Opiekun osoby niesamodzielnej – porady

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opiekun osoby niesamodzielnej
Opiekun osoby niesamodzielnej powinien pomyśleć o wsparciu psychologicznym.

Wsparcie osób niesamodzielnych to praca na 24 godziny na dobę. Związana jest nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale i mentalnym. Na jakie wyzwania musi być przygotowany opiekun osoby niesamodzielnej? Czy może liczyć na pomoc finansową? 

Opiekun osoby niesamodzielnej – wielowymiarowa pomoc 

Osobą niesamodzielną staje się każdy człowiek, niezależne od wieku, który nie jest w stanie sam wykonać podstawowych, codziennych czynności. W tym wypadku opiekun musi zapewnić swojemu podopiecznemu możliwość jedzenia, picia, ubrania, a także pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych i higieny osobistej. Jeżeli opiekun nie posiada kwalifikacji do udzielania fachowej pomocy medycznej, to musi być w stałym kontakcie ze specjalistami sprawującymi opiekę nad tą osobą. Opieka nad osobą niesamodzielną to w większości przypadków wyzwanie architektoniczne, polegające, chociażby na zwiększeniu funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Wsparcie osoby niesamodzielnej to nie tylko sfera fizyczna, ale i mentalna. Należy bowiem pamiętać, że przyczyn niesamodzielności może być wiele i większości na początku trudno jest się odnaleźć w nowej rzeczywistości. To też w wielu przypadkach problemom fizycznym towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. Nie bez kozery mówi się, że opiekun osoby niesamodzielnej to połączenie lekarza, pielęgniarki, psychologa i przyjaciela.

Opiekun osoby niesamodzielnej  

Opiekun osoby niesamodzielnej – finansowe wsparcie 

Jeśli chodzi o formy finansowego wsparcia, to tu należy wspomnieć o możliwościach dotyczących osób z niepełnosprawnościami. W tym wypadku różnią je określone warunki. Przykładowo świadczenie pielęgnacyjne może być przyznane niezależnie od dochodu. Niepełnosprawność jednak musi powstać nie później, niż do ukończenia 18 roku życia. W przypadku osób dorosłych można ubiegać o specjalny zasiłek opiekuńczy. O jego przyznaniu decyduje jednak kryterium dochodowe. I tak łączny dochód rodziny sprawującej opiekę nie może przekraczać kwoty 764 zł na osobę. Kwota zasiłku przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie. Kolejna forma to pomoc dla opiekuna osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która straciła prawo do świadczeń rodzinnych i nie spełniła kryterium dochodowego. Wysokość tego zasiłku również wynosi 520 zł. Pozostaje jeszcze dodatek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł, który przysługuje m.in. 

  • – niepełnosprawnemu dziecku; 
  • – osobie z niepełnoprawnością powyżej 16 r.ż. ze znacznym stopniem niepełnosprawności; 
  • – osobie, która ukończyła 75 lat; 
  • Opiekun osoby niesamodzielnej

Opiekun osoby niesamodzielnej – wyzwanie mentalne 

Osoby sprawujące opiekę muszą być wsparciem dla swoich podopiecznych. Nie powinni jednak zapominać przy okazji o sobie. Jeżeli osoba niesamodzielna jest członkiem rodziny, to zwykle w całym domu następuje przewartościowanie codziennych priorytetów. Zwykle w tej sytuacji potrzeby zdrowych członków rodziny schodzą na dalszy plan. Przedłużający się podobny styl życia nierzadko powoduje frustracje i konfliktowe sytuacje. Ponadto dochodzi zła kondycja psychiczna samego podopiecznego, który nie potrafi poradzić sobie z własną niesamodzielnością, przyjmując jednocześnie postawę roszczeniową. W związku z tym opiekunowie osób niesamodzielnych również powinny pomyśleć o psychologicznym wsparciu. Tymczasem więcej informacji o formach wsparcia dla osób z niepełnosprawnością przeczytasz tutaj

Foto: Canva.com, Pexels.com

Więcej informacji na temat form wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia