Leki na cukrzycę

362

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na cukrzycę. Różne rodzaje leków na białym tle.
Różne rodzaje leków na cukrzycę, na białym tle.

Czy wiesz, że są różne rodzaje cukrzycy? Cukrzyca nie była kiedyś leczona, obecnie dostępne są leki na cukrzycę.

Leki na cukrzycę – historia

Dawniej cukrzyca była chorobą śmiertelną, na którą nie było lekarstwa. Naprawdę najstarszą wzmiankę o cukrzycy znaleziono na egipskim papirusie, pochodzącym ponad 1500 lat przed naszą erą. Mianowicie około 200 roku naszej ery, lekarz starożytnej Grecji Arteziusz z Kapadocji nazwał cykrzycę syfonem płynącym, po grecku nazwał ją „diabetes”. Czemu? Albowiem cukrzyca to oczywiście wielomocz o słodkim smaku. W XVII wieku zaczęto do słowa diabetes, dodawać słowo „mellitus”. Dosłowne tłumaczenie oznaczało miód z syfonu. W XIX wieku niemiecki patolog oraz anatom Paul Langerhans odkrył w trzustce obecność wysp. Na cześć Largensa wyspy te zostały nazwane wyspami Langerhansa. W XIX wieku odkryto u zmarłych na cukrzycę, nawet uszkodzoną trzustkę. Zanim nie wynaleziono insuliny, zapobiegano rozwojowi choroby konkretnie poprzez dietę bezwęglowodanową. Insulina została wynaleziona w 1921 roku przez kanadyjskiego lekarza i naukowca Fridericka Bantinga i fizjologa kanadyjskiego Charlesa Besta.

Leki na cukrzycę – rodzaje leków

Jeśli chodzi o leki na cukrzycę obecnie tutaj dzieli się na 6 grup leków. To jednej z grupy zaliczają się leki zawierające metforminę. Występuje między innymi pod takimi nazwami jak :Metformina , Metformin, Formetic, Glucophage, Metformax, Avamina,  Siofor. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć  pochodne sulfonylomocznika. W Polsce są  dostępne 3 leki pochodnej sulfonylomocznika: Gliklazyd, Glimepiryd i Glipizyd. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć leki zawierające akarbozę.  Do kolejnej grupy możemy zaliczyć  leki zawierające akarbozę to: Adeksa , Glucobay. Wiele leków zawierających akarbozę, zostało wycofanych z obrotu w roku 2022. Ale też zostało wycofanych w latach wcześniejszych od 2014 roku. Do kolejnej grupy zaliczamy leki inkretynowe, które nie są znane w Polsce z powodu braku refundacji. Zalicza się do tych leków między innymi: Dulaglutyd, Eksenatyd, Liksysenatyd, Liraglutyd. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć inhibitory SGLT2. Obecnie używanymi inhibitorami są: kanagliflozyna, depagliflozyna, empagliflozyna. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć pochodne tiazolidynodionu. Lekiem tym jest Pioglitazon.

Leki na cukrzycę – 6 grup leków działanie

Działanie metforminy oparte jest konkretnie na 3 działaniach. Niewątpliwie jednym z nich bywa wpływanie wątroby na produkcję cukru w organizmie. Kolejny mechanizm to zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę. Kolejnym działaniem jest wchłanianie cukrów w jelicie. Działaniem pochodnych sulfonylomocznika jest pobudzenie komórek β-trzustki do wydzielania insuliny. Tym sposobem komórki trzustki wydzielają  insulinę. Akarboza zmniejsza wydzielanie tłuszczów, cholesterolu i trójglicerydów. Leki inkretynowe zmniejszają oczywiście cukier we krwi. Takie leki przyczyniają się mianowicie do zmniejszenia uczucia głodu, dają poczucie sytości. Dodatkowo leki inkretynowe zmniejszają apetyt i  wagę osoby przyjmującej te leki.  inhibitory SGLT2 chronią przed dostaniem się glukozy do krwi oraz pomagają przefiltrować nerkom wraz z moczem. Pochodne tiazolidynodionu zmniejszają naprawdę insulinoodporność, czyli cukier w organizmie. Dodatkowo leczyć się można ziołami, jak wiele innych chorób.

Leki na cukrzycę

Leki, które wpływają na kierowców – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia