Pojazdy uprzywilejowane na drodze

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu samochody straży pożarnej. Pojazdy uprzywilejowane na drodze
Pojazdy uprzywilejowane na drodze - w Radiu Bezpieczna Podróż odpowiadamy m.in. na pytanie czy i kiedy można je wyprzedzać?

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – czy możemy je wyprzedzać? A jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Czy to prawda, że taki pojazd ma zawsze pierwszeństwo? Na te i inne pytania odpowiada w audycji „Bezpieczni na drodze” w Radiu Bezpieczna Podróż Rafał Grodzicki z warszawskiego WORD-u.

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – definicja

Zacznijmy jednak od uściślenia czym jest pojazd uprzywilejowany. Tak więc to taki pojazd, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Takie pojazdy zawsze mają pierwszeństwo. Kierujący tramwajem, autobusem czy samochodem musi przepuścić policję, straż pożarną, karetkę, które jadą z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd takiego pojazdu. Chociażby poprzez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Bez wątpienia niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – jakie mają prawa?

Pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą się stosować do zasad ruchu. Mogą wjechać pod prąd, zatrzymać się na zakazie, wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie oznacza to jednak ze są bezkarne. A kiedy mamy prawo je wyprzedzić? O tym usłyszycie w naszym materiale.

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – Bezpieczni na drodze – odc. 6 cz. 1
odc. 6 cz. 2

O audycji

W cotygodniowej audycji „Bezpieczni na drodze” obalamy mity, dotyczące bezpiecznej jazdy. Ponadto udzielamy cennych wskazówek na temat technik prowadzenia auta. Co więcej uczymy dobrych praktyk za kierownicą i dzielimy się swoją miłością do czterech kółek.

Materiał powstał we współpracy z  Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Z pewnością więcej materiałów z audycji “Bezpieczni na drodze” znajdziesz tutaj.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie
Audycja „Bezpieczni na drodze”

Audycję „Bezpieczni na drodze” usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż w każdy wtorek po 15:00.

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia