Wiosna – zasady bezpieczeństwa drogowego

360

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wiosna – zasady bezpieczeństwa drogowego
Wiosna słynie ze zmiennych temperatur, które mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Za oknami wiosna w pełni. Oznacza to, że ponownie będą poruszane zasady bezpieczeństwa drogowego. Czego powinniśmy obawiać się w porze wiosennej? Jak przygotować nasze pojazdy do pierwszych wędrówek za miasto? 

Wiosna – zasady bezpieczeństwa drogowego – pogoda 

Jedną z charakterystycznych cech wiosny są zmiany pogody w ciągu dnia. Doskonale znamy ten stan, gdy rano panuje zima, w południe lato, a wieczorem jesień. Niestety gwałtowne zmiany temperatur mają ogromny wpływ na uliczną nawierzchnię. Przy obecnych zawirowaniach klimatycznych śnieg w kwietniu nie jest już dla nas żadnym zaskoczeniem. Niezależnie od nasilenia opadów pamiętajmy jednak o dostosowaniu prędkości do aktualnych warunków na drodze. Charakterystyczne o tej porze roku są też intensywne opady deszczu. Zadbajmy więc o dobrą widoczność – szczególnie na przedniej szybie. Mokra nawierzchnia, słaba widoczność i nadmierna prędkość to prosta droga do przykrych zdarzeń drogowych – zwłaszcza na zakrętach, na których powinniśmy szczególnie uważać. Ponadto cały czas trzeba mieć na uwadze pieszych, którzy nadal są najbardziej narażonymi uczestnikami ruchu drogowego. 

Wiosna – zasady bezpieczeństwa na drodze

Wiosna – zasady bezpieczeństwa drogowego – przygotowanie pojazdu 

Nie da się ukryć, że słoneczna pogoda i coraz dłuższe dni zachęcają do wiosenno-letnich wycieczek. Kiedy jednak jest dobry czas na wymianę opon? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Okazuje się, że w tym wypadku nie należy się śpieszyć. Opony zimowe zdają bowiem egzamin nawet w przypadku 15 stopni Celsjusza. Przygotowując samochód do pierwszej jazdy, trzeba pamiętać także m.in. o kontroli hamulca i wycieraczek. Wyżej wspomniana wymiana opon powinna być też pretekstem do sprawdzenia ciśnienia w kołach. Tymczasem wiosną ruszają również motocykliści i rowerzyści. W przypadku jednego i drugiego pojazdu trzeba szczególnie zwrócić uwagę na hamulce i opony, które po zimowym postoju mogą być w gorszej kondycji. Jeśli mówimy o rowerzystach, to wśród nich jest bardzo wielu małoletnich. Pamiętajmy zatem, że dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą poruszać się rowerem bez nadzoru osoby dorosłej, wyłącznie na określonych w przepisach obszarach drogi.

Wiosna – zasady bezpieczeństwa na drodze  

Wiosna – zasady bezpieczeństwa drogowego – o czym jeszcze warto pamiętać? 

Wiosna to czas, w którym zasady bezpieczeństwa drogowego odgrywają kluczową rolę. I choć niektóre zasady, jak np. przygotowanie się do podróży czy odpowiednia reakcja podczas zagrożenia powinny być dla nas jasne jak słońce, to jednak często o nich zapominamy. Wiosną należy także pamiętać o ubezpieczeniach. I mowa tu zarówno o posiadaczach czterech kół, jak i jednośladów. Wybierając jednak konkretne ubezpieczenie, pamiętajmy, by było ono dostosowana stricte do naszych potrzeb. W tym wypadku trzeba zapoznać się z zakresem jakie obejmuje dana ochrona. Na drodze zadbajmy nie tylko o siebie, ale i innych, dlatego jeśli widzisz poszkodowanych na ulicy, nie mijaj ich obojętnie, tylko reaguj!

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Podróż z dzieckiem – planowanie

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia