Noc Kupały 21.06.2022

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Noc Kupały 21.06.2022. Plakat informujący o szczegółach imprezy. Całość utrzymana w tonacji wiosennej zieleni , z wieloma elementami paproci.
Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy zapraszają 21 czerwca.2022

Magiczna atmosfera już za chwilę zapanuje w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Odbędzie się Noc Kupały 21.06.2022 r. Jest to szczególny dzień, w którym Ogrody Hortulus Sectabilis wydłużają godziny swojej pracy. Od 21 czerwca ogrody będzie można odwiedzić od wtorku do niedzieli w godz. 10:30-20:30. Tego dnia, z okazji Nocy Kupały na gości ogrodów czekać będą atrakcje specjalne.

Noc Kupały 21.06.2022 – w programie

1.      Maskarada tematyczna: elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory – UWAGA! w tych przebraniach Ogrody Hortulus Spectabilis zwiedzasz gratis 

2.      W pogoni za Chochlikiem – gra terenowa

3.      Warsztaty lalek motanek

4.      Rytuały przy kamiennym kręgu

5.      Wystawa bestii słowiańskich

6.      Horoskop słowiański – kto jest twoim patronem

7.      Poszukiwanie kwiatu paproci w ogrodach – zabawa z użyciem QR kodów

8.      Warsztaty plecenia wianków

9.      Puszczenie wianków na wodę – przynieś swój własny wianek lub wykonaj go na miejscu z naszych kwiatów

10.  Joga na powitanie lata

Noc Kupały 21.06.2022 – szczegóły

Maskarada tematyczna

Maskarada to już stały element Nocy Kupały, jest to doskonała okazja że zwiedzić ogrody za darmo. Należy jedynie przebrać się zgodnie z tematem przewodnim: Elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory. Przebranie musi być jednak pełne, same gadżety typu maska, kapelusz czy makijaż to dla nas za mało!

W pogoni za Chochlikiem – gra terenowa

Niesforny Chochlik, jedna z bestii słowiańskich, ukradł ze spiżarni

Bistrobaru Rumianek zapasy na wieczorną strawę, na szczęście na terenie ogrodów  pozostawiał ślady swojej zuchwałej kradzieży. Zadaniem uczestników zabawy będzie więc odnalezienie miejsc, w których Chochlik pogubił różne rzeczy oraz rozpoznanie tego co tak naprawdę złodziejaszek ukradł z kuchni.

Warsztaty robienia lalek – motanek

Motanki to słowiańskie lalki życzeń i miłości. Powstają ze skrawków materiału, tasiemek, sznurków i włóczek. Dawniej wierzono, że pomagają one w spełnianiu marzeń. Podczas tegorocznej Nocy Kupały będzie można wykonać własną motankę i przekonać się czy faktycznie drzemie w niej taka moc. Podczas warsztatów można zapoznać się z historią motanek oraz techniką ich tworzenia. 

Rytuały przy kamiennym kręgu

W tym dniu będzie można poznać historię gotów, gepidów oraz zaczerpnąć porad z zakresu radiestezji i bionergoterapii. Spotkanie w Kamiennym Kręgu przy paleniu agnihotry poprowadzi Marek Łach oraz Jan Zalewski. Podczas spotkania ze specjalistami będzie można wysłuchać wykładu o przesileniu letnim oraz oddać się medytacji.

Wystawa bestii słowiańskich

Opiekowały się domostwami, psociły, sprowadzały klęskę, szkodziły lub służyły ludziom. Słowianie wierzyli, że odpowiadały za prawie każdy aspekt ich  życia, mowa tu o bestiach słowiańskich. Do dziś niektóre z nich funkcjonują w przysłowiach i powiedzeniach. Na pewno znasz Bełta, Chochlika, Licho czy Biedę. Te oraz inne bestie słowiańskie będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Kupały!

Noc Kupały 21.06.2022 – co jeszcze

Horoskop słowiański

Jesteś ciekawy co przyniesie los? Pradawni Słowianie, którzy swoje życie wiązali ściśle z siłami przyrody, byli tego bardzo ciekawi. Znaków dotyczących przyszłości szukali w naturze, którą władali bogowie. Słowianie czcili więc swoje bóstwa i ich opiece powierzali swój byt. By wkupić się w łaski bogów organizowano święta i odprawiano rytuały.  W rocznym cyklu każdy z bogów miał swój wyjątkowy czas. W Horoskopie Słowiańskim będziesz mógł sprawdzić kto jest twoim patronem.

Poszukiwanie kwiatu paproci

Każdy kto odwiedzi Ogrody Spectabilis będzie również mógł wybrać się na poszukiwanie kwiatów paproci. Do zabawy niezbędny jest telefon komórkowy z aplikacją do odczytu QR-kodów.  Pierwszy kod startowy odczytasz już przy bramce wejściowej. Dalej podążaj za wskazówkami, pojawiającymi się na wyświetlaczu twojego telefonu, a być może odnajdziesz mityczny kwiat paproci.

Warsztaty plecenia wianków i puszczanie ich na wodę

Ze świętem Nocy Kupały nieodzownie wiążą się wianki. Młode Panny plotły wianki i puszczały je na wodę, te zaś mieli wyłowić młodzieńcy. Po wyłowieniu kawalerowie  szukali właścicielek wianków. W ten sposób młodzi dobierali się w pary. Niestety zdążały się wianki, które tonęły – był to zwiastun nieszczęścia i staropanieństwa. W tym roku do ogrodów można przyjść z własnym wiankiem lub wykonać go na miejscu z kwiatów, ziół i gałązek przygotowanych przez Ogrody Hortulus. Podczas wydarzenie odbędzie się również uroczyste puszczenie wianków na wodę.

Joga na powitanie lata

Lato powitamy również zajęciami jogi.  Jeżeli chcecie wziąć udział w zajęciach koniecznie zabierzcie własne maty. Trening dla ciała i ducha rozpoczynamy o godzinie 19:00.

Ciekawy materiał wideo: Ogrody Hortulus Sectabilis

Mogą cię również zainteresować inne wydarzenia: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia