Homologacja pojazdów – gwarancja bezpieczeństwa. O homologacji prawdopodobnie słyszeli wszyscy, jednak czym ona jest wie niewielu. Homologacja jest procesem pozwalającym zweryfikować czy produkt poddawany ocenie spełnia wszystkie normy przewidziane dla niego. Po uzyskaniu pozytywnych wyników cały proces kończy się wydaniem stosownego Świadectwa Homologacji.
Homologacja pojazdów – gwarancja bezpieczeństwa – świadectwo homologacji
Najczęściej pierwszym skojarzeniem związanym z homologacją jest samochód, w tym przypadku drobiazgowej ocenie podlegają poszczególne podzespoły pojazdu oraz jego układy. Zgodnie z definicją Instytutu Transportu Samochodowego: Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej, wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych.
Homologacja pojazdów – gwarancja bezpieczeństwa – proces homologacji
Procesowi homologacji poddawane są przeważnie nowe pojazdy, głównie te niezarejestrowane jeszcze w Polsce. O wydanie świadectwa homologacji występuje producent danej marki lub jego przedstawiciel. Na terenie całej Unii Europejskiej homologacje są zestandaryzowane. Odpowiednie przepisy zawarto w dyrektywie 2007/46/WE. Dzięki temu Świadectwo Homologacji uzyskane w jednym z krajów członkowskich jest z automatu honorowane na terenie całej Unii Europejskiej.
O Świadectwo Homologacji może również ubiegać się osoba, która samodzielnie stworzyła pojazd bądź dokonała w już posiadanym samochodzie istotnych zmian konstrukcyjnych, jest to homologacja jednostkowa. W tym miejscu należy wspomnieć, że do takich zmian zalicza się montaż haka holowniczego, czy też butli LPG. Posiadanie homologacji pojazdu jest równie ważne jak używanie do napraw tylko homologowanych podzespołów. Stosowanie tylko homologowanych części pozwoli uniknąć dużych problemów ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego w trakcie postępowania, po zaistniałej szkodzie komunikacyjnej. Jak taką homologację uzyskać? Pomoc i szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
Homologacja pojazdów – kategorie
W ramach standaryzacji procesu homologacji pojazdów, dokonano podziału grup pojazdów na kilka kategorii, którym przydzielono oznaczenia literowe
1) Kategoria M: pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła i przeznaczone do przewozu osób, podkategorie M1, M2, M3.
2) Kategoria N: pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła i przeznaczone do przewozu ładunków, podkategorie N1, N2, N3.
3) Kategoria O: przyczepy (z włączeniem naczep), podkategorie O1, O2, O3, O4.
Homologacji mogą również podlegać pojazdy rolnicze. Tej grupie przypisano kategorie: R – przyczepy rolnicze, T – ciągniki rolnicze, S – ciągnięte urządzenia wymienne oraz c – ciągniki gąsienicowe.
W Polsce jednostką odpowiedzialną za wystawienie Świadectwa Homologacji jest Transportowy Dozór Techniczny.
Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o Mercedesie CLK GTR – srebrna strzała z homologacją drogową.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!