Wypoczynek na Podlasiu – dlaczego warto odwiedzić tę krainę?

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu zabytkowa cerkiew w Supraślu na Podlasiu. Wypoczynek na Podlasiu - dlaczego warto odwiedzić ten region?
Wypoczynek na Podlasiu - dlaczego warto odwiedzić ten region?

Wypoczynek na Podlasiu – wyjaśniamy dlaczego warto odwiedzić tę nieodkrytą krainę na wschodzie naszego kraju. Polscy i zagraniczni turyści najczęściej decydują się na wypoczynek w popularnych lokalizacjach – w górach, nad Bałtykiem czy na Mazurach. Inne, choć równie atrakcyjne, regiony Polski cieszą się zdecydowanie mniejszym powodzeniem. Jednym z nich jest Podlasie – nieodkryta kraina pełna uroków przyrody, ciekawych szlaków turystycznych oraz interesujących zabytków. Dlaczego warto ją odwiedzić? Jak można spędzić tu weekend lub wakacje i jakie miejsca warto zobaczyć?

Wypoczynek na Podlasiu – puszcze i parki narodowe

Podlasie to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Godne odwiedzenia są: Puszcza Białowieska i Knyszyńska oraz 3 parki narodowe – Biebrzański, Narwiański i Białowieski. Można tu spotkać żubry, bobry i łosie. Populacja wolno żyjących żubrów jest tu największa nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Podlaskie parki i lasy pozwalają na uprawianie turystyki pieszej i rowerowej oraz aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Na zdjęciu bagniste tereny Podlasia. Wypoczynek na Podlasiu.
Podlasie urzeka nieskażoną i dziewiczą wciąż przyrodą.

Wypoczynek na Podlasiu – Góra Garbarka

Podlasie jest regionem bardzo atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody. Atrakcje dla siebie znajdą także ci, którzy wolą zwiedzanie zabytków i poznawanie tutejszej architektury. Są tu atrakcyjne dla turystów miejsca ważne dla wyznawców prawosławia, chrześcijan oraz przedstawicieli innych kultur. Niewątpliwie szczególnie znana wśród osób odwiedzających Podlasie jest Góra Grabarka. Znajdują się tu tysiące krzyży wotywnych przynoszonych przez wyznawców prawosławia. Bez wątpienia robią one ogromne wrażenie na odwiedzających to miejsce, dodając mu niepowtarzalnego klimatu. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na Podlasiu jest wioska tatarska – Kruszyniany. Obecnie na 30 rodzin mieszkają w niej 3 tatarskie. Można tu zobaczyć piękny meczet i cmentarz tatarski. Warto też odwiedzić jurtę, gdzie serwowane są potrawy kuchni tatarskiej – np. pierekaczewnik. Podobne atrakcje na Podlasiu można spotkać w Bohonikach. Warto tu odwiedzić cerkiew i cmentarz tatarski oraz Dom Pielgrzyma.

Wypoczynek na Podlasiu – inne zabytki i architektura

Miłośnicy unikatowej architektury powinni odwiedzić znajdujące się w Dolinie Narwi wsie – Puchły, Trześciankę i Soce. Można tu zobaczyć drewniane i bogato malowane domy, z którymi łączą się ciekawe historie związane z ich mieszkańcami. Godna zwiedzenia jest także cerkiew w miejscowości Puchły.

Na zdjęciu stara zabytkowa chata w Plutyczach na Podlasiu. Wypoczynek na Podlasiu - dlaczego warto odwiedzić tę krainę?
Podlasie to nie tylko piękna przyroda i stare cerkwie. To również pełne uroku zabytkowe chaty z drewna.

Podsumowanie – dlaczego warto wypocząć na Podlasiu?

Podlasie to prawdziwy tygiel religii i kultur. To także region, w którym króluje przyroda. Wymienione miejsca to jedynie część atrakcji, które można tu zobaczyć. Parki narodowe, puszcze, rezerwaty, zabytki i ciekawe miejscowości pozwalają na interesujące spędzenie wakacji. Wypoczynek na Podlasiu to również dobry pomysł na ciekawy weekend dla całej rodziny.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o parkach narodowych, dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Tekst: Magdalena Kozłowska

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia