Turcja chce zmienić swoją nazwę

116

Szef dyplomacji Turcji Mevlut Covusoglu zwrócił się do Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych organizacji o zmianę międzynarodowej nazwy państwa. Zamiast angielskiego słowa “Turkey” obowiązującym będzie turecki termin “Turkiye”. Już na początku grudnia, prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił, że właśnie ta nowa nazwa kraju będzie najlepiej reprezentować i wyrażać kulturę, cywilizację i wartość narodu. Innym powodem zmiany nazwy kraju ma być…. indyk. Po angielsku “Turkey” to zarówno nazwa kraju nad Bosfarem, jak i nazwa tego właśnie ptaka.
Jak poinformował turecki minister, zostało już wszystko przygotowane na rzecz przeprowadzenia tej zmiany. Dodając jednocześnie, że kampania promocyjna linii lotniczych Turkish Airlines pod nazwą ” Hello Turkiye” cieszyła się dużym zainteresowaniem i została zauważona przez ponad 30 mln. osób
Na podobny krok w lipcu 2016 roku zdecydował się rząd Czech. Oprócz oficjalnej międzynarodowej nazwy państwa ” Czech Republic” dopuszcza się stosowanie określenia “Czechia”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!