Bezwarunkowy Dochód Podstawowy 2022

560

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy 2022. Zbliżenie na biurko, widoczne dłonie mężczyzny w garniturze, który dokonuje obliczeń na kalkulatorze jednocześnie ustawia słupki z monet.
Przez dwa lata od 5000 do 31 000 Polaków będzie otrzymywać 1300 zł w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Jeszcze nie wiadomo kiedy w Polsce ruszy program Bezwarunkowy Dochód Podstawowy 2022. Pomoże on ekonomistom sprawdzić w jaki sposób Polacy spożytkują dodatkowy dochód miesięczny. Czy zostanie on zainwestowany (edukacja, samozatrudnienie itp.), czy też będzie skonsumowany. Pomysł nie jest nowy, wcześniej podobne programy miały miejsce w Indiach, Finlandii oraz Niemczech. Idea projektu jest autorstwa Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Zgodnie z planami stowarzyszenia przez dwa lata od 5000 do 31 000 Polaków będzie otrzymywać 1300 zł w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy 2022 – definicja

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Na fotografii premier Morawiecki. Przemawia do zgromadzonych, stojąca za beżową mównicą na granatowym tle..
Aby stać się beneficjentem dochodu gwarantowanego nie trzeba spełniać żadnych warunków, aby go otrzymać.

Według definicji bezwarunkowy dochód podstawowy jest świadczeniem pieniężnym, które w ustalonej wysokości, państwo wypłaca obywatelom. Celem tego świadczenia  jest zagwarantowanie środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Na miejsce przeprowadzenia badań wybrano pogranicze polsko-rosyjskie. W trakcie trwania eksperymentu będą prowadzone obserwacje, na co zostanie wydane dodatkowe 1300 zł /miesiąc. Czy korzystający z programu wydadzą środki na konsumpcję, edukację lub działalność gospodarczą jako kapitał startowy. Aby stać się beneficjentem dochodu gwarantowanego nie trzeba spełniać żadnych warunków, aby go otrzymać. Brak jest kryteriów dochodowych, zawodowych oraz rodzinnych powoduje, że przysługuje on każdemu.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy 2022 – koszt programu

W Polsce w 2021 roku przeprowadzono wyliczenia finansowe dla przykładowego programu Bezwarunkowy Dochód Finansowy dla kwoty 1200 zł dla każdego Polaka. Polski Instytut Ekonomiczny obliczył możliwość wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce w wysokości 1200 złotych dla osób dorosłych i 600 złotych na dziecko. Z obliczeń wynika, że rocznie budżet zostałby obarczony dodatkowym kosztem w wysokości 376 mld zł. Godnym uwagi jest fakt, że w 2018 roku wartość wydatków socjalnych na zabezpieczenie i pomoc społeczną w Polsce w 2018 r. wyniosła 343 mld zł.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowa 2022. Pięcioosobowa rodzina mama, tata oraz trójka dzieci siedzą uśmiechnięci na trawie. W tle zielone drzewa i krzewy.
Programy BDP w innych krajach doprowadziły do poprawy poziomu życia osób objętych programem.

Dyskusje na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego toczą się od dawna. Jak każda nowa idea ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy pomysłu  upatrują w nim sposób na zmniejszenie nierówności społecznych i aktywizację zawodową. Z kolei krytycy obawiają się wysokich kosztów i tego, że ludziom nie będzie się chciało pracować. I w tym przypadku czas pokaże kto miał rację. Niewątpliwie, dotychczasowe doświadczenia z krajów, w których miały miejsce podobne programy pokazały wiele pozytywnych zmian. Pomimo że nie miały one znaczącego wpływu na poziom zatrudnienia, to z pewnością doprowadziły do poprawy poziomu życia osób objętych programem.

Ciekawy materiał wideo: Bezwarunkowy Dochód Podstawowy | Czy jest to rozwiązanie problemów współczesnego świata?

Może cię również zaciekawić: Wakacje kredytowe – dla kogo

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia