Nowotwór – wyścig z czasem

56
Nowotwór – wyścig z czasem
Strach przed złą diagnozą – to m.in. przez ten powód Polacy wciąż nie chcą się badać.

Dlaczego Polacy wciąż zapominają się badać? Niestety badania profilaktyczne wciąż są naszą przysłowiową kulą u nogi. Tymczasem tylko wczesne wykrycie raka powoduje, że nowotwór nie staje się, jak wyścig z czasem

Nowotwór – wyścig z czasem – im szybsza profilaktyka, tym lepiej 

Zacznijmy od tego, że profilaktyka to inaczej wszelkie działania mające na celu nie tylko zapobieganie chorobom, ale i minimalizacje ich skutków. Gdy w przypadku nowotworów nie dopuścimy do przerzutów na inne organy, wówczas mamy dużo większą szansę na całkowite wyleczenie. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że wiele zmian początkowo nie daje żadnych objawów. Dzięki regularnym badaniom można wykryć problem już w bardzo wczesnym stadium. Sama profilaktyka to jednak nie tylko badania, ale i dobre, codzienne nawyki, np.  zbilansowana dieta, odpowiednia aktywność fizyczna czy unikanie używek. O badaniach warto pamiętać, gdyż w ostatnich latach liczba nowotworów dynamicznie wzrosła. Do polskich szpitali najczęściej trafiają pacjenci m.in. z nowotworem płuc, jelita grubego, rakiem piersi czy prostaty. Trzeba również przyznać, że czas pandemii nie sprzyjał profilaktycznym badaniom. Wiele oddziałów było całkowicie zamkniętych. Ponadto sami pacjenci nie chcieli odwiedzać placówek medycznych w obawie przed zakażeniem.

Nowotwór – wyścig z czasem  

Nowotwór – wyścig z czasem – rodzaje badań profilaktycznych 

Przedstawiamy badania, które szczególnie warto wykonać pod kątem profilaktyki nowotworowej: 

Mammografia piersi – w ramach programu profilaktycznego kobiety po 50 roku życia mogą wykonywać badania co dwa lata. Panie w grupie ryzyka powinny przeprowadzać je przynajmniej raz w roku. Rak piersi to bowiem najczęściej występująca odmiana nowotworu wśród kobiet. 

Cytologia – kolejnym częstym nowotworem występującym u kobiet jest rak szyjki macicy. W ramach profilaktycznego programu każda kobieta między 25 a 59 rokiem życia może wykonać takie badanie. Warto dodać, że dzięki temu badaniu nowotwór można wykryć już w bardzo wczesnym stadium. 

Kolonoskopia – badania pod tym kątem powinno się regularnie wykonywać między 50 a 65 rokiem życia, jednak jeśli w rodzinie pojawił się rak jelita, to warto zgłosić się do lekarza jeszcze wcześniej.

Istotnych badań profilaktycznych jest oczywiście znacznie więcej. Należą do nich, np. rezonans magnetyczny prostaty czy tomografia komputerowa płuc. 

Nowotwór – wyścig z czasem

Nowotwór – wyścig z czasem – dlaczego się nie badamy 

Mimo że mamy coraz większe możliwości jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to i tak niechętnie im się poddajemy. Dlaczego? Okazuje się, że jednym z powodów jest strach przed ewentualnie złą diagnozą. Nieświadomi zagrożenia, czujemy się bardziej bezpieczni. Ponadto wiele mniej charakterystycznych objawów przypisujemy zwykłym, mniej groźnym dolegliwościom. Dziś żyjemy w ciągłym biegu, zaniedbując się na co dzień, zapominamy o wykonaniu podstawowych badań. Niestety nowotwór może pojawić się bardzo szybko. Późno wykryty powoduje, że walka z nim jest niczym wyścig z czasem.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Profilaktyka raka piersi na Mazowszu