Rząd planuje wprowadzenie nowych urlopów

424

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd planuje wprowadzenie nowych urlopów
Rząd planuje wprowadzenie nowych zapisów w kodeksie pracy

Rząd planuje wprowadzenie nowych urlopów – ważne zmiany w Kodeksie Pracy. Będą one wprowadzone jeszcze przed sierpniem 2022 roku, czego wymaga od Polski unijna dyrektywa. W Kodeksie Pracy zostaną zapisane dwa nowe urlopy :
– urlop opiekuńczy
– zwolnienie od pracy w nagłych sytuacjach.
Zostanie także wydłużony urlop rodzicielski. Obecnie taki urlop trwa 32 tyg. w przypadku urodzenia 1 dziecka i 34 tyg. w przypadku ciąży mnogiej. Zmienić ma się to odpowiednio do sytuacji od 41 do 43 tyg.

Rząd planuje wprowadzenie nowych urlopów


Jeśli chodzi o nowy urlop opiekuńczy ustawa zakłada wprowadzenie do 5 dni wolnych w roku kalendarzowym, przysługujący na osobistą opiekę jak również na wsparcie osób najbliższych ( córki, syna, matki, ojca, współmałżonka). Jednak będzie to urlop bezpłatny, udzielany na wniosek pracownika. Urlop z powodu ” działania siły wyższej ” to nowy rodzaj zwolnienia od pracy w przypadkach pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Urlop będzie przysługiwał w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym i zostanie zachowane prawo do 50-proc. wynagrodzenia.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia