Wał Kardana co to jest

774

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wał Kardana co to jest. Ilustracja jest czarnobiałym gifem. Na białum tle widoczne są trzy połączone ze sobą odcinki rurek.Pierwszy odcinek umieszczony u góry po lewej, ostatni znajduje się na dole po prawj, oba połączone są odcinkiem środkowym który położony jest po skosie około 45 stopni. Wszyskie trzy części wspólnie wykonują płynny ruch obrotowy wokół swoich osi wzdłużnych dzięki połączeniu ich sprzęgłami Cardana.
Rozwiązanie znane od blisko 600 lat i wciąż niezastąpione.

Funkcjonujące na co dzień określenie wał Kardana, tak naprawdę określa wał napędowy, w budowie którego wykorzystano przeguby Cardana. Z kolei przegub Cardana występuje pod wieloma nazwami, może to być sprzęgło stałe, sprzęgło przegubowe lub wychylne. Często słyszy się również określenie, przegub krzyżakowy. To proste i niezwykle skuteczne rozwiązanie powstało w XVI wieku, a jego autorem był włoski matematyk, astrolog, filozof i lekarz Girolamo Cardano. Pomimo upływu lat, uniwersalność i prostota włoskiego wynalazku powoduje, że nadal jest niezastąpionym rozwiązaniem. Czym więc jest wał Kardana?

Wał Kardana co to jest – gdzie go szukać

Wał Kardana co to jest. Na fotografii widać podwozie samochodu ciężarowego. Pomiędzy wieloma elementami zdecydowanie wyróżnia się gruba rura wału napędowego
Ten sposób przekazywania napędu występuje we wszystkich samochodach ciężarowych.

Wałem Kardana zwyczajowo określa się wał napędowy. Znajdziemy go pod podłogą każdego pojazdu tylnonapędowego z silnikiem umieszczonym z przodu samochodu. Właśnie w tym przypadku zachodzi konieczność przekazania napędu z silnika umieszczonego z przodu na koła osi tylnej. Odbywa się to za pośrednictwem nie mniej niż dwóch wałów o widełkowym zakończeniu, połączonych krzyżakami. To właśnie te połączenia tworzą sprzęgło Kardana. Najczęściej są to dwa wały, czynny oraz bierny. Taki sposób przekazywania momentu obrotowego jest bardzo popularny i wykorzystywany jest wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność jego przekazania zarówno współosiowo jak i tam gdzie występują odchylenia kątowe. Dwa wały połączone przegubem Kardana mogą współpracować ze sobą nawet pod kątem 45°, uniwersalność tego rozwiązania spowodowała, że znajdziemy go w samochodach, rowerach, motocyklach, ciężkim sprzęcie inżynieryjnym, maszynach rolniczych, statkach itd.

Wał Kardana co to jest. Na ilustracji Włoski motocykl Moto Guzzi 1200. Zamiast łańcucha posiada zabudowany wałek Kardana.
Marka Moto Guzzi od „wieków” stosuje wał Kardana w swoich konstrukcjach. Na zdjęciu Moto Guzzi 1200.

Pomimo swojej wagi przekazywanie napędu przy pomocy wału Kardana jest stosunkowo często realizowane w motocyklach oraz quadach. Pomimo zalet łańcucha czyli większej elastyczności i mniejszych strat energii, dotychczasowi użytkownicy wynalazku Cardana pozostają mu wierni. Ten typ napędu wybierają najczęściej osoby, które nie „odchudzają” swoich maszyn a cenią sobie trwałość i niezawodność.

Wał Kardana co to jest. Ilustracja prezentuje fragment maszyny przemysłowej w kolorze niebieskim. W centralnym planie widoczna wirująca rura, będąca częścią wału Kardana.
W konstrukcji maszyn przemysłowych, to niezastąpione rozwiązanie.

Pamiętać należy, że pomimo swojej trwałości wał napędowy podlega tym samym prawom mechaniki jak pozostałe podzespoły pojazdu. Jego stan należy kontrolować tak samo jak poziom oleju w silniku. Brak bieżącego serwisowania w połączeniu z nadmierną eksploatacją, w końcu doprowadzą do awarii.

Ciekawy materiał wideo: Co to jest PRZEGUB UNIWERSALNY – przegub Cardana lub przegub o stałej prędkości?

Może cię również zainteresować: Jaki napęd Torsen czy Haldex

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia