Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana

649

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana. Na grafice komputerowej w centralnej części widoczne koło dwumasowe przymocowane do silnika.
Początkowo dominowały w samochodach z silnikiem Diesla. Obecnie znajdziemy je również w benzyniakach, na szczęście nie we wszystkich.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana. Na początku był downsizing. W samochodach zaczęto zastępować dotychczasowe silniki jednostkami o mniejszej pojemności skokowej czy też mniejszej ilości cylindrów, przy jednoczesnym zapewnieniu takich samych, a czasem lepszych parametrów. Silniki muszą być bardziej wysilone, dziś standardem jest wysilenie silnika benzynowego na poziomie około 100KM/litr pojemności. Takie działania mają na celu zmniejszenie zużycia paliwa przy polepszeniu efektywności pracy silnika. W efekcie dotychczasowe konstrukcje sprzęgła z małym tłumikiem drgań okazały się niewystarczające dla nowoczesnych silników, w których występuje inny rodzaj drgań. Panaceum na te dolegliwości dostarczyła firma LuK, która w 1985 roku wprowadziła na rynek pierwsze dwumasowe koło zamachowe.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana – budowa

Części składowe: masa pierwotna, masa wtórna, łożysko ślizgowe, sprężyny łukowe (w nowszych konstrukcjach zastąpione przez sprężyny piórowe), tarcza zabierakowa, ślizgi, pokrywa.

Kompletny zestaw wraz z tarczą sprzęgła i dociskiem.
Kompletny zestaw wraz z tarczą sprzęgła i dociskiem. (fot. PHC Valeo).

Konwencjonalne koło zamachowe silnika spalinowego składa się z części mechanizmu korbowego, koła zamachowego i sprzęgła.  Koło dwumasowe, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch mas – pierwotnej i wtórnej. Wał napędowy połączony jest z masą pierwotną, w której osadzony jest wieniec koła zębatego. We wnętrzu koła znajduje się także tarcza zbierakowa oraz sprężyny, które uginają się wraz ze wzrostem momentu obrotowego – są one jednymi z najważniejszych elementów, gdyż bezpośrednio odpowiadają za pracę koła i tłumienie tzw. drgań skrętnych, generowanych podczas pracy silnika. Masa wtórna pracuje natomiast z tarczą sprzęgła. Masa wtórna i pierwotna mogą obracać się względem siebie o 60 do 80 stopni. Koło dwumasowe kiedyś było elementem charakterystycznym dla silników wysokoprężnych. Obecnie występuje powszechnie zarówno w samochodach z silnikiem diesla, jak i benzynowych.

Prawidłowa eksploatacja wydłuża „żywot” koła dwumasowego

Na dźwięk słów koło dwumasowe, większość kierowców przeszywa dreszcz. Awaria tego podzespołu ze względu na wysoki koszt zakupu oraz koszt jego wymiany w samochodzie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Żywotność koła dwumasowego uwarunkowana jest przez dwa główne czynniki. Po pierwsze jakość wykonania podzespołu. Jeśli „dwumasa” pochodzi od renomowanego producenta wtedy mamy gwarancję solidnej konstrukcji. Po drugie sposób eksploatacji, czyli styl jazdy kierowcy. Koło dwumasowe podlega największym obciążeniom podczas rozruchu i ruszania z miejsca. Wręcz zabójcze są „strzały ze sprzęgła”, wtedy na sprężyny tłumiące drgania oraz pozostałe podzespoły działają potężne siły niszczące. W taki sposób skraca się żywotność „dwumasy” i należy spodziewać się jej awarii. Negatywny wpływ na trwałość koła dwumasowego mogą mieć również zużyte elementy układu napędowego, czy też jazda na zbyt niskich obrotach.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana.
Wszystkie operacje związane z kołem dwumasowym, nie należą do tanich. W większości przypadków konieczny jest wcześniejszy demontaż podzespołów zawieszenia i wydechu.

Typowe objawy awarii koła dwumasowego

„Dwumasa” podobnie jak szereg innych podzespołów samochodu ulega zużyciu. Kwestią czasu jest sytuacja, gdy potrzebna będzie interwencja. Zdiagnozowanie awarii koła dwumasowego nie jest proste, szczególnie dla kierowcy niedoświadczonego. Podobne objawy mogą dawać awarie innych podzespołów. Gdy wyczuwalne są intensywne drgania nadwozia na wolnych obrotach, dochodzą do tego problemy ze zmianą biegów i ruszaniem, to czas na odwiedziny w warsztacie mechanicznym. Niepokojącym objawem są hałasy w komorze silnika, podczas próby ostrego przyspieszenia przy niskich obrotach. Już podejrzane hałasy w trakcie wyłączania i odpalania silnika, mogą sygnalizować problem z dwumasą.

Kolor wskazuje na wysoką temperaturę pracy.

Znawcy tematu podają prosty patent na niemal 100% diagnozę uszkodzenia koła dwumasowego. W trakcie jazdy na najwyższym biegu z obrotami do 1500obr/min, jeśli po wbiciu” gazu w podłogę pojawią się szarpanie i stuki, pora djechać do warsztatu. Przede wszystkim należy wykonać diagnostykę komputerową, w celu wykluczenia innych przyczyn problemów. Pełna diagnoza awarii koła dwumasowego możliwa jest tylko po wymontowaniu go z pojazdu i poddaniu szczegółowym oględzinom. Gdy specjalista potwierdzi, że źródłem problemów jest koło dwumasowe należy podjąć decyzję: wymiana czy regeneracja.

Koło dwumasowe regeneracja czy wymiana – konwersja na „jednomas”

Gdy zapada decyzja – regeneracja koła dwumasowego, ostatnie słowo należy do mechanika dokonującego oceny opłacalności tej operacji. Jeśli uszkodzona „dwumasa” wykonana jest z materiałów wątpliwej jakości, cała operacja może być nieopłacalna. Koło dwumasowe w wyniku regeneracji zmienia swoje pierwotne parametry fizyczne (np. masa). Jego żywotność nie będzie porównywalna z fabrycznie nowym podzespołem i może się okazać, że po niewielkim przebiegu konieczny będzie montaż nowego koła dwumasowego. Czy taka „oszczędność” ma sens? W zależności od samochodu koszt regeneracji „dwumasy” waha się od 600 do 1000 złotych. Jeśli zapadnie decyzja o wymianie koła, wtedy warto zdecydować się na renomowanych producentów. Ten podzespół układu napędowego charakteryzuje się wysoką awaryjnością. Przy prawidłowej eksploatacji konieczność wymiany koła dwumasowego zachodzi przy przebiegu 150tys. ÷ 200tys km.

Powrót z koła jednomasowego na dwumasowe.

Jest grupa kierowców decydujących się na przeróbkę z koła dwumasowego na sztywne wprost. W tym przypadku oszczędność jest pozorna, i występuje wiele negatywnych zjawisk, prowadzących do wysokich kosztów w przyszłości. Pomijając pogorszenie komfortu jazdy, czyli hałas i wibracje nadwozia, taka przeróbka obniża trwałość skrzyni biegów, tarczy sprzęgła, poduszek silnika. Pogorszeniu ulega również precyzja zmiany biegów.

Na rynku są dostępne specjalnie przygotowane zestawy, które w pewnym stopniu niwelują negatywy takiej przeróbki. W zestawie do konwersji znajdują się: wzmocniony docisk, sztywne koło zamachowe (zamiast dwumasy), odpowiednio skonstruowana tarcza tarcza sprzęgła (wyposażona w większe sprężyny tłumiące, z większym skokiem). Precyzyjnie dobrane zestawy, w dużym stopniu zastępują dwumasowy oryginał. Nadal jednak po wymianie pozostają hałas, większe wibracje i kiepska precyzja skrzyni biegów. Czy taka operacja jest opłacalna? Nie koniecznie. Cena zestawu do konwersji czasem jest zbliżona do ceny koła dwumasowego, ogólnie można przyjąć 50% ceny dwumasy, a pracy z wymianą jest tyle samo.

Materiał wideo: Zobacz jak działa koło dwumasowe

Może cię również zainteresować: Karta kwalifikacji kierowcy 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia