Czego nie mówić osobom w depresji?

374

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czego nie mówić osobom w depresji?
Według WHO depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie.

Osoby w depresji potrzebują naszego wsparcia, bardziej lub mniej świadomie. Są jednak takie zdania, których lepiej w stosunku do nich nie używać. Czego nie mówić osobom w depresji? Jak najlepiej możemy im pomóc? 

Czego nie mówić osobom w depresji – „weź się w garść”? Nie! 

Jest to całkowicie naturalne, że w trudnej sytuacji chcemy wesprzeć bliską osobę. Niestety w depresji pewne komentarze, które z naszego punktu widzenia mogą wydawać się wsparciem, dla chorego są jak dodatkowe obciążenie. Tymczasem jednym z najczęściej używanych zwrotów jest np. „weź się w garść” czy „myśl optymistycznie”. Pamiętajmy, że depresja to nie jest zwykły, chwilowy smutek, a poważna, długotrwała choroba. W związku z tym chory może odebrać to jako lekceważenie jego problemu. Kolejny sposób pocieszenia to zdanie typu „inni mają gorzej”. Wtedy zazwyczaj opowiadamy o ludziach, których spotkały straszne historie po to, by chory poczuł, że jego sytuacja wcale nie jest taka zła. Osoba w depresji jest jednak tak przytłoczona swoim stanem, że często trudno jej dostrzec problemy wśród innych osób. Ponadto w ten sposób może wpaść w poczucie winy, że jest beznadziejna i niepotrzebnie obarcza bliskich swoimi problemami.

Czego nie mówić osobom w depresji?  

Czego nie mówić osobom w depresji – okazać empatię 

Osoby cierpiące na depresje wcale się nad sobą nie użalają. Wprost przeciwnie – czują się osamotnione i odizolowane. Widząc przygnębioną, bliską osobę często mówimy „wiem, co czujesz”, jednak tylko ktoś, kto przeszedł przez to samo jest w stanie to zrozumieć. Wspierając chorego, chcemy pokazać mu, że jesteśmy obok. Pamiętajmy, że osoba w depresji czuje się źle nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, często nie mając na nic siły. Ponadto jest to choroba, która może spotkać każdego, na każdym etapie życia. W związku z tym nie warto też odwoływać się do argumentów typu „musisz byś silna/silny dla swoich bliskich”. Wspierając osobę w depresji chcemy ją zmotywować do działania. Nie można jednak robić niczego na siłę. Chory musi sam odnaleźć w sobie motywacje, jak i mieć poczucie, że mimo problemu nadal ma kontrolę nad własnym życiem. Dlatego błędem jest również wyręczanie go na każdym kroku. 

Czego nie mówić osobom w depresji

Czego nie mówić osobom w depresji – co zatem robić? 

Powiedzieliśmy sobie czego osoby w depresji nie chcą słyszeć. Jak zatem możemy im pomóc? Przede wszystkim należy ich uważnie wysłuchać, jednocześnie nie oceniając. Okażmy im swoją bliskość, nie składając przy tym natarczywych propozycji. Kolejna kwestia to zauważyć w odpowiednim momencie, że nasi bliscy mają problem. Stany depresyjne często są bowiem mylone ze zwykłą chandrą. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja po nowotworach, chorobach układu krążenia i cukrzycy jest czwartą najpoważniejszą dolegliwością na świecie. Jej typowe objawy to obniżenie nastroju, utrata zainteresowań oraz nieustanne poczucie zmęczenia. W przeciwieństwie do wspomnianej chandry, tu symptomy utrzymują się przez kilka tygodni. Czego nie mówić osobom w depresji – warto to wiedzieć, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie realnie pomóc naszym bliskim.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Depresja u osób starszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia