10,9% może skutkować kolejnymi decyzjami ze strony RPP.

Kolejna podwyżka stóp procentowych – co to oznacza

Kolejna podwyżka stóp procentowych. Na ciemnoszarym tle widać dwie dłonie rozchylające pusty portfel.
Kolejna podwyżka stóp procentowych.

Trwająca w Ukrainie wojna jest głównym powodem słabnięcia złotego. Pomimo tego, że z inflacją mieliśmy do czynienia jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę to cały czas rosną ceny surowców i żywności. Siedem kolejnych podwyżek stopy referencyjnej wywarło ogromny wpływ na sytuację kredytobiorców. Szczególnie osoby, które zaciągnęły kredyty niedawno odczują podwyżkę najmocniej. Przy „młodym” kredycie zadłużenie jest najwyższe, w tym przypadku raty kredytu rosną najdotkliwiej. Podwyżka wysokości raty kredytu z reguły jest dotkliwa. Wynika to z faktu, że banki aktualizują oprocentowanie raz na kwartał lub raz na pół roku. Przykładowe wyliczenie wzrostu wysokości raty dla kredytu wziętego na 25 lat w wysokości 300 tys. zł. Sześć miesięcy temu rata wynosiła 1,5 tys.zł obecnie wzrośnie do 2,3 tys.zł. Niejednokrotnie w sytuacji wzrostu stóp procentowych banki przystają na obniżkę swojej marży, która jest stała przez cały czas kredytowania.

Kolejna podwyżka stóp procentowych. Ilustracja przedstawia wzrost rat kredytu hipotecznego.
Kolejna podwyżka stóp procentowych. Wzrost raty kredytu hipotecznego (na 30 lat, z marżą 2,3%, oparty na stawce WIBOR 3M).

Jak powiedział w Business  Insider Polska Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera:-„ Ze względu na podwyżki stóp procentowych i rekomendację KNF dotyczącą sposobu wyliczania zdolności kredytowej, bardzo mocno spadnie dostępność kredytów hipotecznych. Para uzyskująca łącznie 6 tys. zł netto dochodu jeszcze we wrześniu 2021 r. mogła liczyć na kredyt w wysokości 553 tys. zł. Po kwietniowej podwyżce ta kwota może spaść do ok. 314 tys.zł.  Narodowy Bank Polski podwyższając stopy procentowe chce stłumić inflację oraz spowolnić podwyżki cen. Docelowa inflacja według NBP powinna oscylować w okolicach 2,5%.

Może cię również zainteresować: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – nowe zalecenia

Więcej ciekawych materiałów w: Radio Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia