Majówkowy zawrót głowy z WuKaDką!

317

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Majówkowy zawrót głowy z WuKaDką! Kolorowy plakat zapraszający do zwiedzania ciekawych miejsc wokół linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Plakat zrobiony w stylu dziecięcego obrazka. W oddali zabudowania i drzewa, a na pierwszym planie jadący pociąg WKD.
Majówkowy zawrót głowy z WuKaDką! Wiosenna, majowa pogoda sprzyja temu by wyjść z domu i ruszyć na wycieczkę i wypocząć a przy okazji poznać ciekawe zakątki naszych małych ojczyzn.

Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zaplanować jak te wolne dni spędzić. Wiosenna, majowa pogoda sprzyja temu by wyjść z domu i ruszyć na wycieczkę i wypocząć a przy okazji poznać ciekawe zakątki naszych małych ojczyzn. Trasa linii kolejowej WKD wiedzie przez malownicze i urokliwe tereny, a pociągami WKD można dojechać do wielu podwarszawskich miejscowości skrywających ciekawe historie i fakty, zapraszających do instytucji kulturalnych i rekreacyjnego, aktywnego spędzania czasu blisko przyrody. Poniżej kilka propozycji interesujących miejsc na majówkę, do których dojedziecie WuKaDką 😊 Czas zacząć majówkowy zawrót głowy z WuKaDką!

Majówkowy zawrót głowy z WuKaDką! – Podróż sentymentalna…

Otwarcie linii EKD w grudniu 1927 r., wiązało się z wielkim ożywieniem budowlanym w miejscowościach leżących wzdłuż linii kolejki. Ze względu na leśny charakter terenów oraz walory przyrodnicze wzdłuż linii powstało kilka Miast Ogrodów. Tereny Miasta Ogrodu Podkowa Leśna, należały kiedyś do Stanisława Lilpopa – uzdolnionego fotografika oraz udziałowca spółki Siła i Światło. Stworzenie miasta jest związane bezpośrednio z budową Elektrycznej Kolei Dojazdowej. Do dnia dzisiejszego przypomina o tym fakcie układ ulic wokół dworca kolejowego. Miasto było pomyślane jako miejscowość willi wyższych urzędników i inteligencji. W roku 1981 Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków. W obrębie miasta występują elementy starodrzewu, trzy rezerwaty przyrody, wiele pomników przyrody a także duża liczba pięknych starych przedwojennych willi.

Ciekawostki:

w Stawisku – ośrodku artystyczno – kulturalnym lat 30 XX wieku gościli znani twórcy tamtej epoki, m.in: Julian Tuwim  i  Antoni Słonimski. Podczas II wojny światowej, Stawisko odizolowane od innych miejscowości, stało się schronieniem dla wielu twórców. Mieszkali tutaj m.in. Czesław Miłosz i Krzysztof Kamil Baczyński. Źródło: www.pl.wikipedia.org; www.podkowalesna.pl

Miasto Ogród Komorów powstało z inicjatywy właściciela terenu, Józefa Markowicza, na obszarze ograniczonym ulicami dzisiaj istniejącymi: Marii Dąbrowskiej, Aleją Starych Lip, Norwida, Okrężną, Granicką, Nowowiejską, Harcerską i Matejki. Łącznie Miasto Ogród zajmowało powierzchnię 73 hektarów. Wybór majątku Komorów, jako miejsca pod przyszłe Miasto Ogród, nie był przypadkowy. Od 1927 r. funkcjonowała Elektryczna Kolej Dojazdowa, która zapewniała dogodny dojazd do centrum stolicy. Stała się ona istotnym czynnikiem decydującym o szybkim rozwoju Komorowa. W obrębie miasta występuje wiele pomników przyrody oraz duża liczba pięknych, oryginalnych, przedwojennych willi, dworków i rezydencji.

Ciekawostki:

W czasie II wojny światowej w Komorowie ukrywała się warszawska inteligencja, a w okolicznych lasach odbywały się szkolenia partyzantów. Po wojnie majątek Komorów został znacjonalizowany. Pałac Markowicza przekształcono w sanatorium dla pacjentów szpitala w Tworkach. W 1956 r. w Komorowie osiedliła się Maria Dąbrowska – dziś w willi pisarki działa biblioteka.

Źródło: www.pl.wikipedia.org; www.komorow.net

Milanówek ma dłuższą historię niż ww. Miasta Ogrody, jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Od początku swego istnienia Milanówek był przede wszystkim letniskiem dla zamożnych mieszkańców Warszawy, którzy stawiali tu wystawne domy letniskowe, które często zamieniały się w okazałe wille. Najsłynniejszym letnikiem z pierwszych lat był Bolesław Prus. Stałym mieszkańcem miasteczka był m.in. rzeźbiarz Jan Szczepkowski. Doprowadzenie w 1936 r. do Milanówka linii Elektrycznej Kolei Dojazdowej i elektryfikacja PKP miały duży wpływ na dalszy rozwój miejscowości.
Ciekawostki:
W czasie II wojny światowej w kościele św. Jadwigi w Milanówku przechowywano przeniesioną z Kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu urnę z sercem Fryderyka Chopina. W czasie trwania powstania warszawskiego do Milanówka przeniosły się najważniejsze organy Polskiego Państwa Podziemnego, co zyskało mu przydomek „małego Londynu„. W 1951 Milanówek otrzymał prawa miejskie. Źródło: www.milanowek.pl

Majówkowy zawrót głowy z WuKaDką! – Podróż do kultury…

Przemierzając trasę z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego mijamy:

miasto Pruszków, w którym działa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w placówce można obejrzeć jedyną w Polsce wystawę na temat starożytnej metalurgii „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Muzeum organizuje również wystawy, koncerty, dyskusje, warsztaty itd. Muzeum Dulag 121, którego siedziba mieści się na skraju zabytkowego kompleksu byłych Warsztatów Kolejowych, gdzie w 1944 roku funkcjonował obóz przejściowy Durchgangslager 121. W muzeum realizuje się różnorodne projekty edukacyjne, wydawnicze, wystawiennicze i badawcze związane z historią lokalną i historią Polski. Pruszków ma również Galerię Figur Stalowych, atrakcję jedyną w swoim rodzaju, miejsce gdzie królująstalowe, nieraz gigantyczne postaci znane z filmów, bajek czy komiksów zrobione ze złomu.

wieś Otrębusy, niedaleko której położona jest miejscowość Karolin. W tym przepięknym zakątku Gminy Brwinów swoją siedzibę ma najsłynniejszy polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”, powołany do życia przez wybitnego profesora Tadeusza Sygietyńskiego w 1948 r. Siedzibę Zespołu okala przepiękny park, w którym można spędzić czas blisko natury a także odwiedzić otwarte w 2021 r. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. W 2010 r. Spółka podjęła współpracę z „Mazowszem” w zakresie oferty pn. Wukadką z biletem „Mazowsza”, która umożliwia przejazdy pociągami WKD na koncerty/spektakle Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE odbywający się w sali widowiskowej „Matecznik Mazowsze” w Otrębusach na podstawie biletu na koncert/spektakl. Niedaleko przystanku WKD w Otrębusach znajduje się również Muzeum Motoryzacji i Techniki, w którym można obejrzeć pojazdy z różnych epok. Prawdziwym rarytasem jest ZIS kabriolet J. Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy, również kabriolet i wiele innych aut jakimi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura.

miasto Podkowa Leśna, w którym mieści się Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, które wspiera inicjatywy kulturalne oraz społeczno-edukacyjne, organizuje koncerty muzyczne, wystawy, spektakle teatralne itp. oraz Muzeum im. A.J. Iwaszkiewiczów w Stawisku – możemy zobaczyć tu zachowane cenne pamiątki po właścicielach domu min. rękopisy. Muzeum organizuje lekcje muzealne oraz wycieczki połączone ze spacerem po zabytkowych i urokliwych terenach Miasta Ogrodu.

miasto Grodzisk Mazowiecki – w którym znajduje się Ośrodek Kultury będący miejscem wokół którego skupiają się lokalne środowiska artystyczne. Ośrodek organizuje wiele wydarzeń kulturalnych takich jak: koncerty, spektakle teatralne, wieczory kabaretowe, cykle koncertów jazzowych itp. Drugim wyróżniającym obiektem społeczno-edukacyjnym jest Mediateka znajdująca się w sąsiedztwie parku Skarbków. Odbywają się w nim letnie koncerty, pikniki, kino na leżakach i wiele innych wydarzeń plenerowych.

Majówkowy zawrót głowy z WuKaDką! – Podróż dla lubiących aktywny tryb życia …

Liczne obszary zieleni ciągnące się wzdłuż linii sprzyjają bezpośrednim kontaktom z przyrodą. W pobliskich lasach można wypocząć od zgiełku miasta, zwolnić na chwilę tempo codziennego życia – poobcować z naturą. Klimat miejscowości zachęca do wybrania się z rodziną czy przyjaciółmi na spacer, wycieczkę rowerową, jogging, nordic wallking lub skorzystać z oferty klubów jeździeckich w Komorowie, Kaniach Helenowskich i Podkowie Leśnej, gdzie można pojeździć bryczką, konno lub rozpocząć naukę jazdy konnej. Stosunkowo nowym miejscem jest Labirynt pod Warszawą – miejsce idealnie na rodzinnie i aktywnie spędzany czas. Ponad 1300 m2 labiryntu z zagadkami znajduje się w Milanówku. Zaledwie 7 minut piechotą od przystanku WKD Polesie lub 20 minut spacerem ze stacji Podkowa Leśna Zachodnia.  

Więcej inspiracji oraz mapki turystyczne można znaleźć https://www.wkd.com.pl/aktualnosci/2673-wukadka-zacheca-do-wiosennych-podrozy

Może cię również zainteresować: Twoja Bezpieczna WuKaDka – II edycja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia