Czerniak – powoduje go zdrapanie pieprzyka?

233
Czerniak – powoduje go zdrapanie pieprzyka
Czerniaka powoduje zdrapanie pieprzyka – czy tylko to?

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Wiosna i lato to czas, w którym chętnie leżakujemy na gorącym słońcu. Czy powoduje go zdrapanie pieprzyka lub nadmierna ilość światła słonecznego? Jakie są charakterystyczne objawy czerniaka skóry?

Czerniak – czy powoduje go zdrapanie pieprzyka – przyczyny i diagnostyka  

Szacuje się, że czerniak jest przyczyną prawie 75% zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi skóry. Sam problem może pojawić się u każdego, kto ma styczność z promieniowaniem słonecznym. Choć powszechnie mówi się, że powoduje go zdrapanie pieprzyka, to w źródłach możemy przeczytać również o zupełnie innych czynnikach. Choć faktycznie w grupie ryzyka znajdują się pacjenci z większą ilością znamion i piegów na skórze. Ponadto narażone są osoby, które nadużywają kąpieli słonecznych. Potwierdzono także szkodliwość nadmiernego korzystania z solarium. W powstaniu mogą brać również udział czynniki genetyczne. W związku z tym, jeżeli w naszej najbliższej rodzinie wystąpił przypadek czerniaka, powinniśmy pamiętać o badaniach profilaktycznych. Kolejna kwestia to m.in. wiek i ogólna odporność. Samo wykrycie problemu to przede wszystkim szczegółowy wywiad z lekarzem. Tu należy przedstawić informacje o aktualnym stanie skóry i ryzyku zachorowania. W dalszej części lekarz prawdopodobnie zleci dermatoskopię lub wideodermatoskopię.

Czerniak – powoduje go zdrapanie pieprzyka  

Czerniak – czy faktycznie powoduje go zdrapanie pieprzyka – charakterystyczne objawy 

Objawy nowotworu można zaobserwować w konkretnych miejscach na skórze. W okolicach uszkodzonych znamion najczęściej możemy zaobserwować charakterystyczne zgrubienia lub plamy, np. w kolorze niebieskim lub błękitnym, które niezwłocznie należy skonsultować z lekarzem. Wspomniane zmiany bardzo często powodują nagły świąd, a nawet krwawienie. Ponadto same zmiany zaczynają się również powiększać. Jeśli chodzi o leczenie, to tu istotny jest fakt czy czerniak występuje w złośliwej odmianie. W związku z tym należy zacząć od wycięcia całej zmiany i poddanie jej biopsji. Dzięki wynikom histopatologicznym można przejść do dalszego leczenia. Formami uzupełniającymi są w tym wypadku chemioterapia i immunoterapia. Niekiedy lekarz może zalecić również radioterapie.

Czerniak – powoduje go zdrapanie pieprzyka  

Czerniak – czy faktycznie powoduje go zdrapanie pieprzyka – rokowanie i zapobieganie 

Szanse na wyleczenie nowotworu uzależnione są od kilku czynników. Wśród nich znajduje się np. odmiana kliniczna, głębokość naciekania skóry i grubość zmiany. Jeśli czerniak ma odmianę złośliwą, a przerzuty następują do narządów wewnętrznych, wówczas pacjentom daje się zwykle od kilkunastu miesięcy do kilkunastu lat życia. Najgorzej rokujące postacie to czerniak guzkowy i bezbarwnikowy. Sam nowotwór jest dużo groźniejszy w przypadku mężczyzn, niż u kobiet. Jeśli chodzi o profilaktykę to przede wszystkim starajmy się unikać nadmiernego promieniowania słonecznego. Ponadto obserwujmy swoje ciało i reagujmy na wszelkie niepokojące zmiany. Jeśli chodzi o czerniaka, to paradoksalnie w dużej mierze to właśnie od nas zależy jakie będziemy mieć szanse na wyleczenie. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Hashimoto: przyczyny, objawy, leczenie