Ludwik Stanisław Dorn nie żyje

80
Ludwik Stanisław Dorn nie żyje Źródło PAP Arek Markowicz
Ludwik Stanisław Dorn nie żyje Źródło PAP Arek Markowicz

Ludwik Stanisław Dorn nie żyje, urodzony 5 czerwca 1954 w Warszawie, zmarł 7 kwietnia 2022, był polskim politykiem i publicystom.

W latach 1997–2015 poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezes w latach 2001–2007.

W latach 2005–2007 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Działalność opozycyjna

W sierpniu 1980 przebywał w areszcie w Warszawie. Został zwolniony na skutek porozumień sierpniowych. We wrześniu 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, został też członkiem KSR Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość. Zakładał i pracował jako socjolog w Ośrodku Badań Społecznych NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. W stanie wojennym był ścigany listem gończym. Ukrywał się przez półtora roku w Gdańsku i w Warszawie.

W zastępstwie internowanego Antoniego Macierewicza kierował redakcją podziemnego „Głosu” i „Wiadomości”, organizował Centrum Dokumentacji i Analiz.

Jesienią 1983 Jan Olszewski pomógł mu w nawiązaniu rozmów z władzami. Ludwik Dorn podpisał zobowiązanie, że nie będzie łamał prawa PRL. Telewizja pokazała ten dokument w programie pod tytułem Koniec podziemia, co wywołało kontrowersje wśród innych opozycjonistów. W „Głosie” w 1983 opublikował manifest Odbudowa państwa, w którym nawoływał do zjednoczenia „Solidarności”, Kościoła katolickiego i wojskowych przeciw władzom komunistycznym.

W latach 80. utrzymywał się z tłumaczenia (pod pseudonimem Dorota Lutecka) angielskich powieści szpiegowskich (m.in. Johna le Carré i Lena Deightona).

Był przeciwnikiem porozumień Okrągłego Stołu. Do 1989 współpracował z Antonim Macierewiczem. Wspólnie z nim uczestniczył w zakładaniu Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

Działalność polityczna w III RP

Od 1990 zaczął bliżej współpracować z Jarosławem Kaczyńskim, który zakładał Porozumienie Centrum i wspierał kandydaturę Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich.

W 2001 wspólnie z Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi oraz grupą współpracowników z PC brał udział w założeniu Prawa i Sprawiedliwości.

31 października 2005 został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w mniejszościowym rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Wkrótce po nominacji na stanowisko został także powołany na urząd wiceprezesa Rady Ministrów.

W październiku 2008 decyzją zarządu partii został ostatecznie usunięty z Prawa i Sprawiedliwości.

Od października 2009 został przewodniczącym koła parlamentarnego Polska Plus, a w styczniu 2010 członkiem prezydium zarządu partii o tej samej nazwie.

W wyborach parlamentarnych w 2011 ponownie wystartował z listy Prawa i Sprawiedliwości. 15 grudnia 2011 przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarna Polska. W odbywających w 2014 roku wyborach do Parlamentu Europejskiego otwierał listę tej formacji w okręgu mazowieckim. Solidarna Polska nie osiągnęła progu wyborczego. Podczas wyborów prezydenckich w 2015 opowiedział się za Andrzejem Dudą. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję z listy Platformy Obywatelskiej

Ludwik Stanisław Dorn był niewątpliwie ważną postacią polskiej sceny politycznej w ciągu ostatnich wielu lat.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Jeżeli jesteś zainteresowany czytaj także Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym