Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom

376

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Urząd Gminy Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom
Urząd Gminy Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom

Jak gmina Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom z Ukrainy na swoim terenie. Dzisiejsza wypowiedź dotyczy dzieci uchodźców Ukraińskich które trafiły na teren gminy. Dowiadujemy się że część dzieci trafiła do klas do dzieci polskich. Prowadzone są zajęcia przygotowawcze w Skułach, niebawem powstanie nowy obiekt w Ojrzanowie. Dodatkowo w Domu Kultury prowadzone są zajęcia dla dzieci i rodziców z nauki języka polskiego.

O tym możemy dowiedzieć się z rozmowy z Wójtem gminy Żabia Wola panem Piotrem Rybką.

Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom – rozmowa z panem Wójtem Piotrem Rybką

Więcej na temat pomocy dla uchodźców i historii gminy Żabia Wola dowiemy się ze strony https://www.zabiawola.pl/

Wojt-Gminy-Zabia-Wola-Piotr-Rybka
Wojt-Gminy-Zabia-Wola-Piotr-Rybka Żabia Wola dalej pomaga uchodźcom

Żabia Wola – pokażmy historię gminy

Dwór w Żabiej Woli (z pocz. XIX w.)

Zespół dworski w Żabiej Woli powstał na początku XIX w. Właścicielką dóbr żabiowolskich była wówczas rodzina Dzierzbickich. W pierwszej połowie XX w. ówczesny właściciel Kazimierz Wojciechowski, przebudował budynek w stylu klasycystycznym. Po II wojnie światowej dwór uległ zniszczeniu a otaczający go park zdewastowano. Generalny remont dworu nieznacznie zmienił jego wygląd zewnętrzny.
Parterowy budynek, z poddaszem mieszkalnym, murowany z cegły posadowiony jest na planie prostokąta. Pokrywa go dach naczółkowy z dwukondygnacyjnymi ścianami bocznymi (o połaciach krytych dachówką ceramiczną) posiadający otwory okienne typu powiekowego tzw. wole oczka.
Aktualnie obiekt jest siedzibą Domu Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej. Z dawnego parku otaczającego żabiowolski dworek zachowały się tylko nieliczne drzewa.

dwór w Żabiej Woli
dwór w Żabiej Woli-Żabia Wola
  • (Mini) Muzeum Żaby (MMŻ) – to jedna z form działalności Domu Kultury w Żabiej Woli – zwiedzanie MMŻ jest bezpłatne.

Grób Józefa Chełmońskiego – Józef Marian Chełmoński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przez ostatnie 25 lat swojego życia mieszkał w Kuklówce Zarzecznej – miejscowości graniczącej z Gminą Żabia Wola.

A kolejne odcinki audycji “Lokalne społeczności mają głos” usłyszycie na antenie Radia Bezpieczna Podróż. Codziennie od poniedziałku do piątku, po godzinie 13:00. Zapraszamy do słuchania.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Zainteresował cię temat wsparcia osób niepełnosprawnych przez samorządy? słuchaj także Żabia Wola pomaga Ukraińskim uchodźcom

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia