Samochody Bronisława Malanowskiego

546

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu plakat promocyjny serialu
Na zdjęciu odtwórcy głównych ról w serialu "Malanowski i Partnerzy". Od lewej: Marek Krupski, Anna Lucińska, Bronisław Cieślak, Magdalena Rembacz i Tomasz Mandes.

Samochody Bronisława Malanowskiego – po Borewiczu przyszedł czas na Malanowskiego, czyli kolejną postać stworzoną na małym ekranie przez Bronisława Cieślaka. Zapewne pamiętacie, że już kilka dobrych miesięcy temu omawialiśmy w jednym z naszych pierwszych spotkań z motoryzacją samochody porucznika Borewicza. Jeśli nie, tekst znajdziecie tutaj. Kilkanaście lat po premierze ostatniego odcinka serialu „07 Zgłoś się”, Bronisław Cieślak wcielający się w tytułowego „07” ponownie zyskał popularność. Tym razem wśród nieco młodszej widowni. A wszystko dzięki serialowi paradokumentalnemu „Malanowski i Partnerzy”, gdzie również wcielał się w tytułową rolę. Paradokumenty, to całkiem nowy gatunek na łamach naszego portalu. Jest to dla mnie osobiście ciekawe doświadczenie – analizowanie go od strony motoryzacyjnej. A zatem czym jeździł Malanowski? Od razu pozwolę sobie nadmienić, że Poloneza, czy dużego Fiata tutaj nie uświadczymy. Smuteczek dla miłośników porucznika Borewicza i tych samochodów. Chociaż z drugiej strony ciekawie byłoby zobaczyć detektywa ponownie w takim aucie, wszak był to pojazd uniwersalny.

Na zdjęciu Bronisław Cieślak. Samochody Bronisława Malanowskiego.
W postać detektywa Malanowskiego wcielił się Bronisław Cieślak, szerokiej publiczności znany jako Porucznik Borewicz z kultowego „07 zgłoś się”.

Kim jest detektyw Malanowski?

Zanim przyjemności, najpierw krótkie wprowadzenie dla niezorientowanych. W latach 2009-2015 na antenie telewizji Polsat emitowano serial kryminalno-paradokumentalny, docu-crimme, czyli „Malanowski i partnerzy”. Tytułowy Malanowski, to około 66-letni właściciel warszawskiego prywatnego biura detektywistycznego Bronisław Malanowski. W ciągu 807 odcinków można się między innymi dowiedzieć, że był on kiedyś policjantem, a także, mimo posiadania sporej grupy wrogów, budzi respekt wśród przestępców. Analizując serial nieco głębiej można również wywnioskować, że jest on prawdziwym miłośnikiem samochodów. Nigdy o tym nie mówi wprost, jednakże takowe wnioski można wysnuć oglądając na ekranie ciekawe modele aut, którymi przez cały okres trwania serialu detektyw dysponował.

Samochody Bronisława Malanowskiego – SUV za SUV-em

No właśnie. Analizując modele, jakie pojawiły się w serialu zastanawiam się, czy z racji wykonywanego zawodu, nie są one zbyt ekstrawaganckie? Może wy, kochani czytelnicy sami na to pytanie odpowiecie, będę wdzięczny. Zawód detektywa przywodzi na myśl raczej olbrzymią dyskrecję i nie rzucanie się w oczy. Biuro Malanowskiego, zresztą jak i on sam upodobało sobie suvy. Detektywi, będący tytułowymi „partnerami” jeździli takimi samochodami jak czarna Honda CR-V, czarny Jeep Cherokee, beżowy Opel Antara. Z jednej strony samochody niby dość popularne. Chociaż z drugiej, kiedy od jakiegoś czasu niczym twój cień podąża za tobą czarny uterenowiony samochód z przyciemnionymi szybami, to zadajesz sobie pytanie, co jest grane? W związku z powyższym nad dyskrecją tych samochodów jednak bym się zastanowił. A czym dysponował nasz główny bohater?

Samochody Bronisława Malanowskiego – Mitsubishi Outlander

Czy samochody Bronisława Malanowskiego mają jakiś wspólny mianownik poza właścicielem? Owszem, nawet dwa. Każdy z nich to suv i każdy jest czarny. O nie, przepraszam. Jeden jest szary, ale to za chwilę. Zacznijmy od Mitsubishi Outlandera.

Na zdjęciu czarny Mitsubishi Outlander. Samochody Bronisława Malanowskiego
Na zdjęciu oczywiście czarny Mitsubishi Outlander, można rzec stałe auto bohatera artykułu Bronisława Malanowskiego.

W całym serialu Bronek miał ich dwa. Jeden jako stałe auto w odcinkach 1-78, drugi zaś epizodyczny, szary, który występuje w odcinkach 93 i 114. Pierwszy to pierwsza generacja produkowana w latach 2003-2006. Niestety nie wiadomo, z którego roku pochodził ten konkretny egzemplarz, ani co miał na wyposażeniu. Biorąc pod uwagę zamiłowanie Malanowskiego do drogich aut, raczej zakupił Outlandera w najbogatszej wersji. Nie wiadomo niestety jaki silnik znajdował się pod maską. Detektyw miał do wyboru 4 silniki, od 2.0 do 2.4 litrów. Wielce prawdopodobne jest, że wybrał wersję z silnikiem o oznaczeniu 4g63T, który został zapożyczony ze sportowego modelu Lancer Evolution. Posiadał dwa litry i 202KM mocy. Do 100km/h przyspieszał w nieco ponad 7 sekund. Wersja swoją premierę miała w 2004 roku. W kwestii skrzyni biegów detektyw mógł wybrać 4, 5, 6-biegowy manual, lub 6-biegowy półautomat. Sądzę, że raczej dysponował tym drugim.

Drugim Outlanderem w jego garażu był szary egzemplarz, będący drugą generacją modelu Mitsubishi. Pojawia się tylko w dwóch ww. odcinkach więc myślę, że nie ma potrzeby pochylać się nad nim zbytnio.

Samochody Bronisława Malanowskiego – BMW X5

Na zdjęciu czarne BMW X5. Samochody Bronisława Malanowskiego.
W swym serialowym garażu Bronisław Malanowski posiadał także BMW x5.

Dyskrecja? Raczej nie. Zwłaszcza, że jest to czarna terenówa, z którą Bronek jest najbardziej kojarzony. Samochód partneruje mu przez większość serialu. W odcinkach 79-554. Na pewno wiadomo, że egzemplarz Malanowskiego to druga generacja o oznaczeniu E70 z 3-litrowym silnikiem wysokoprężnym. Niestety nie wiemy nic o mocy. Mógł mieć oznaczenie 30D, 35D, 40D lub M50D. Właściciel nie musiał obawiać się wjechać nim w trudny teren z powodu jego gabarytów, a także napędu x-drive, czyli na wszystkie osie. Niestety i tym razem nie zaprosił mnie do środka więc nie powiem wam co było w jego wyposażeniu. Jednakże można wywnioskować, że było bogate. Na pewno opcjonalnie mógł posiadać M pakiet, co nadawało pojazdowi sportowej stylistyki, ale nie tylko, ponieważ zmianom ulegały także takie elementy jak skrzynia biegów, czy układ wydechowy M. Nie od dziś wiadomo, że BMW elementy wyposażenia oferuje w ramach opcji, więc to przyszły właściciel w katalogu zaznacza, co ma się tam znajdować. Drugą generację produkowano w latach 2006-2013.

Samochody Bronisława Malanowskiego – Chevrolet Captiva

Nie da się ukryć, że wszechstronny jest ten nasz bohater. Auto może być japońskie, niemieckie albo amerykańskie. Są tylko dwa warunki. Musi być SUV-em, koloru… No, wy już wiecie jakiego… Ostatnim samochodem, jaki mogliśmy oglądać był SUV od Chevroleta. Występuje w odcinkach 555-807, czyli do końca serii. Pojazd to Captiva pierwszej generacji. Sprzedawany w latach 2006-2018, czyli jeszcze przez trzy lata po zakończeniu serialu. Nie wiadomo do końca który to rocznik. Można jedynie wnioskować z daty emisji odcinka 555, że był to model po face-liftingu. Producent oferował 5-cio lub 6-biegową skrzynię manualną lub automatyczną. Tym razem detektyw mógł pomieścić wszystkich pracowników z racji trzeciego rzędu siedzeń, który był oferowany w każdej wersji wyposażenia. Co do kwestii silników, raczej był to silnik wysokoprężny o pojemności 2.2 litrów i mocy 184KM. W ofercie było dostępnych pięć wersji wyposażenia: LS, LS+, LT, LT+ i najbogatsza LTZ. Malanowski pewnie wybrał najbogatszą.

Na zdjeciu czarny Chevrolet Captiva. Samochody Bronisława Malanowskiego.
Wśród SUV-ów, jakimi w serialu jeździ Malanowski znalazł się także Chevrolt Captiva.

Na zakończenie jak już wspomniałem, paradokument miał właśnie swój debiut jeśli chodzi o łamy naszego portalu. Jednakże, jeśli miałbym prezentować takie modele aut, jak te dzisiaj, to ja jestem jak najbardziej na TAK.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia