Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym

596

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym
Mimo choroby aktor podkreśla, że stara się żyć pełnią życia.

W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się o Antku Królikowskim. Aktor niedawno wyznał, że walczy ze stwardnieniem rozsianym. Nie jest on jednak jedyny wśród sław. Poznajcie gwiazdy, które muszą zmagać się z tą nieuleczalną chorobą. 

Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym – nie poddać się 

„Wszystko zaczęło się od tego, że w 2016 roku zostałem zaproszony do udziału w programie rozrywkowym i nagle na scenie coś wyszło gdzieś z trzewi przez gardło do mózgu. Nagle miałem paraliż całej lewej strony twarzy. 6 grudnia na Mikołaja dostałem takie „prezent” w postaci diagnozy”. Szczerym wyznaniem aktor podzielił się w 7 odcinku programu „Przez Atlantyk”, w którym jest jednym z uczestników. Jak dodał regularnie poddaje się leczeniu hamującemu postępowanie choroby. Docenia także postawę najbliższych, którzy wspierają go w tej walce, jednocześnie nie traktując jak typowo chorego człowieka. Na co dzień stara się przede wszystkim żyć normalnie i aktywnie. Wierzy, że poprzez pozytywne nastawienie będzie w stanie utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji. Amerykańska aktorka, Christina Appelgate znana jest przede wszystkim z roli Kelly Bundy z kultowego serialu „Świat Według Bundych”. O swojej chorobie gwiazda poinformowała w mediach społecznościowych jakiś czas temu.

Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym  

Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym – nierówna walka 

Christina Applegate także podkreśliła, że w walce z chorobą nie zamierza się poddawać. Tym bardziej że ma ogromne wsparcie także wśród osób, które również walczą z tą chorobą. Sytuacja aktorki jest o tyle dramatyczna, że raptem w 2008 roku zdiagnozowano u niej złośliwy nowotwór piersi. W efekcie kobieta poddała się podwójnej mastektomii z rekonstrukcją piersi i terapii onkologicznej. Kolejną aktorką, o której głośno jest w kontekście walki ze stwardnieniem rozsianym jest Selma Blair. Aktorka przyznała, że choć diagnozę usłyszała w 2018 roku, to pierwsze, poważne symptomy zaczęła odczuwać już 15 lat wcześniej. Swoją walkę z chorobą szczegółowo relacjonuje w mediach społecznościowych. Podkreśla, że sama choroba miewa bolesny przebieg. Gwiazda ma nie tylko problemy z chodzeniem, ale i czuciem i pamięcią. Obok Antka Królikowskiego, wśród polskich sław, z SM zmaga się także Karolina Gruszka, która diagnozę usłyszała w 2017 roku. Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym

Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym – niezbędne leczenie 

U polskiej aktorki pierwsze formy terapii okazały się nieskuteczne. Dopiero kolejne leczenie przyniosło poprawę. Z powodu stwardnienia rozsianego z kariery aktorskiej musiała natomiast zrezygnować Katarzyna Pawlak, która wyznała, że u niej początkowe objawy polegały na odczuciu bezwładu w stopie, a następnie pojawiał się paraliż. Jack Osbourne to znana osobowość telewizyjna, a przede wszystkim syn wokalisty Ozzy’ego Osbourne’a. W Jego przypadku pierwszym symptomem choroby była utrata wzroku w prawym oku. Kiedy jednak dowiedział się o swojej chorobie, natychmiast zaczął poszerzać wiedzę na jej temat. W tym celu stworzył stronę internetową poświęconą właśnie SM. Gwiazdy ze stwardnieniem rozsianym są doskonałym dowodem na to, jak ważna jest szybka diagnoza. Sama dolegliwość jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Ma charakter przewlekły i w większości przypadków przebiega formie nawrotów i remisji. Pierwsze symptomy bywają niepozorne, dlatego często przypisywane są mniej groźnym dolegliwościom.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Gwiazdy, które wygrały z rakiem piersi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia