Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy

402

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

budynek Urzędu Miasta w Kałuszynie
Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy - budynek Urzędu Miasta w Kałuszynie

Czy Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy to pytanie zadaliśmy panu Burmistrzowi Kałuszyna Arkadiuszowi Czyżniewskiemu. Utworzono Gminny Punkt Pomocowy gdzie można otrzymać pomoc rzeczową, rozdysponowywane są środki zebrane w zbiórkach. Miasto pomaga w zapewnieniu dostępu do edukacji na swoim terenie, pięćdziesięcioro dzieci Ukraińskich trafiło już do miejscowych szkół i przedszkoli gdzie zapewniono im między innymi posiłki. W Urzędzie Gminy zarejestrowano już 185 uchodźców.

A o tym i innych działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy na terenie miasta i gminy Kałuszyn usłyszysz w naszym nagraniu.

Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy – burmistrz Kałuszyna Arkadiusz Czyżniewski

Historia Kałuszyna

Kałuszyn dzięki staraniom możnego rodu Opackich, otrzymał w 1718 prawa miejskie, nadane przez króla Augusta II Mocnego. W czasie kampanii napoleońskiej miasto zostało zniszczone. Podczas powstania listopadowego, trzykrotnie doszło do walk w mieście. W trzeciej bitwie zdecydowane zwycięstwo odniosły siły polskie biorąc do niewoli 1200 żołnierzy rosyjskich. Mieszkańcy Kałuszyna brali też udział w powstaniu styczniowym.

Kałuszyn był ważnym obszarem osadnictwa żydowskiego. W XVII w. powstała samodzielna gmina żydowska, a pod koniec XVIII w. wzniesiono synagogę. Żydzi stanowili 80% ogółu mieszkańców. Trudnili się oni głównie rzemiosłem, wielu pracowało przy produkcji tałesów – żydowskich szali religijnych. Miasto było ośrodkiem ruchu chasydzkiego.

W 1913 w Kałuszynie żyło 8257 Żydów oraz 1413 chrześcijan. 50% Żydów było wówczas analfabetami. W okresie międzywojennym (1921) w Kałuszynie mieszkało 5033 Żydów, co stanowiło 82% ludności miasteczka.

W czasie okupacji niemieckiej większość kałuszyńskich Żydów została zamordowana. We wrześniu 1941 utworzono getto które zlikwidowano w grudniu 1942. Jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince, większość zamordowano.

Pomnik Złoty Ułan w Kałuszynie
Złoty Ułan w Kałuszynie – Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy

Z 11 na 12 września 1939 stoczono kolejną Bitwę pod Kałuszynem – 1 Dywizji Piechoty Legionów starły się z 44 pułkiem piechoty z 11 DP oraz oddziałami Dywizji Pancernej „Kempf”. Mogła to być jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej.

W opinii historyków, była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej.

Kościół w Kałuszynie
Kościół w Kałuszynie – Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy

Kałuszyn pomaga uchodźcom z Ukrainy, warto zwiedzić zabytki i pokazać

  • – klasycystyczny ratusz i poczta z pierwszej połowy XIX w
  • Neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1889-1893 roku projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, znanemu autorowi kościołów m.in. św. Wojciecha na Woli, św. Floriana na Pradze i kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, oraz pobliskiego Kościoła pw. św. Anny w Jakubowie.
  • – dawne koszary królewskie zwane oberżą, które gościły Napoleona Bonaparte,
  • Nowy cmentarz żydowski – kirkut mieścił się w Kałuszynie przy ul. Martyrologii, za nekropolią katolicką. Co do daty powstania brak jednoznacznych informacji.

Wiele ciekawostek można znaleźć na stronie LOKALNY ATRAKCYJNY SZLAK

Kolejne odcinki audycji “Lokalne społeczności mają głos” usłyszycie na antenie Radia Bezpieczna Podróż. Codziennie od poniedziałku do piątku, po godzinie 13:00. Zapraszamy do słuchania.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Zainteresował cię temat wsparcia osób niepełnosprawnych przez samorządy? słuchaj także Jakubów pomaga uchodźcom – PESEL

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia