mObywatel aplikacja na którą czekamy

113
mObywatel aplikacja na którą czekamy Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera
mObywatel aplikacja na którą czekamy Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera

Wraz z postępem dokumenty w tradycyjnej formie przenoszą się do wersji elektronicznej, a mObywatel aplikacja na którą czekamy. Już niemal 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja ta powstała, żeby każdy posiadacz telefonu komórkowego mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim urządzeniu. Pozwala to potwierdzić swoją tożsamość, prawo jazdy lub sprawdzić wystawione e-recepty. W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowany został projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Zapowiedziany przez sekretarza stanu w KPRM Adama Andruszkiewicza.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji (OSR) celem projektu jest zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej formie. Chodzi tu o doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego aplikacji mObywatel, jako mobilny dokument tożsamości, odpowiednik dowodu osobistego.

W przyszłości zakres danych mógłby zostać rozszerzony o NIP (jeśli został nadany), datę wydania dowodu osobistego, stan cywilny. Może to być adres i data zameldowania na pobyt czasowy oraz datę upływu deklarowanego terminu pobytu, dane kontaktowe z Rejestru Danych Kontaktowych.

Projekt ma pozwolić też stworzyć rozwiązania, które mają umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom takim jak organizacje zawodowe. Zrzeszenia, związki sportowe, na prowadzenie ewidencji, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli. “Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów. One z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców” – wskazano w OSR.

Ustawa ma umożliwić wykorzystanie aplikacji mObywatel do uwierzytelnienia profilu zaufanego.

Według założeń aplikacja mObywatel ma pozwolić w przyszłości dokonywać płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne.

“W zakresie funkcjonalności aplikacji mObywatel, które nie będą udostępnione w dniu wejścia w życie przedmiotowego projektu ustawy. (np. usługa płatności elektronicznych), minister właściwy do spraw informatyzacji wyda komunikat przed ich powszechnym udostępnieniem. Pozwoli to poinformować obywateli oraz podmioty prywatne i publiczne o wdrożeniu i uruchomieniu rozwiązania stanowiącego odpowiedź na zdefiniowane wyżej problemy” – poinformowano.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz stwierdził na czwartkowej konferencji, że z aplikacji mObywatel dziennie korzysta ok. 8 milionów Polaków. W związku z rozpowszechnieniem aplikacji jak i dużą liczbą korzystających z niej osób, dokument elektroniczny w mObywatelu ma być zrównany z “tradycyjnym” dowodem osobistym.

“Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie. Tak jak to ma miejsce z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach. Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line” – mówił przedstawiciel KPRM.

mObywatel aplikacja na którą czekamy – dlaczego warto

Główne założenia projektowanych zmian:

 • – w jednym miejscu znajdziemy podstawę prawną dotyczą funkcjonowania aplikacji mObywatel,
 • – zrównanie pod względem prawnym dokumentów tradycyjnych, z tymi cyfrowymi dostępnymi w aplikacji mObywatel, w tym dokumentu mObywatel z dowodem osobistym,
 • – zapewnienie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel,
 • – uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel,
 • – umożliwienie wykorzystania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelniania profilu zaufanego,
 • – otrzymywanie powiadomień w ramach aplikacji mObywatel,
 • – logowanie do publicznych usług i systemów,
 • – upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej odpowiednio przez uczniów i studentów.

Dzięki posiadaniu aplikacji mObywatel:

 • – nie będzie trzeba nosić dowodu osobistego, legitymacji studenckiej, karty mieszkańca,
 • – będzie można korzystać z dokumentów elektronicznych na co dzień,
 • – możliwość płatności online za usługi publiczne,
 • – szybki dostęp do swoich danych,
 • – będzie można korzystać z usług online,
 • – użytkownik już o niczym nie zapomni (PUSHe)
 •  

Z pewnością zainteresuje Cię inny artykuł o tej tematyce mPrawo Jazdy w telefonie

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/