mObywatel aplikacja na którą czekamy

357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mObywatel aplikacja na którą czekamy Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera
mObywatel aplikacja na którą czekamy Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera

Wraz z postępem dokumenty w tradycyjnej formie przenoszą się do wersji elektronicznej, a mObywatel aplikacja na którą czekamy. Już niemal 8 milionów Polaków korzysta z aplikacji mObywatel. Aplikacja ta powstała, żeby każdy posiadacz telefonu komórkowego mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim urządzeniu. Pozwala to potwierdzić swoją tożsamość, prawo jazdy lub sprawdzić wystawione e-recepty. W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowany został projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Zapowiedziany przez sekretarza stanu w KPRM Adama Andruszkiewicza.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji (OSR) celem projektu jest zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej formie. Chodzi tu o doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego aplikacji mObywatel, jako mobilny dokument tożsamości, odpowiednik dowodu osobistego.

W przyszłości zakres danych mógłby zostać rozszerzony o NIP (jeśli został nadany), datę wydania dowodu osobistego, stan cywilny. Może to być adres i data zameldowania na pobyt czasowy oraz datę upływu deklarowanego terminu pobytu, dane kontaktowe z Rejestru Danych Kontaktowych.

Projekt ma pozwolić też stworzyć rozwiązania, które mają umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom takim jak organizacje zawodowe. Zrzeszenia, związki sportowe, na prowadzenie ewidencji, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli. „Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów. One z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców” – wskazano w OSR.

Ustawa ma umożliwić wykorzystanie aplikacji mObywatel do uwierzytelnienia profilu zaufanego.

Według założeń aplikacja mObywatel ma pozwolić w przyszłości dokonywać płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne.

„W zakresie funkcjonalności aplikacji mObywatel, które nie będą udostępnione w dniu wejścia w życie przedmiotowego projektu ustawy. (np. usługa płatności elektronicznych), minister właściwy do spraw informatyzacji wyda komunikat przed ich powszechnym udostępnieniem. Pozwoli to poinformować obywateli oraz podmioty prywatne i publiczne o wdrożeniu i uruchomieniu rozwiązania stanowiącego odpowiedź na zdefiniowane wyżej problemy” – poinformowano.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz stwierdził na czwartkowej konferencji, że z aplikacji mObywatel dziennie korzysta ok. 8 milionów Polaków. W związku z rozpowszechnieniem aplikacji jak i dużą liczbą korzystających z niej osób, dokument elektroniczny w mObywatelu ma być zrównany z „tradycyjnym” dowodem osobistym.

„Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie. Tak jak to ma miejsce z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach. Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line” – mówił przedstawiciel KPRM.

mObywatel aplikacja na którą czekamy – dlaczego warto

Główne założenia projektowanych zmian:

 • – w jednym miejscu znajdziemy podstawę prawną dotyczą funkcjonowania aplikacji mObywatel,
 • – zrównanie pod względem prawnym dokumentów tradycyjnych, z tymi cyfrowymi dostępnymi w aplikacji mObywatel, w tym dokumentu mObywatel z dowodem osobistym,
 • – zapewnienie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel,
 • – uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel,
 • – umożliwienie wykorzystania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelniania profilu zaufanego,
 • – otrzymywanie powiadomień w ramach aplikacji mObywatel,
 • – logowanie do publicznych usług i systemów,
 • – upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej odpowiednio przez uczniów i studentów.

Dzięki posiadaniu aplikacji mObywatel:

 • – nie będzie trzeba nosić dowodu osobistego, legitymacji studenckiej, karty mieszkańca,
 • – będzie można korzystać z dokumentów elektronicznych na co dzień,
 • – możliwość płatności online za usługi publiczne,
 • – szybki dostęp do swoich danych,
 • – będzie można korzystać z usług online,
 • – użytkownik już o niczym nie zapomni (PUSHe)
 •  

Z pewnością zainteresuje Cię inny artykuł o tej tematyce mPrawo Jazdy w telefonie

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia