BNP Paribas ograniczy udzielanie kredytów hipotecznych.

52
BNP Paribas ograniczy udzielanie kredytów
BNP Paribas ograniczy udzielanie kredytów

Bank BNP Paribas potwierdza, że od czerwca ogranicza udzielanie kredytów hipotecznych. Będą one dostępne tylko dla klientów korzystających wcześniej z innych usług banku. Wyjątkiem są “zielone hipoteki”. Na całym rynku dostępność kredytów na mieszkania drastycznie spada, przede wszystkim ze względu na błyskawicznie topniejącą zdolność kredytową.
Na sytuację wpływ ma rządowa ustawa, która jest już procedowana w Sejmie i przewiduje gwarancje skorzystania z wakacji kredytowych przez posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych, co ma złagodzić skutki wzrostu stóp procentowych. To kontrowersyjny element pakietu pomocowego, bo zarówno Związek Banków Polskich  jak i NBP apelują o ograniczenie wakacji do grupy najbardziej potrzebującej wsparcia. Bank centralny oszacował koszt dla banków na 20 mld zł.

Tymczasem coraz trudniejsza sytuacja dotyczy, tych którzy nie zdążyli wziąć kredytu, bo rosnące stopy procentowe i zaostrzone niedawno wymogi Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że zdolność kredytowa spadła o połowę. Mieszkania nawet na kredyt dla wielu stały się niedostępne.