Wyrok w sprawie twórców Amber Gold

71

W poniedziałek 30 maja 2022 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku ogłosił prawomocny wyrok w sprawie twórców piramidy finansowej. Były szef Amber Gold Marcin P. został skazany na 15 lat więzienia, a jego żona Katarzyna P. na 11 lat i 6 miesięcy. Decyzją sądu tylko wyrok Katarzyny P. został zmieniony, która w 2019 roku została skazana na 12, 5 lat pozbawienia wolności. Wyrok Marcina P. został utrzymany według postanowień sądu pierwszej instancji. Obydwoje skazani nie stawili się na dzisiejsze odczytanie wyroku.
Sprawa twórców piramidy finansowej jest rozpatrywana przez sąd już od 2019 roku, ale z uwagi na obszerność sprawy, sąd ukończył pisemne uzasadnienie wyroku w lipcu 2020r. Uzasadnienie liczy 9345 stron i zajmuje około 47 tomów akt sprawy.
Według prokuratury, Marcin P. i jego żona w latach 2009- 2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tysięcy klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzania mieniem w wysokości prawie 851mln.zł . Poszkodowani w tej sprawie przyznają, że stracili oszczędności swojego życia, co często odbijało się na ich zdrowiu i problemach rodzinnych.
Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 roku, oznacza to więc, że za 5 lat wyjdzie na wolność. Sąd zdecydował się zaliczyć na poczet kary Katarzynie P. okres 8 lat, które już spędziła w areszcie, z tego wynika, że w więzieniu spędzi jeszcze 3,5 lat.
Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny jest prawomocny.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!