Ziemniaki – (nie)pospolite warzywa

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu talerz z młodymi ziemniakami posypanymi koperkiem. Zdjęcie ilustracyjne do audycji pt. "Proste dania z ziemniaków"
Czy rzeczywiście ziemniak to nasze narodowe warzywo? Jak przyrządzić z niego niebanalne, a zarazem i smaczne dania? O tym w audycji Radia Bezpieczna Podróż.

Chyba trudno o bardziej pospolite polskie warzywo niż ziemniak. Bez problemu znajdziemy go praktycznie w każdym sklepie spożywczym i osiedlowym „warzywniaku”. I to kilka rodzajów! Polska nie jest jednak ojczyzną ziemniaka, choć jego obecność w naszym kraju liczy już kilka wieków. Ziemniaki dotarły do nas z Ameryki Południowej w XVI wieku. Na polskiej ziemi warzywa te poczuły się tak dobrze, że dziś jesteśmy ich ósmym producentem na świecie. Dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw tego wszechobecnego i niedrogiego warzywa, które na stałe wpisało się w polska tradycję kulinarną? Czytajcie dalej!

Dlaczego warto jeść ziemniaki? Słuchaj audycji „Na zdrowie”

Ziemniaki – wartości odżywcze

Skrobi i łatwo przyswajalne białko to podstawowe, wartościowym dla naszego organizmu składniki odżywcze, jaki zawierają ziemniak. To jednak nie koniec zalet tych popularnych warzyw. Jak wykazały badania naukowe, w ziemniakach znajdują się substancje, które zapobiegają mutacjom zdrowych komórek w komórki nowotworowe! Co więcej, ich regularne spożywanie również skutecznie odkwasza organizm. Jak zapewne wieciez lektury innych naszych artykułów, w kwaśnym środowisku znakomicie czują się bakterie, wirusy i komórki nowotworowe. Nasi bulwiaści bohaterowie pomogą Wam więc budować całoroczną odporność Waszego organizmu. Ziemniaki korzystnie wpływają również na pracę nerek, żołądka i dwunastnicy. Znany jest też ich pozytywny wpływ na kondycję cery i niwelowanie zmarszczek. Wystarczy stosowanie kilka razy w tygodniu maseczki wykonanej z papki z surowego ziemniaka. Uwaga – ziemniaków nie poddanych obróbce termicznej nie należy zjadać na surowo!

kartofle
fot. Kelly Sikkema / Unsplash

Jak przyrządzić ziemniaki, aby były jak najbardziej lekkostrawne? Najlepiej ugotować na parze w mundurkach, po wykrojeniu oczek. Dzięki niemu nie ucieknie Wam większość dobroczynnych składników zawartych w tych warzywach. A Tych ziemniaki mają sporo. Wymieńmy chociażby witaminy C, witamin z grupy B, a także magnez, fostor czy potas. Miłośnicy zdrowego odżywiania, także będące na diecie, często rezygnują z ziemniaków na rzecz kasz. To błąd! Jedzmy wszystkie te produkty, włączając do naszego jadłospisu również ziemniaki. 100 gram tych warzyw zawiera jedynie 70-80 kalorii, a więc kilkukrotnie mniej niż jakakolwiek kasza. Dodatkową zaletą ziemniaków jest wysoka zawartość błonnika regulującego pracę jelit i pomagającego w odtruciu organizmu. Uważajcie natomiast na pieczone ziemniaki i w postaci pureé, zwłaszcza jeżeli borykacie się z cukrzycą. Dodatki do tej potrawy podnoszą jej indeks glikemiczny. Czym warto przyprawiać ziemniaki, a jakich dodatków unikać?

Ziemniaki – przyziemne i cenne zarazem

Ziemniaki wpisują się w złotą zasadę żywieniową, aby nie jeść tego, czego nie jadła nasza prababcia. Skoro więc warzywa te od pokoleń stanowią podstawę diety naszych przodków, nie warto z nich rezygnować. Ziemniak to jeden z produktów, do których trawienia nasze układy pokarmowe zdążyły się przystosować przez wiele wieków. Znając już jego wartości odżywcze i walory zdrowotne, zapewne zweryfikujecie poprawność zalecenia Waszych rodziców i dziadków, aby podczas obiadu zjeść przede wszystkim mięso i ewentualnie zostawić ziemniaki. To wcale nie jest tak, że wszystko, co najlepsze, znajduje się w mięsie, a ziemniaki pełnią w posiłku jedynie rolę wypełniacza żołądka, który nie niesie ze sobą żadnych istotnych składników. Jest wręcz odwrotnie! Jedzcie ziemniaki, przyprawiajcie je szczodrze ziołami i unikajcie soli. Na zdrowie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia