Czy budżet państwa dołoży się do tego eksperymentu? 31 000 zł dla obywatela. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

351

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody; Koalicja 13 grudnia 2023; ministerstwo; pracownik; nagrody;
Rząd premiera Donalda Tuska rozdaje miliony na nagrody

Nie trzeba pracować, udowadniać niskich dochodów, chodzić po urzędach i składać wniosków. Każdy Polak w wieku produkcyjnym może dostać 1300 zł miesięcznie przez dwa lata – tak zakłada nowy program zakładający wprowadzenie dochodu bezwarunkowego. Na razie w kilku gminach w woj. warmińsko-mazurskim. Czy budżet państwa sfinansuje ten program?

Co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

To świadczenie wypłacane każdemu w równej wysokości, bez kryterium dochodowego. Nikt nie narzuca, na co mają być wydawane te pieniądze. Socjologowie chcą zbadać m.in. dochody, oszczędności, sytuację mieszkaniową, poczucie zadowolenia z życia, zmiany w relacjach międzyludzkich czy zagrożenie przestępczością. Taki dochód testowano w Finlandii, gdzie przez dwa lata 2 tys. bezrobotnym wypłacano po 560 euro miesięcznie. Eksperyment trwa także w Niemczech, gdzie w ramach testu, przez trzy lata, 122 osoby otrzymują 1200 euro miesięcznie.

Wiele krajów prowadzi eksperyment polegający na wypłacie obywatelom pieniędzy – bez względu na ich dochody, na to czy pracują, czy też są bezrobotne. Ma na celu wyrównywanie szans biedniejszych i zamożniejszych obywateli. Teraz takie doświadczenie – na razie w kilku gminach – chcą przeprowadzić naukowcy. Wybrali województwo warmińsko-mazurskie. Dlaczego?

– Kiedy sprawdzimy wskaźniki bezrobocia, biedy, widać, że sytuacja jest tam trudna. To region mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale też przez zamknięcie małego ruchu granicznego z Rosją – mówi Faktowi socjolog dr Maciej Szlinder, który jest zaangażowany w eksperyment. Z pierwszych szacunków wynika, że z programu może skorzystać ok. 5000 osób.

Na czym miałby polegać ten program? Każda osoba w wieku produkcyjnym mogłaby dostawać po 1300 zł miesięcznie przez dwa lata.

Co jednak ważne, z programu byłyby wykluczone dzieci (na nie rodzice dostają 500+), a także seniorzy. 

Program może ruszyć za dwa lata, w tej chwili pomysłodawcy szukają funduszy na ten cel. Mają nadzieję, że dopłaci do tego budżet państwa. – Wbrew pozorom, to nie są duże pieniądze. Są różne warianty, najdroższy kosztowałby tyle, ile połowa przekopu Mierzei Wiślanej – mówi Radomir Matczak związany ze Stowarzyszeniem Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia