Część widzów bez TVN i Polsatu

162
Część widzów bez TVN i Polsatu. Na ilustracji loga obu stacji obok siebie. Pol lewej niebieskie koło z żółtym napisem TVN. Po prawej żółty kwadrat z zaokrąglonymi rogami, wewnątrz białe słoneczko, a pod nim napis super, a pod nim czerwony pasek z białym napisem polsat.
W nocy z 22 na 23 maja 2022 roku, część widzów została bez TVN i Polsatu oraz TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat, Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC, Wydarzenia 24 HD.

Na terenie zachodniej Polski, wielu mieszkańców utraciło możliwość odbioru sygnału telewizyjnego Polsat, TVN i innych stacji. Bynajmniej, nie jest to spowodowane problemami technicznymi. Ponieważ jest to efekt wdrażania kolejnego etapu zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej, na DVB-T2/HEVC. W ten sposób w nocy z 22 na 23 maja 2022 roku, część widzów została bez TVN. Polsatu oraz TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6. Super Polsat, Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC, Wydarzenia 24 HD.

Część widzów bez TVN i Polsatu – TVP bez zmian

Zmiany dotknęły jedynie nadawców komercyjnych, jeśli chodzi o telewizję państwową nic się nie zmieniło. Oznacza to, że TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3 oraz TVP Historia, nadal mogą nadawać starym sposobem. Telewizja Polska jako jedyna otrzymała zgodę na nadawanie w dotychczasowy sposób, aż do końca 2023 r. Stosowną prośbę złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Swój wniosek uzasadnił wojną na Ukrainie, stwierdzając, że kanały TVP znajdujące się w multipleksie trzecim (MUX-3), są powiązane z Regionalnym Systemem Ostrzegania.

Tym sposobem utrudniono widzom, posiadającym starsze odbiorniki dostęp do sygnału m.in. TVN oraz Polsat. W swoim wystąpieniu, sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz tłumaczył w Sejmie, że TVP nadaje w starym standardzie, bo przekazuje sprawdzone informacje. Czego nie można powiedzieć o jednej ze stacji komercyjnych. Stwierdził, że – Telewizja Polska jest jednym z tych mediów, które podają wiarygodne i sprawdzone informacje dla Polaków. Trzeba zapewnić każdej grupie społecznej dostęp do wiarygodnych mediów

Część widzów bez TVN i Polsaty.. Ilustracja pokazuje dwie mapy polski na pierwszej kolejność przełączeń MUX-1, MUX-2, MUX-4. Na drugiej MUX-4.
Harmonogram przełączania na standard DVB-T2/HEVC/H.265. Źródło: emitel.pl

Część widzów bez TVN i Polsatu – jak temu zaradzić

Zgodnie z szacunkami Krajowego Instytutu Mediów, około 1,53 mln gospodarstw domowych korzysta z telewizorów lub tunerów, które są niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Aby odzyskać dostęp do stacji komercyjnych konieczny będzie zakup odbiornika telewizyjnego lub dekodera zgodnego ze standardem DVB-T2/HEVC. Dla chcących, dostępne są rządowe dopłaty: do dekodera w wysokości 100zł, lub telewizora w wysokości 250zł. Można z nich skorzystać do 31.XII.2022 roku.

Może cię również zainteresować: Wysokie mandaty przestały działać?

Ciekawy materiał wideo: Rośnie inflacja