Bagażniki samochodowe

284

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bagażniki samochodowe. Na zdjęciu widać pięknie odrestaurowanego volkswagena garbusa pierwszej generacji w kolorze turkusowym. Na bagażniku dachowym kilka walizek oraz lodówka turystyczna z epoki. W otwartm przednim bagażniku między innymi bagażami widoczne koło zapasowe.
Bagażniki samochodowe. Zbyt małe bagażniki samochodów były zmorą kierowców od zawsze.

Znaleźć ją można w każdym samochodzie (z wyjątkiem modeli stricte sportowych). Ta część auta przeważnie znajduje się z tyłu pojazdu, niestety przestrzeń ładunkowa bo o niej mowa, nie zawsze będzie spełniać oczekiwania użytkownika. W pojazdach segmentu A i B będzie ona mała, sedany i kombi dysponują zdecydowanie większymi bagażnikami. Co zrobić w sytuacji, gdy bagażniki samochodowe okazują się jednak nadal zbyt małe? Z opresji może wybawić dodatkowy bagażnik, montowany na dachu samochodu, klapie bagażnika lub haku holowniczym.

Bagażniki samochodowe – jaki wybrać

W większości przypadków przestrzeń ładunkowa samochodu okazuje się wystarczająca, jednak przychodzą takie chwile gdy przydało by się więcej miejsca lub mamy do przewiezienia nietypowe gabaryty. Najczęściej z takimi sytuacjami mamy do czynienia w okresie letnich wakacji oraz ferii zimowych. Wtedy bezkonkurencyjne okazują się bagażniki dachowe umożliwiające przewóz rowerów, desek surfingowych, małych łodzi czy nart i snowboardów.

Bagażniki samochodowe. Na fotografii zbliżenie dachu małego samochodu miejskiego w kolorze granatowym. Kierowca przewozi na dachu taczkę, położoną bezpośrednio na niczym nie zabezpieczonym dachu.
Bagażniki samochodowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim, no i lakieru szkoda.

Wybór stosownego rozwiązania zawsze zaczynamy od rozpoznania oferty rynkowej skierowanej dokładnie dla danego pojazdu. Istotna jest marka oraz model samochodu, jego rok produkcji i to co najważniejsze rodzaj nadwozia. W przypadku doboru do nadwozia istotne są dostępne rodzaje mocowań bagażnika. Część pojazdów jest wyposażona w różnego rodzaju relingi umożliwiającymi montaż bagażnika. Inne pojazdy posiadają „fixpointy”, czyli zamaskowane w dachu gniazda montażowe. Auta z dachami płaskimi najczęściej nie mają żadnych „udogodnień”, w tym przypadku bagażnik jest unieruchomiony łapami wykorzystującymi wnęki drzwi. Dopiero teraz można przystąpić do wyboru odpowiednich belek dachowych czyli bagażnika bazowego, to właśnie on umożliwi bezpieczny transport bagażu.  

Bagażniki samochodowe – baza to nie wszystko

W książce serwisowej każdego samochodu znajdują się wszystkie informacje potrzebne do bezpiecznego montażu i eksploatacji bagażnika dachowego. Są to zarówno precyzyjne opisy punktów mocowań jak i dane związane maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem dachu. Dokonując wyboru bagażnika najbezpieczniej wybrać certyfikowane produkty renomowanych producentów, wykonane z wytrzymałych materiałów stali lub aluminium. Bagażnik bazowy w niektórych przypadkach może okazać się wystarczający, przewóz choinki czy zakupionych drzwi (oczywiście odpowiednio zabezpieczonych). Są jednak przedmioty, których kształt wymaga odpowiedniego sposobu mocowania do belek.

Bagażniki samochodowe. Na zdjęciu widać ciemnoszary Box dachowy zamocowany na dachu srebrnego Opla Zafira.
Bagażniki samochodowe. Box dachowy to świetny sposób na przewóz drobnicy.

Box dachowy jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem widocznym na drogach w okresie wakacyjnym. Kierowcy jak zwykle mają z czego wybierać wielkość, pojemność, dopuszczalne obciążenie, kształt/aerodynamika itd. Dzięki temu rozwiązaniu kierowca ma możliwość przewozu wielu drobnych przedmiotów, jest ono szczególnie doceniane przez młodych rodziców. Jak zwykle box musi być dostosowany do parametrów pojazdu. Należy pamiętać aby wymiary  boxu nie przekraczały wymiarów dachu. Szczególnie w tym przypadku należy pamiętać o maksymalnym obciążeniu dachu samochodu, box i belki też swoje ważą.

Bagażniki samochodowe. Na ilustracji widać tył półciężarówki przewożącej Surfingi w dedykowanym bagażniku.
Bagażniki samochodowe. Surferzy mają prościej.

Miłośnicy innych sportów takich jak: narciarstwo, surfing czy kajakarstwo mają zdecydowanie łatwiej. Dedykowane do tych sportów uchwyty mają prostszą konstrukcję, najczęściej jest to mocowana do belki bazowej, odpowiednio wyprofilowana podstawa pokryta delikatnym materiałem. Na niej umieszcza się sprzęt i unieruchamia go odpowiednimi zabezpieczeniami.

Przy wyborze i zakupie bagażnika dachowego nie należy oszczędzać, produkt powinien spełniać stosowne normy bezpieczeństwa co musi być potwierdzone certyfikatami bezpieczeństwa, dopuszczającymi go do sprzedaży i użytkowania. Bagażnik powinien spełniać normę TUV oraz posiadać certyfikat „City Crush” dotyczący bezpieczeństwa w trakcie kolizji drogowej.

Materiał wideo: Bagażniki samochodowe wg. Adama Klimka

Może cię również zainteresować: Świece żarowe – czyli jakie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia