Leki na cukrzycę – insulina

0
74
Leki na cukrzycę – insulina
Przykładowa insulina

Artykuł przedstawia czym są leki na cukrzycę, dokładniej najważniejszy składnik jakim jest insulina. Omówiona została jej rola w organizmie. W artykule przedstawiłem powiązanie tematyczne insuliny z cukrzycą.

Leki na cukrzycę – Historia insuliny

Ludzie już na początku XX wieku podejmowali próbę wyizolowania insuiny. W 1922 wyodrębniono związek insuliny. Rok później wynalazcy otrzymali nagrodę Nobla. W 1932 roku pozyskanie insuliny było o 90 proc. niższe niż w 1922. Zaczęto wtedy wykorzystywać trzustki wieprzowe i bydlęce, zamiast psich. W 1955 roku  angielski biochemik Frederick Sanger ustalił sekwencję aminokwasową insuliny, czyli liniowy układ aminokwasów. Insulinę zsyntezowano chemicznie w 1963 roku. Angielska biochemiczka, krystalograf ustaliła jej budowę przestrzenną za pomocą krystalografii rentgenowskiej w 1969 roku. Krystalografia to dział nauki, którego zadaniem jest opis, klasyfikacja i badanie kryształów oraz krystalitów. W 1980 roku uzyskano insulinę identyczną z ludzką wszczepiając gen ludzki. Od 1982 roku insuliny nie pozyskuje się z trzustek zwierząt. Pozyskuje się do tego na przykład pałeczek okrężnicy, zwanych inaczej komórkami i escherichia coli. Cząsteczki pozachromosomowego DNA zwane plazmidami wstrzykuje się do komórek bakterii. Tak powstają zmodyfikowane kody insuliny.

Leki na cukrzyce – insulina

Leki na cukrzycę – Rola w organizmie insuliny

Insulina to jeden z hormonów regulujących stężenie we krwi. Wysepka beta, wytwarza insulinę w 75% masy trzustkowej. Substancją odpowiedzialną za transportowanie glukozy i innych substancji odżywczych jest insulina. Insulina jest ważna w metabolizmie. Metabolizm glukozy jest potrzebny do działania wszystkich organów człowieka. Dzieje się tak, ponieważ enzymy rozkładają węglowodany na glukozę. Glukoza przedostaje się do krwioobiegu przez ściany jelita, następnie trafia do wątroby. Glukoza w wątrobie ulega metabolizmowi. Metabolizm glukozy jest głównym źródłem energii w komórce, stąd glukoza jest potrzebna do działania wszystkich organów człowieka. Działanie insuliny podlega kontroli różnych działań w organizmie, głównie hormonalnych. Niektórzy wykorzystują insulinę jako środek dopingujący w sporcie. Jest jednym z najbardziej znanych i używanych hormonów wzrostu. Insulina jest najczęściej używana w kulturystyce.

Leki na cukrzycę – insulina

Leki na cukrzycę – Insulina, a cukrzyca

Dzięki wstrzyknięciu insuliny, udało się uratować życie. W 1922 przeżył 14-letni Leonard Thompson tylko dlatego, że medycy wstrzyknęli jemu insulinę. Żył jeszcze przez następne 13 lat. Ilość insuliny ma wpływ na zaburzenia gospodarki węglowodanowej, przede wszystkim cukrzycy. Insulina jest nam potrzebna. Jej brak występuje u rzadziej spotykanej odmiany cukrzycy typu 1. Cukrzyca typu 1, nazywa się inaczej insulinozależną. W tej odmianie cukrzycy dochodzi do niszczenia, komórek beta. Objawy są dopiero zauważalne przy uszkodzeniu około 90% komórek beta. Kolejną odmianą cukrzycy jest insulina typu 2. Tak jak 1 nazywana jest insulinozależną. Objawy cukrzycy typu 2 powstają gdy za wysoki poziom cukru utrzymuje się przez dłuższy czas. Cukrzyca typu 2 jest ciężko wykrywana. Jak widać choroba może mieć wiele postaci, tym bardziej leki na cukrzycę są bardzo istotne.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Leki na przeziębienie i grypę – Aspiryna