Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana

0
70
Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana. Widok Srebrzystego , okrągłego podzespołu samochodowego. Przekrój uwidacznia wnętrze z wieloklinem, sprężynami i śrubami.
Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana. Przekrój

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana. Na początku był downsizing. W samochodach zaczęto zastępować dotychczasowe silniki jednostkami o mniejszej pojemności skokowej czy też mniejszej ilości cylindrów, przy jednoczesnym zapewnieniu takich samych, a czasem lepszych parametrów. Silniki muszą być bardziej wysilone, dziś standardem jest wysilenie silnika benzynowego na poziomie około 100KM/litr pojemności. Takie działania mają na celu zmniejszenie zużycia paliwa przy polepszeniu efektywności pracy silnika. W efekcie dotychczasowe konstrukcje sprzęgła z małym tłumikiem drgań okazały się niewystarczające dla nowoczesnych silników, w których występuje inny rodzaj drgań. Panaceum na te dolegliwości dostarczyła firma LuK, która w 1985 roku wprowadziła na rynek pierwsze dwumasowe koło zamachowe.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana – budowa

Konwencjonalne koło zamachowe silnika spalinowego składa się z części mechanizmu korbowego, koła zamachowego i sprzęgła.  Koło dwumasowe, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch mas – pierwotnej i wtórnej. Wał napędowy połączony jest z masą pierwotną, w której osadzony jest wieniec koła zębatego. We wnętrzu koła znajduje się także tarcza zbierakowa oraz sprężyny, które uginają się wraz ze wzrostem momentu obrotowego – są one jednymi z najważniejszych elementów, gdyż bezpośrednio odpowiadają za pracę koła i tłumienie tzw. drgań skrętnych, generowanych podczas pracy silnika. Masa wtórna pracuje natomiast z tarczą sprzęgła. Masa wtórna i pierwotna mogą obracać się względem siebie o 60 do 80 stopni. Koło dwumasowe kiedyś było elementem charakterystycznym dla silników wysokoprężnych. Obecnie występuje powszechnie zarówno w samochodach z silnikiem diesla, jak i benzynowych.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana – eksploatacja

Na dźwięk słów koło dwumasowe, większość kierowców przeszywa dreszcz. Awaria tego podzespołu ze względu na wysoki koszt zakupu oraz koszt jego wymiany w samochodzie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Żywotność koła dwumasowego uwarunkowana jest przez dwa główne czynniki. Po pierwsze jakość wykonania podzespołu. Jeśli „dwumasa” pochodzi od renomowanego producenta wtedy mamy gwarancję solidności konstrukcji. Po drugie sposób eksploatacji, czyli styl jazdy kierowcy. Koło dwumasowe podlega największym obciążeniom podczas rozruchu i ruszania z miejsca. Wręcz zabójcze są „strzały ze sprzęgła”, wtedy na sprężyny tłumiące drgania oraz pozostałe podzespoły działają potężne siły niszczące. W taki sposób skraca się żywotność „dwumasy” i należy spodziewać się jej awarii. Negatywny wpływ na trwałość koła dwumasowego mogą mieć również zużyte elementy układu napędowego, czy też jazda na zbyt niskich obrotach.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana. Przekrój pokazujący budowę koła dwumasowego.
Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana – awaria

“Dwumasa” podobnie jak szereg innych podzespołów samochodu ulega zużyciu. Kwestią czasu jest sytuacja, gdy potrzebna będzie interwencja. Zdiagnozowanie awarii koła dwumasowego nie jest proste, szczególnie dla kierowcy niedoświadczonego. Podobne objawy mogą dawać awarie innych podzespołów. Gdy wyczuwalne są intensywne drgania nadwozia na wolnych obrotach, dochodzą do tego problemy ze zmianą biegów i ruszaniem, to czas na odwiedziny w warsztacie mechanicznym. Przede wszystkim należy wykonać diagnostykę komputerową, w celu wykluczenia innych przyczyn problemów. Pełna diagnoza awarii koła dwumasowego możliwa jest tylko po wymontowaniu go z pojazdu i poddaniu szczegółowym oględzinom. Gdy specjalista potwierdzi, że źródłem problemów jest koło dwumasowe należy podjąć decyzję: wymiana czy regeneracja.

Gdy zapada decyzja – regeneracja koła dwumasowego, ostatnie słowo należy do mechanika dokonującego oceny opłacalności tej operacji. Jeśli uszkodzona „dwumasa” wykonana jest z materiałów wątpliwej jakości, cała operacja może być nieopłacalna. Koło dwumasowe w wyniku regeneracji zmienia swoje pierwotne parametry fizyczne (np. masa). Jego żywotność nie będzie porównywalna z fabrycznie nowym podzespołem i może się okazać, że po niewielkim przebiegu konieczny będzie montaż nowego koła dwumasowego. Czy taka „oszczędność” ma sens? W zależności od samochodu koszt regeneracji „dwumasy” waha się od 600 do 1000 złotych. Jeśli zapadnie decyzja o wymianie koła, wtedy warto zdecydować się na renomowanych producentów. Ten podzespół układu napędowego charakteryzuje się wysoką awaryjnością. Przy prawidłowej eksploatacji konieczność wymiany koła dwumasowego zachodzi przy przebiegu 160tys. ÷ 200tys km.

Materiał wideo: Zobacz jak działa koło dwumasowe

Może cię również zainteresować: Karta kwalifikacji kierowcy 2022

Słuchaj nas w: Radio Bezpieczna Podróż