Czy wiesz, że są różne rodzaje cukrzycy? Cukrzyca nie była kiedyś leczona, obecnie dostępne są leki na cukrzycę.
Leki na cukrzycę – historia
Dawniej cukrzyca była chorobą śmiertelną, na którą nie było lekarstwa. Naprawdę najstarszą wzmiankę o cukrzycy znaleziono na egipskim papirusie, pochodzącym ponad 1500 lat przed naszą erą. Mianowicie około 200 roku naszej ery, lekarz starożytnej Grecji Arteziusz z Kapadocji nazwał cykrzycę syfonem płynącym, po grecku nazwał ją „diabetes”. Czemu? Albowiem cukrzyca to oczywiście wielomocz o słodkim smaku. W XVII wieku zaczęto do słowa diabetes, dodawać słowo „mellitus”. Dosłowne tłumaczenie oznaczało miód z syfonu. W XIX wieku niemiecki patolog oraz anatom Paul Langerhans odkrył w trzustce obecność wysp. Na cześć Largensa wyspy te zostały nazwane wyspami Langerhansa. W XIX wieku odkryto u zmarłych na cukrzycę, nawet uszkodzoną trzustkę. Zanim nie wynaleziono insuliny, zapobiegano rozwojowi choroby konkretnie poprzez dietę bezwęglowodanową. Insulina została wynaleziona w 1921 roku przez kanadyjskiego lekarza i naukowca Fridericka Bantinga i fizjologa kanadyjskiego Charlesa Besta.
Leki na cukrzycę – rodzaje leków
Jeśli chodzi o leki na cukrzycę obecnie tutaj dzieli się na 6 grup leków. To jednej z grupy zaliczają się leki zawierające metforminę. Występuje między innymi pod takimi nazwami jak :Metformina , Metformin, Formetic, Glucophage, Metformax, Avamina, Siofor. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć pochodne sulfonylomocznika. W Polsce są dostępne 3 leki pochodnej sulfonylomocznika: Gliklazyd, Glimepiryd i Glipizyd. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć leki zawierające akarbozę. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć leki zawierające akarbozę to: Adeksa , Glucobay. Wiele leków zawierających akarbozę, zostało wycofanych z obrotu w roku 2022. Ale też zostało wycofanych w latach wcześniejszych od 2014 roku. Do kolejnej grupy zaliczamy leki inkretynowe, które nie są znane w Polsce z powodu braku refundacji. Zalicza się do tych leków między innymi: Dulaglutyd, Eksenatyd, Liksysenatyd, Liraglutyd. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć inhibitory SGLT2. Obecnie używanymi inhibitorami są: kanagliflozyna, depagliflozyna, empagliflozyna. Do kolejnej grupy możemy zaliczyć pochodne tiazolidynodionu. Lekiem tym jest Pioglitazon.
Leki na cukrzycę – 6 grup leków działanie
Działanie metforminy oparte jest konkretnie na 3 działaniach. Niewątpliwie jednym z nich bywa wpływanie wątroby na produkcję cukru w organizmie. Kolejny mechanizm to zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę. Kolejnym działaniem jest wchłanianie cukrów w jelicie. Działaniem pochodnych sulfonylomocznika jest pobudzenie komórek β-trzustki do wydzielania insuliny. Tym sposobem komórki trzustki wydzielają insulinę. Akarboza zmniejsza wydzielanie tłuszczów, cholesterolu i trójglicerydów. Leki inkretynowe zmniejszają oczywiście cukier we krwi. Takie leki przyczyniają się mianowicie do zmniejszenia uczucia głodu, dają poczucie sytości. Dodatkowo leki inkretynowe zmniejszają apetyt i wagę osoby przyjmującej te leki. inhibitory SGLT2 chronią przed dostaniem się glukozy do krwi oraz pomagają przefiltrować nerkom wraz z moczem. Pochodne tiazolidynodionu zmniejszają naprawdę insulinoodporność, czyli cukier w organizmie. Dodatkowo leczyć się można ziołami, jak wiele innych chorób.
Leki, które wpływają na kierowców – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)