Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego

343

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego Paccar PX-5
Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego Paccar PX-5

Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego trzeba o nie dbać i czym to się różni?

Układ rozrządu to element niezbędny do prawidłowego działania praktycznie każdego współczesnego silnika spalinowego. Jest mechanizmem bardzo złożonym, który podczas eksploatacji poddawany jest bardzo dużym obciążeniom. Rozrząd odpowiada za synchronizację zaworów dolotowych oraz wylotowych z układem korbowo-tłokowym silnika. Rolą zaworów dolotowych jest doprowadzanie powietrza do komory spalania, a z kolei zawory wylotowe transportują spaliny do układu wydechowego. To właśnie od szybkości oraz precyzji, z jaką działają wszystkie te elementy zależy, jaki będzie stopień niezawodności silnika oraz jakie będą jego osiągi. Dlatego błędy związane z jego konserwacją i eksploatacją mogą okazać się naprawdę kosztowne. Znaczenie rozrządu jest naprawdę niemałe, a jego sprawne funkcjonowanie, wpływając bezpośrednio na pracę jednostki napędowej, pośrednio wpływa na cały samochód. W zdecydowanej większości aut mamy do czynienia z jednym z dwóch typów rozrządu:

rozrząd z paskiem rozrządu,

rozrząd z łańcuchem rozrządu.

Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego Timing belt RB30E
Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego Timing belt RB30E

Łańcuch czy Pasek rozrządu wady i zalety

Każde z powyższych rozwiązań ma zalety i wady. Żeby zminimalizować te drugie, dla prawidłowego funkcjonowania wymagana jest odpowiednia konserwacja i przestrzeganie zasad. Najważniejszą z nich jest serwisowanie układu rozrządu czyli zachowanie odpowiedniego interwału wymian, zgodnego z zaleceniami producenta. Producenci zalecają wymianę rozrządu po upływie określonego przebiegu lub czasu od poprzedniej wymiany. Podawane są zawsze obie wartości, np. co 100 tys. km lub co 5 lat. Wymiana powinna następować jak ten czas upłynie lub gdy pokonacie podaną przez producenta ilość kilometrów.

Ze względu na duże obciążenia, jakim poddawany jest układ rozrządu, wszystkie jego elementy ulegają zużyciu. Może to doprowadzić do awarii silnika, która zawsze okazuje się dużym wydatkiem dla kierowcy. Zwykle kierowcy skupiają się na samym stanie paska, którego zerwanie kończy się zderzeniem tłoków z zaworami – zderzenie to stanowi dla każdego silnika prawdziwą katastrofę, której efekty często bywają po prostu zbyt kosztowne do usunięcia. Musimy wiedzieć, że w większości przypadków nie tylko pasek prowadzi do awarii, ale też nadmierne wyeksploatowanie innych części rozrząd. Należą do nich:

pompa wody,

napinacze,

rolki.

Naszą radą na pozbycie się kłopotów z rozrządem jest przede wszystkim jego prawidłowe serwisowanie, czyli wymiana zgodna z zaleceniami producenta. Ważną kwestią jest też wybieranie części renomowanych firm (np. Bosch, Contitech, Gates, SKF) gdyż zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych na produkty no-name może doprowadzić do awarii silnika. Remont silnika to wydatek wielokrotnie większy, może też pojawić się kwestia całkowitej jego wymiany co jest niemniejszym problemem.

Chcesz dowiedzieć się więcej czytaj Jak wybrać wycieraczki samochodowe

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Łańcuch rozrządu CZY Pasek. Jak tak naprawdę jest dziś z ich trwałością?

Co się stanie gdy zerwie się rozrząd przy 5000 obrotów TEST

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia