Prognozy na sezon wakacyjny 2022

97
Prognozy na sezon wakacyjny 2022. Na plaży, blisko wody odpoczywa młoda czteroosobowa rodzina. Tato w błękitnych spodenkach, mama w dwuczęściowym stroju w tęczowe prążki. Przed nimi na piasku, bawią się dwie kilkuletnie dziewczynki w jednoczęściowych błękitnych strojach.
Sezon wakacyjny 2022 jest dla branży hotelarskiej mało optymistyczny.

Jakich wyborów dokonają Polacy przed zbliżającym się sezonem wakacyjnym 2022 ? Czy będą wybierane wakacje w kraju, czy pobyty za granicą, a może odpoczynek w domu ? Badania wykonane przez kilka instytucji turystycznych, pokazują spore zmiany w wyborach dokonywanych przez polskich turystów w porównaniu do lat poprzednich. Na wybór sposobu spędzania wakacji, wpływ przede wszystkim mają rosnące ceny towarów i usług. Wszystko wskazuje, że prognozy na sezon wakacyjny 2022 szczególnie dla branży hotelarskiej nie są zbyt optymistyczne.

Prognozy na sezon wakacyjny 2022 – trochę statystyki

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego przeprowadziła ankietę, z której wynika, że aż 65 % hoteli w Polsce ma zarezerwowane na lipiec mniej niż 30 % miejsc. Jak powiedział sekretarz generalny izby Marcin Mączyński – stawia to pod znakiem zapytania sezon wakacyjny w Polsce i rodzi obawę, że podobnie jak weekend majowy, będzie słabszy niż rok temu. Z ankiety wynika również, że w maju 31 % hoteli wskazało na obłożenie poniżej 30 %.Taki sam odsetek obiektów podało, że ma powyżej 50 % zajętych miejsc. W czerwcu obłożenie poniżej 30 % zadeklarowało 44 % hoteli, natomiast frekwencję powyżej 50 % wskazało tylko 20 % obiektów. Pomimo bliskości sezonu wakacyjnego, turyści wstrzymują się od wcześniejszych rezerwacji. Przy czym hotelarze wskazują też na utrzymujący się trend wzrostu cen.

Prognozy na sezon wakacyjny 2022. Widok z nad Bałtyku. Zachmurzone niebo, po lewej morze prawie bez fal, prawa część zdjęcia to szeroka piaszczysta plaża ginąca w oddali. Granicę plaży wyznacza las sosnowy ciągnący się aż po horyzont.
Dynamika wzrostu cen pokazuje, że odpoczynek w kraju nie jest najtańszym wyjściem.

W stosunku do roku 2019 ceny podniosło 70 % hoteli. Natomiast w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku było to aż 80 %, w tym 34 proc. hoteli odnotowało wzrost o więcej niż 20 %. Pomijając dynamicznie rosnące ceny towarów i usług w tym ceny gazu, energii elektrycznej oraz wynagrodzeń, niebanalny wpływ na wzrost kosztów mają ekonomiczne konsekwencje wojny w Ukrainie.

Prognozy na sezon wakacyjny 2022 – co wybrać

Wyniki badań przeprowadzonych przez pracownię badawczą ARC Rynek i Opinia, mogą martwić krajową branżę turystyczną. Sondaż wskazuje, że co piąty respondent wybierze tańsze kierunki wakacyjne, a 17 % tańsze noclegi. Dla większości – 66 % odpowiedzi – decydująca będzie inflacja i wzrost cen. W tym roku krajowy kierunek deklaruje 35 % respondentów. To mniej niż w 2021 roku, gdy takich odpowiedzi udzieliło aż 47 % osób. Według autorów badania, porównując zeszłoroczne dane wyraźnie widać, że niemal dwukrotnie wzrósł odsetek osób planujących urlop wyłącznie za granicą z 6 % do 11%.

Co dziesiąty Polak deklaruje natomiast, że w ogóle zrezygnuje z wyjazdu wakacyjnego.

Prognozy na sezon wakacyjny 2022. Na tle lazurowego nieba wznoszą się pozostałości antycznej, greckiej budowli. Na skale przed jej frontem siedzi kobieta w słomkowym kapeluszu i podziwia kolumny pozostałe po świątyni.
Porównanie cen pobytu za granicą i w kraju, przemawia na niekorzyść naszej pięknej ojczyzny.

Co więc wybrać? Na zakończenie kilka propozycji z zagranicy i Polski. Są to oferty z obiektów o podobnym standardzie 4*/5*. Oferty zagraniczne z dolotem z Warszawy.

EgiptSharm El Sheikh09.08. – 16.083199 zł/os.(8 dni / 7 nocy) All Inclusive
HiszpaniaCosta de la Luz04.08 – 11.085 062 zł/os.8 dni All Inclusive
AlbaniaSaranda15.06-22.063 189 zł/2 os.All Inclusive
PolskaKołobrzeg08.08-15.085 796 zł/os.
PolskaJurata03.06-10.069 575 zł /os.

Polecam krótki przewodnik po Kairze: CAIRO City Guide

Może cię również zainteresować: Nowe limity dorabiania