Od 16 maja stan zagrożenia epidemicznego

85
Stan zagrożenia epidemicznego - grafika ilustrująca artykuł
Od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego koronawirusem

Decyzją Ministra Zdrowia od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zastąpił on stan epidemii, który obowiązywał od 20 marca 2020 r. Zmiana sytuacji prawnej to efekt spadkowego trendu nowych zachorowań. Liczba infekcji, zgonów oraz hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem maleje. A co za tym idzie pozostał obowiązek noszenia maseczek ochronnych, w podmiotach leczniczych i aptekach, medycy muszą się szczepić przeciw Covid-19, nadal funkcjonują  certyfikaty covidowe.

Od 16 maja br. nie będzie już pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SarsCov-2. Adam Niedzielski stwierdził, że epidemia ulega “wyciszeniu” i zmierza w kierunku endemii.

Eksperci nie podzielają optymizmu szefa resortu zdrowia, uważając, że do końca pandemii wciąż daleko. Zwracają też uwagę na ograniczone testowanie w kierunku COVID-19, które nie daje rzetelnego obrazu sytuacji związanej z zakażeniami w kraju.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna, którą wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii. Celem takiego działania jest podjęcie określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.