Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom

72
Urząd Gminy Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom
Urząd Gminy Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom

Jak gmina Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom z Ukrainy na swoim terenie. Dzisiejsza wypowiedź dotyczy dzieci uchodźców Ukraińskich które trafiły na teren gminy. Dowiadujemy się że część dzieci trafiła do klas do dzieci polskich. Prowadzone są zajęcia przygotowawcze w Skułach, niebawem powstanie nowy obiekt w Ojrzanowie. Dodatkowo w Domu Kultury prowadzone są zajęcia dla dzieci i rodziców z nauki języka polskiego.

O tym możemy dowiedzieć się z rozmowy z Wójtem gminy Żabia Wola panem Piotrem Rybką.

Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom – rozmowa z panem Wójtem Piotrem Rybką

Więcej na temat pomocy dla uchodźców i historii gminy Żabia Wola dowiemy się ze strony https://www.zabiawola.pl/

Wojt-Gminy-Zabia-Wola-Piotr-Rybka
Wojt-Gminy-Zabia-Wola-Piotr-Rybka Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom

Żabia Wola – pokażmy historię gminy

Dwór w Żabiej Woli (z pocz. XIX w.)

Zespół dworski w Żabiej Woli powstał na początku XIX w. Właścicielką dóbr żabiowolskich była wówczas rodzina Dzierzbickich. W pierwszej połowie XX w. ówczesny właściciel Kazimierz Wojciechowski, przebudował budynek w stylu klasycystycznym. Po II wojnie światowej dwór uległ zniszczeniu a otaczający go park zdewastowano. Generalny remont dworu nieznacznie zmienił jego wygląd zewnętrzny.
Parterowy budynek, z poddaszem mieszkalnym, murowany z cegły posadowiony jest na planie prostokąta. Pokrywa go dach naczółkowy z dwukondygnacyjnymi ścianami bocznymi (o połaciach krytych dachówką ceramiczną) posiadający otwory okienne typu powiekowego tzw. wole oczka.
Aktualnie obiekt jest siedzibą Domu Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej. Z dawnego parku otaczającego żabiowolski dworek zachowały się tylko nieliczne drzewa.

dwór w Żabiej Woli
dwór w Żabiej Woli-Żabia Wola
  • (Mini) Muzeum Żaby (MMŻ) – to jedna z form działalności Domu Kultury w Żabiej Woli – zwiedzanie MMŻ jest bezpłatne.

Grób Józefa Chełmońskiego – Józef Marian Chełmoński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przez ostatnie 25 lat swojego życia mieszkał w Kuklówce Zarzecznej – miejscowości graniczącej z Gminą Żabia Wola.

A kolejne odcinki audycji “Lokalne społeczności mają głos” usłyszycie na antenie Radia Bezpieczna Podróż. Codziennie od poniedziałku do piątku, po godzinie 13:00. Zapraszamy do słuchania.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Zainteresował cię temat wsparcia osób niepełnosprawnych przez samorządy? słuchaj także Żabia Wola pomaga Ukraińskim uchodźcom