McDonald’s wycofuje się z Rosji

0
55
Na zdjęciu jeden z rosyjskich barów sieci McDonalds. McDonald's w Rosji
McDonald's w Kalingradzie, Rosja

McDonald’s wycofuje się z Rosji. To już pewne. Pierwsza restauracja amerykańskiej sieci została otwarta w Rosji w 1990 roku, a w wydarzeniu wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Sieć McDonald’s już w marcu zawiesiła działalność i zamknęła ok. 850 lokali w Rosji, jednocześnie zapewniając, że nadal wypłaca pensje 62 tys. rosyjskich pracowników. Teraz firma ogłosiła, że po ponad 32 latach w Rosji całkowicie rezygnuje z prowadzenia interesu w tym kraju.

McDonald’s tłumaczy swoją decyzję o opuszczeniu rosyjskiego rynku kryzysem humanitarnym wywołanym wojną w Ukrainie. Korporacja przekonuje, że prowadzenie biznesu w Rosji “nie jest już możliwe i nie odpowiada wartościom” McDonald’s.

Wycofanie się McDonald’s z Rosji to gorzki koniec pełnej nadziei epoki. Będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiego kapitalizmu firma otworzyła swoją pierwszą restaurację w Rosji ponad 32 lata temu, gdy ZSRR rozpadł się, a zachodnie firmy i idee przenikały przez żelazną kurtynę. Setki ludzi ustawiały się w kolejce, aby spróbować hamburgerów i frytek z McDonald’s na Placu Puszkina w Moskwie”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!