Zmarł Vangelis legendarny grecki kompozytor

433

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Vangelis grecki kompozytor muzyki elektronicznej
Zmarł Vangelis legendarny grecki kompozytor; Vangelis El Greco premiere;

W wieku 79 lat zmarł Vangelis, legendarny grecki kompozytor oraz twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej. Ewangelos Odiseas Papatanasiu bo tak brzmiało jego pełne nazwisko zmarł 17 maja, w Paryskim szpitalu, gdzie niedawno leczono go na COVID-19.

Vangelis był muzycznym samoukiem.

Na początku lat sześćdziesiątych założył grupę Forminx, która zdobyła popularność w Grecji. W 1968 roku Vangelis emigruje do Paryża, gdzie zakłada z Demisem Roussosem i Loukasem Siderasem zespół Aphrodite’s Child (Dziecko Afrodyty).

Jednym z najważniejszych utworów z tego okresu jest „Rain and Tears”. W 1972 następuje rozwiązanie zespołu po nagraniu kontrowersyjnego i mało komercyjnego albumu „666„, opartego na Apokalipsie św. Jana.. Aphrodite’s Child sprzedał w tym czasie około 20 mln. egzemplarzy płyt i singli.

Kariera solowa Vangelisa rozpoczęła się od muzyki do dwóch filmów Frederica Rossifa w 1973 roku. Pierwszym solowym albumem Vangelisa był Earth wydany w 1974 roku. Wtedy też odbywają się próby z zespołem Yes które kończą się fiaskiem. Vangelis zaprzyjaźnia się jednak z Jonem Andersonem, wokalistą zespołu, z którym później dochodzi do współpracy. Wspólnie z Jonem Andersonem w latach 80 i 90 powstaje kilka albumów jako Jon & Vangelis.

W Polsce dużą popularność zdobywa Jon & Vangelis – The Friends Of Mr. Cairo z drugiego albumu zespołu.

Jeżeli chodzi o Polskę zespół Jon & Vangelis nagrał utwór inspirowany wprowadzeniem Stanu Wojennego w 1981 roku. Jest to JON & VANGELIS – POLONAISE

Od 1974 roku Vangelis działa w Londynie gdzie zakłada własne studio (Nemo Studios). Rozpoczyna nagrywanie albumów elektronicznych pod własnym nazwiskiem i staje się gwiazdą. Do najbardziej znanych albumów z tego okresu należą „Heaven And Hell” z 1975 r. i „Spiral” z 1977 r.

Zmarl-Vangelis-legendarny-grecki-kompozytor
Zmarl-Vangelis-legendarny-grecki-kompozytor

Zmarł Vangelis legendarny grecki kompozytor – muzyka filmowa

Przygoda z muzyką filmową rozpoczęła się już pod koniec lat sześćdziesiątych. W 1982 r. za ścieżkę dźwiękową do „Rydwanów ognia” wyreżyserowanych przez Hugh Hudsona, Vangelis został uhonorowany Oscarem. Kolejnym sukcesem okazał się film w reżyserii Ridleya ScottaBlade Runner„, nominowany do dwóch Oscarów i Złotego Globu.

W roku 1994 została wydana rozszerzona o kilka nowych utworów, skomponowana poprzednio w 1982 r. ścieżka dźwiękowa Blade Runner-Love Theme-Full version.

Krytycy filmowi uznali “Blade Runner” za jeden z najlepszych filmów XX w., a ścieżka dźwiękowa, stała się dziełem równie kultowym co film.

W 1992 roku kolejny raz z Ridleyem Scottem powstaje film opowiadający historię wyprawy Krzysztofa Kolumba1492: Conquest of Paradise„. Film okazuje się być komercyjną porażką i dlatego soundtrack, przez co ani singiel nie zostają zauważone. Po trzech latach sytuacja uległa zmianie wtedy to niemiecki bokser Henry Maske zaczął używać utworu wychodząc na ring. Utwór zaś trafił na pierwsze miejsca list przebojów.

W 1995 r. Asteroidzie 6354, położonej między Jowiszem a Marsem, Smithsonian Astrophysical Observatory w USA nadało imię Vangelis. Asteroida oddalona jest od Słońca o 247 mln mil i raz na 4,33 lata je okrąża.

Kolejną ciekawostką w bogatej karierze Vangelisa jest bez wątpienia skomponowanie hymnu piłkarskich mistrzostw świata w Korei i Japonii 2002.

Vangelis- Anthem – 2002 FIFA World Cup™ Official Anthem (Synthesizer version)

W roku 2007 do polskiego filmu „Świadectwo„, opowiadającego o Janie Pawle II kompozytor napisał trzy utwory.

Komponuję w taki sam sposób jak oddycham, była to jedna z dewiz kompozytora. Vangelis zmarł późnym wieczorem we wtorek, 17 maja 2022. Kompozytor wydał ponad 40 płyt, albumów i soundtracków.

VANGELIS Greatest Hits 2021 – Melhores músicas de VANGELIS

Jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko…

Na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem?

Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia