Status dziecka przy rozwodzie rodziców

335

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Status dziecka przy rozwodzie rodziców
Bez względu na okoliczności, rozwód jest zawsze dla dziecka ogromnym przeżyciem.

Status dziecka przy rozwodzie rodziców zwykle jest bardzo skomplikowany. Przede wszystkim musi ono poradzić sobie z zupełnie nową sytuacją. Przy tym często trudno mu zrozumieć aktualne relacje łączące dorosłych. Jak wygląda faktyczna rzeczywistość dziecka podczas rozstania? 

Status dziecka przy rozwodzie rodziców – sytuacja prawna  

W najlepszej sytuacji pary potrafią racjonalnie ustalić między sobą podział opieki nad dzieckiem. Niestety w większości przypadków konieczna jest interwencja osób z zewnątrz, w tym prawników czy mediatorów. Sam rozwód staje się natomiast długim i żmudnym procesem, w którym musi zostać rozstrzygnięta nie tylko kwestia opieki, ale i alimentów, podziału majątku itp. Oczywiście wiele zależy od poziomu relacji, w której dorośli podejmują decyzje o rozstaniu. Im bardziej są napięte, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji konfliktowych. Niestety wszystko to odbija się kosztem dziecka, dla którego rozwód rodziców staje się pewnego rodzaju traumą. Bardzo często nie potrafi zrozumieć aktualnej relacji łączącej jego bliskich. Długotrwały stres nierzadko skutkuje zaburzeniami depresyjnymi czy lękowymi. Nowa sytuacja staje się dla dziecka zbyt trudna. W efekcie mogą pojawić się problemy wychowawcze czy zaniżone poczucie własnej wartości. Dla niego jest to także często etap ogromnych zmian, np. szkoły lub miejsca zamieszkania. 

Status dziecka przy rozwodzie rodziców

Status dziecka przy rozwodzie rodziców – czego nie robić? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, w przypadku rozwodu wiele zależy od relacji łączącej rodziców. Niezależnie jednak należy zrobić wszystko, by nie wciągać dziecka w sytuacje konfliktowe. W wielu przypadkach dorośli zaczynają nimi manipulować, tkwiąc w przekonaniu, że to oni są w stanie zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. Szantaż emocjonalny prowadzi wówczas do sytuacji, w której dziecko musi stanąć po stronie jednego z rodziców. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem to najczęstszy skutek konfliktowych rozwodów. Kolejną taktyką może być tzw. obdarowywanie, czyli przekupywanie dziecka drogimi prezentami, tylko po to, by stanęło po odpowiedniej stronie. Nierzadko mocny udział w tego typu sytuacjach biorą udział pozostali członkowie rodziny, np. dziadkowie. Brak zgodnej opieki może przejawiać się również w tym, że rodzic unika walki o opiekę, by nie narażać się na konflikt z małżonkiem. Wszystkie te okoliczności powodują, że dziecko traci komfort bezpieczeństwa, popadając w poczucie winy i wstyd. 

Status dziecka przy rozwodzie rodziców

Status dziecka przy rozwodzie rodziców – jak rozmawiać? 

Mimo że rozwód jest dla dziecka trudnym przeżyciem, nie należy odkładać rozmowy na ten temat. Same komunikaty natomiast trzeba dostosować do jego wieku. Pamiętajmy, że najmłodsze dzieci zwykle są bardzo emocjonalne. W związku z tym trzeba wziąć pod uwagę jego obawy oraz być otwartym na to, co mają do powiedzenia. Rozmowa powinna być przede wszystkim dobrze zaplanowana i z udziałem obojga rodziców. Dziecku trzeba delikatnie wytłumaczyć czym jest rozwód. Należy pamiętać, by zapewnić dziecko, że mimo zmiany sytuacji, nadal będzie mogło na nich polegać. Taką rozmowę warto przeprowadzić np. przed wyprowadzką jednego z rodziców. Status dziecka przy rozwodzie rodziców zwykle jest skomplikowany i złożony. Dlatego trzeba by przygotowanym na różne reakcje z jego strony. W sytuacji, gdy dorośli sami nie są w stanie podołać temu wyzwaniu, powinni skorzystać ze wsparcia psychologa.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Depresja wśród dzieci – skąd pochodzi?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia