Stan wyjątkowy na Węgrzech

501

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

We wtorek 24 maja Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę na Ukrainie. Polityk poinformował o tym w nagraniu video zamieszczonym na Facebooku, tłumacząc jednocześnie , że jego gabinet : „potrzebuje pola manewru, aby szybko reagować na wyzwania”. Stwierdził również, że Węgry muszą trzymać się z dala od wojny. Viktor Orban ogłaszał już w przeszłości stan wyjątkowy. Pierwszy raz z powodu wzmożonego napływu migrantów, kolejny to pandemia Covid-19. Jak podkreśliła agencja Reutera stan wyjątkowy upoważnia rząd Orbana do szybkiego zatwierdzenia zmian w drodze dekretu. Rządzący muszą zmierzyć się ze skutkami wojny na Ukrainie, roczną inflacją na poziomie 9,5 proc. oraz deficytem budżetowym. Węgry popierające dotychczas wszystkie pakiety sankcji przeciw Rosji, sprzeciwiają się jednak przyjęciu szóstego z nich w proponowanej przez Komisję Europejską postaci. Jak twierdzi rząd Orbana rezygnacja z importu rosyjskiej ropy jest niemożliwa, gdyż Węgry są uzależnione od tego surowca. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od środy (25 maja).

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia