Czym jest kompozycja w fotografii?

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rodzaje kompozycji w fotografii
Rodzaje kompozycji w fotografii

W pierwszym artykule nieśmiało wspomniałem o kompozycji. Więc warto byłoby teraz przedstawić czym jest kompozycja w fotografii. W artykule opowiem o rozmieszczeniu obiektów na zdjęciu, ponieważ każdy obiekt jakby nie był ułożony stanowi jakąś kompozycję. W fotografii są jeszcze tony. Może być jaśniej lub ciemniej. Kompozycja ma też inne znaczenia.

Czym jest kompozycja?

Według Witolda Dederki, kompozycja to warsztat strony formalnej. Dederko zwrócił uwagę, iż nie każda forma odpowiada poszczególnym tematom i należy ją dobierać tak, żeby tworzyła
pełnowartościową treść artystyczną. Według wikipedii z dnia 29.04.2022: „Kompozycja – układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki”.

Czym jest kompozycja w fotografii?

Rodzaje kompozycji w fotografii:

Kompozycję w fotografii można podzielić na kompozycję otwartą i zamkniętą.

Kompozycja otwarta to taka w której obiekt lub kilka obiektów wychodzi poza obszar zdjęcia.

Natomiast kompozycja w której nie wychodzi poza obszar zdjęcia nazywamy kompozycją zamkniętą.
Na stronie internetowej: bokehphotos.pl, znalazłem informacje na temat trójpodziału, który od dawna jest jedną z najważniejszych zasad fotografii. Zasada trójpodziału jest zasadą dzielącą zdjęcie na trzy części. Poza tym można mówić o kompozycji symetrycznej i asymetrycznej. Kompozycja symetryczna to taka w której występuje symetria w przeciwieństwie do asymetrycznej. Kompozycja występuje również tj. dynamiczna („kompozycja dynamiczna, to taka w której przeważają skosy, linie łamane, krzywizny lub łuki. Mamy wrażenie ruchu, w przeciwieństwie do kompozycji statycznej”, źródło: bossa.pl) i statyczna, i centralna (obiekt lub ważne obiekty umieszczone na środku zdjęcia). Poza rozmieszczeniem są inne ważne czynniki kształtujące kompozycje w fotografii.

Kompozycja zamknięta

Rodzaje kompozycji w fotografii – kompozycja tonalna, ostrość

Kompozycja tonalna, ważną jej częścią są tony na zdjęciu. Tony to, różne odcienie tego samego koloru. Tony zwykle nie układają się tak równomiernie. Im mniej będzie w scenie pośrednich odcieni danego koloru lub zbliżonych kolorów, czyli tonów, tym zdjęcie będzie miało mniejszą tonalność. Tony większe znaczenie mają w fotografii czarno-białej, niż kolorowej. Czarny kolor jest tonem ciemnym, biały tonem jasnym, a pośrednie szarości zwane są półtonami. Zdjęcie bogate w tony może zawierać tylko ciemne tony, czyli czernie i ciemne szarości. Może również zawierać same jasne tony, tj. biele i jasne szarości, bez głębokich czerni. Jednak zawsze cechą charakterystyczną jest duża ilość odcieni jednego, wybranego koloru lub podobnych kolorów, a nie każdy kadr zawierający pełną gamę odcieni, od bieli do czerni, poprzez różne odcienie szarości, będzie zdjęciem bogatym tonalnie.

Rodzaje kompozycji w fotografii – według niemieckiego fotografa Andreasa Feiningera

Jak twierdzi fotograf Andreasa Feiningera z bogatym warsztatem reporterskim, ostrość jest zjawiskiem psychologicznym i są trzy rodzaje ostrości:

  1. Ostrość nastawienia, czyli ostrość dwuwymiarową, teoretycznie ograniczoną do płaszczyzny, przy nastawionej na nią obiektywie.
  2. Głębia ostrości, zwana przez Feiningera trójwymiarową. Pojęcie to jest stosowane w optyce i w fotografii. Odpowiada ona, która część kadru jest ostra, a która rozmyta. Głębia ostrości to także odległość od obiektu wraz z przysłoną (część obiektywu regulująca wielkość otworu, do którego wpada światło) i ogniskową (odległość między ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego).
  3. Ostrość dynamiczna to ostrość obiektu w ruchu, czyli obiektu dynamicznego, który mimo ruchu jest ostry. Ten rodzaj ostrości nazywał Feininger funkcją czasu naświetlania.

Rodzaje kompozycji – inne pojęcia

Kompozycja to także budowa utworu literackiego, muzycznego. W muzyce do trzech kompozycja dzielimy na harmonię, melodię, rytm. Harmonia to dźwięk dwóch lub więcej dźwięków słyszanych jednocześnie. W praktyce to harmonia jest nieco szerszym pojęciem. Melodia i rytm mogą istnieć dzięki harmonii. Melodia jest szeregiem dźwięków o określonej długości ich trwania i odległości między nimi, które następują po sobie w logicznym porządku. Melodia jest powiązana przede wszystkim z rytmem, natomiast w mniejszym stopniu z harmonią.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia