Pojazdy uprzywilejowane na drodze

0
79
Na zdjęciu samochody straży pożarnej. Pojazdy uprzywilejowane na drodze
Pojazdy uprzywilejowane na drodze - w Radiu Bezpieczna Podróż odpowiadamy m.in. na pytanie czy i kiedy można je wyprzedzać?

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – czy możemy je wyprzedzać? A jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Czy to prawda, że taki pojazd ma zawsze pierwszeństwo? Na te i inne pytania odpowiada w audycji “Bezpieczni na drodze” w Radiu Bezpieczna Podróż Rafał Grodzicki z warszawskiego WORD-u.

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – definicja

Zacznijmy jednak od uściślenia czym jest pojazd uprzywilejowany. Tak więc to taki pojazd, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Takie pojazdy zawsze mają pierwszeństwo. Kierujący tramwajem, autobusem czy samochodem musi przepuścić policję, straż pożarną, karetkę, które jadą z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd takiego pojazdu. Chociażby poprzez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Bez wątpienia niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – jakie mają prawa?

Pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą się stosować do zasad ruchu. Mogą wjechać pod prąd, zatrzymać się na zakazie, wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie oznacza to jednak ze są bezkarne. A kiedy mamy prawo je wyprzedzić? O tym usłyszycie w naszym materiale.

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – Bezpieczni na drodze – odc. 6 cz. 1
odc. 6 cz. 2

O audycji

W cotygodniowej audycji “Bezpieczni na drodze” obalamy mity, dotyczące bezpiecznej jazdy. Ponadto udzielamy cennych wskazówek na temat technik prowadzenia auta. Co więcej uczymy dobrych praktyk za kierownicą i dzielimy się swoją miłością do czterech kółek.

Materiał powstał we współpracy z  Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Z pewnością więcej materiałów z audycji “Bezpieczni na drodze” znajdziesz tutaj.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie
Audycja “Bezpieczni na drodze”

Audycję “Bezpieczni na drodze” usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż w każdy wtorek po 15:00.

Słuchaj nas online!