Konieczność przerwania rosyjskiej blokady Morza Czarnego

288

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Konieczność przerwania rosyjskiej blokady Morza Czarnego
Konieczność przerwania rosyjskiej blokady Morza Czarnego

Wojna z Ukrainą okazała się dla Rosji militarną katastrofą, ale jej siły osiągnęły pewne istotne korzyści strategiczne – między innymi odcięły ukraińskim portom dostęp do Morza Czarnego, co niemal całkowicie wstrzymało eksport zboża, bez którego świat nie może się obejść. Trzeba tę blokadę przełamać, ale nie da się tego zrobić samymi rakietami: rozwiązaniem może być wojskowa eskorta morska.

Ostatecznym celem Moskwy jest rozszerzenie rosyjskiej kontroli terytorialnej wzdłuż całego północnego wybrzeża Morza Czarnego, by zamienić zredukowaną Ukrainę w kraj pozbawiony dostępu do morza.

Transport Konieczność przerwania rosyjskiej blokady Morza Czarnego

Ukraina jest zdeterminowana, aby do tego nie dopuścić. Odepchnęła siły rosyjskie na zachód od Chersonia i przeprowadziła ataki rakietowe na rosyjskie okręty, z których najbardziej spektakularnym było zatopienie rosyjskiego okrętu dowodzenia, krążownika Moskwa. Z każdym dniem przybywa nowych, bardziej zaawansowanychpociskówprzeciwokrętowych, które zmuszają rosyjską flotę do oddalenia się od brzegu.

W normalnych warunkach 98 proc. eksportu zbóż opuszcza Ukrainę drogą morską. Obecnie większość znajduje się w silosach i innych magazynach w Ukrainie – w sumie około 25 mln ton kukurydzy i pszenicy, co według tygodnika „The Economist” stanowi „równowartość rocznego spożycia wszystkich najsłabiej rozwiniętych krajów świata razem wziętych”.

Rosjanie kradną zboże z Ukrainy. Chcą doprowadzić do głodu i napływu migrantów do Europy. Blokada rosyjska przyczynia się do globalnego kryzysu żywnościowego o potencjalnie katastrofalnych rozmiarach.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia