Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy

356

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Na pokładzie okrętu wojennego widoczna jest wyrzutnia rakiet Mistral. Dwie długie rury uniesione do góry.
Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Wyrzutnie pocisków Mistral Norwegowie wykorzystują na korwetach Skjold oraz stawiaczach min.

Od chwili ataku Rosji na Ukrainę, rząd Norwegii ogłosił wsparcie dla broniących się Ukraińców w postaci dostaw sprzętu wojskowego. Dotychczasowa pomoc dla walczących Ukraińców to 4 tysiące jednorazowych granatników M72 LAW do niszczenia różnego rodzaju pojazdów opancerzonych oraz przekazane hełmy, kamizelki kuloodporne i.t.d. Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy

Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy – rakiety Mistral

W ostatnich dniach Ministerstwo Obrony Norwegii poinformowało o przekazaniu Ukrainie 100 pocisków przeciwlotniczych Mistral wraz z pewną liczbą wyrzutni. System ten Norwegowie wykorzystują na korwetach Skjold oraz stawiaczach min. Przekazanie rakiet Ukrainie zbiegło się z przejściem Norwegii na nowy system obrony. Pociski przeciwlotnicze Mistral pierwszej generacji weszły do uzbrojenia w 1989 roku. Produkowano je w Matra Defence (dzisiaj MBDA). Mistrale są pociskami typu odpal i zapomnij o średnicy 90 mm. Naprowadzanie stanowi kombinację sensora IR trzeciej generacji wspartego sensorem UV. Pierwsza generacja pozwalała na zwalczanie celów na dystansie do 6 km oraz pułapie do 3 km przy wykorzystaniu odłamkowej głowicy bojowej o masie około 3 kg.

Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Na fotografii dwaj żołnierze w ubiorach polowych obsługują wyrzytnię pocisków Mistral.
Norweski sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Wyrzutnie mogą być zainstalowane na różnych platformach.

Druga generacja Mistrala, produkowana od 1997 roku charakteryzowała się bezsprzecznie lepszymi parametrami. W związku z tym, że zastosowano w niej sensor IR czwartej generacji znany jako IIR. Wykrywa on zarówno punkty ciepła jak i termiczny obraz atakowanego celu. Dzięki temu pocisk odróżnia flary oraz inne środki samoobrony. Czwarta generacja sensora IR pozwala na namierzanie dronów i samolotów od przodu (tutaj źródłem ciepła jest poszycie). Zgodnie z zapewnieniami producenta Mistrali, 96 % odpaleń kończy się trafieniem. W tym wydaniu Mistrale poruszają się z prędkością 930 m/s. Przez powiększenie zapasu paliwa, zasięg pocisku wzrósł do 7,5 km., natomiast pułap przechwytywania do 5 km. Dla Ukrainy przeznaczono morskie wyrzutnie Simbad, które można zainstalować na wielu platformach.

Polska również zalicza się do grona krajów dostarczających pomoc sprzętową dla walczącej Ukrainy. Pomiędzy wieloma systemami obrony przeciwlotniczej znalazł się PIORUN Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy, który jak się okazało stał się postrachem rosyjskiego lotnictwie w Ukrainie.

Materiał wideo: Norway donated their hole inventory of Mistral surface to air missile system to Ukraine

Może cię również zainteresować: Sky Sabre – system typu ziemia powietrze.

Słuchaj nas w: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia