Kontrowersyjny rejestr ciąż wchodzi w życie

386

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kontrowersyjny rejestr ciąż
Kontrowersyjny rejestr ciąż

Kontrowersyjny rejestr ciąż już jest jest FAKTEM! W piątek 3 czerwca Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym katalog danych zbieranych przez personel medyczny został rozszerzony. W Systemie Informacji Medycznej znajdą się dodatkowe informacje m.in. o tym czy pacjentka jest w ciąży. Pomysł od samego początku wzbudza kontrowersję, zwłaszcza w sytuacji zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Do sprawy w negatywny sposób odnieśli się już niektórzy politycy, środowisko medyczne i aktywistki z Aborcyjnego Dream Teamu, które pomagają Polkom w aborcji.
Wśród danych, które także pojawią się w SIM są m.in: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i wspomniana informacja o ciąży.

Kontrowersyjny rejestr ciąż wchodzi w życie

Kontrowersyjny rejestr ciąż wchodzi w życie


Jak przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, nie jest to żaden rejestr, a jedynie poszerzenie systemu raportowania w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej. Dodając, że dostęp do danych będą mieli wyłącznie medycy. Takie dane, przekonuje Ministerstwo Zdrowia usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania.
Rozporządzenie ma wejść w życie w ciągu dwóch tygodni od dnia ogłoszenia.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia