Wycieraczki samochodowe jak wybrać

Pióra wycieraczek- Wycieraczki szkieletowe i bezszkieletowe, jak o nie dbać żeby długo służyły i poprawiły bezpieczeństwo jazdy.

474

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak wybrać wycieraczki samochodowe - pióro wycieraczki
Jak wybrać wycieraczki samochodowe - pióro wycieraczki

Dobra widoczność w czasie jazdy to niezwykle ważna kwestia, a wycieraczki samochodowe jak wybrać to temat o którym kilka słów. Od czystych szyb zależy, czy będziemy w stanie poprawnie ocenić odległość oraz zauważyć na przykład wchodzącego na drogę przechodnia oraz aby usuwać deszcz, owady, brud i płatki śniegu gromadzące się na szybie. Dobrze jest wiedzieć jak wybrać wycieraczki samochodowe, kiedy należy je wymienić wycieraczki i jak je dobrać.

Wycieraczki samochodowe jak wybrać - ocena stanu piór wycieraczek
Wycieraczki samochodowe jak wybrać – ocena stanu piór wycieraczek

Wycieraczki samochodowe jak wybrać – ocena stanu piór wycieraczek

Dobry stan wycieraczek poprawia widoczność drogi przy złych warunkach pogodowych. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę aby ocenić moment kiedy trzeba je wymienić?
– Zwróćmy uwagę, czy podczas pracy wycieraczek powstają smugi. Jeżeli nie, to znaczy, że ich wymiana nie jest konieczna.
– Kiedy na szybie pojawią się trzy smugi lub więcej poza centralnym polem widzenia, wymiana również nie jest wymagana.
– Wymianę zalecamy gdy w centralnym polu widzenia zostaje jedna stała smuga lub więcej.
– Jeżeli na szybie zostają szerokie smugi na całej szerokości wycieranej powierzchni, należy bezwzględnie wymienić pióra na nowe.
– Przy występowaniu tarcia lub piszczenia podczas pracy piór wycieraczek powinno się je wymienić niezwłocznie.
– Natychmiastowa wymiana pióra wycieraczki jest konieczna, jeżeli gumowa część robocza zaczyna się odrywać od stelaża.

Wycieraczki samochodowe – zakup

Jeżeli dojdziemy do momentu że nasze pióra wycieraczki należy wymienić wypada zabrać się za znalezienie informacji technicznych. W instrukcji samochodu można znaleźć informację o długości piór (istnieje możliwość że każde pióro ma inną długość co wynika z geometrii szyby). Każdy profesjonalny punkt sprzedaży posiada katalog, który umożliwia dobór produktu odpowiedniego do marki i modelu samochodu. Informacje na ten temat możemy również znaleźć na stronach internetowych. W przypadku hipermarketu nie ma pewności, że spis z długościami w zależności od pojazdu będzie dostępny.

Można też zabrać zużyte pióro ze sobą, aby na miejscu znaleźć odpowiednik. Bardzo ważną kwestią jest, aby przy zakupie wycieraczek sprawdzić ich mocowanie. Większość znanych producentów dodaje do zestawu adaptery, które pasują do większości zaczepów stosowanych w samochodach. Warto jednak upewnić się wcześniej, niż później zostać z kłopotem i wymieniać czy reklamować wycieraczki.

Wycieraczki możemy zakupić również za pomocą stron internetowych producentów, hurtowni lub aukcji.

Wycieraczki samochodowe – rodzaje i budowa

Na rynku dostępne są dwie odmiany wycieraczek: ze szkieletem lub bezszkieletowe. 

Pierwsza ma metalowy stelaż, który dociska część roboczą do szyby. Do niej przymocowana jest guma zbierająca wodę z szyby.
Drugi typ wycieraczek jest pozbawiony metalowej konstrukcji. Jest to konstrukcja hybrydowa. Stelaż jest zintegrowany z częścią roboczą. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu do budowy materiału o właściwościach sprężystych. W tym wypadku niepotrzebne są elementy dociskające gumę do szyby. Jedynym typowym elementem jest mocowanie do ramienia.

Na koniec ważna uwaga. Pamiętajmy że niektóre samochody posiadają również wycieraczkę na szybie tylnej klapy.

Wycieraczki samochodowe jak wybrać - PIÓRO SZKIELETOWE STANDARDOWE METAL
Wycieraczki samochodowe jak wybrać – PIÓRO SZKIELETOWE STANDARDOWE METAL

Zalety piór wycieraczek

Wycieraczki szkieletowe: mocne ramię wykonane w całości z metalu, trwałość.

Wycieraczki samochodowe jak wybrać - PIÓRO PŁASKIE
Wycieraczki samochodowe jak wybrać – PIÓRO PŁASKIE

Pióra – Wycieraczki bezszkieletowe: równomierny docisk na całej długości wycieraczki, aerodynamiczny profil, odporność na przymarzanie, zmniejszona powierzchnia minimalizująca szum powietrza.

Niskoprofilowe wycieraczki hybrydowe gdzie rdzeń umieszczony w obudowie wycieraczki, gwarantuje doskonałe przyleganie do powierzchni szyby, sztywne gumowe pióro z grafitową powłoką zapewniające gładkie bardziej skuteczne wycieranie.

Wycieraczki samochodowe jak wybrać – Pomóż piórom przetrwać dłużej

Trzeba pamiętać o tym, aby co jakiś czas kontrolować stan piór. Powinno się oczyszczać gumowe elementy z błota i brudu. Zimą nie można próbować ściągać lodu i śniegu z szyby za pomocą wycieraczki, gdyż ta zużywa się szybciej. Lepiej mieć w samochodzie zmiotkę i skrobaczkę do usunięcia śniegu i lodu. Po tych zabiegach dajemy czas aż ogrzewanie zrobi swoje. Niezwykle ważna jest wymiana płynu w spryskiwaczu na zimowy.

Nie wszyscy wiedzą że wosk używany do mycie samochodu na myjniach także negatywnie wpływa na pracę wycieraczek. W związku z tym po każdym myciu auta i woskowaniu go płynnym woskiem należy odtłuścić szyby.

Dowiedz się więcej oglądając Wycieraczki, czyli jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w aucie

Warto również zapoznać się z artykułem Czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie. Kalendarz imprez motoryzacyjnych 2022 jest to.

jak naprawić uszkodzenia szyby od wycieraczki?

więcej o wycieraczkach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia