Dodatkowe dni urlopu od sierpnia

362

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dodatkowe dni urlopu od sierpnia
Dodatkowe dni urlopu od sierpnia

Dzięki dyrektywie Unii Europejskiej wydłużone urlopy będą przysługiwały Polakom już od sierpnia. Skutki tej dyrektywy mają pracującym na etatach znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Dodatkowe dni urlopu od sierpnia – ważne zapisy

Ważnym zapisem jest wprowadzenie możliwości zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. W pilnych sprawach rodzinnych, spowodowanych na przykład chorobą lub wypadkiem, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika, może on skorzystać z 2 dni lub 16 godzin wolnego w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik otrzyma prawo do 50 proc. wynagrodzenia – obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Po nowelizacji Kodeksu pracy, pracująca mama lub tata będą mieli prawo do wzięcia 5 dni urlopu opiekuńczego. Urlop zostanie rozszerzony na wszystkie osoby spokrewnione i mieszkające razem. Celem jest „zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia”.

Takim członkiem rodziny może być: syn, córka, matka, ojciec, małżonek.

Dodatkowe dni urlopu od sierpnia – jakie?

Urlop opiekuńczy, planowany w wymiarze 5 dni na rok, byłby jednak niepłatny. Za czas przebywania w domu pracownik nie zachowa wynagrodzenia. Czas ten wlicza się natomiast do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zmiany dotyczą również urlopu rodzicielskiego. W przypadku posiadania jednego dziecka zostanie on wydłużony z 32 do 41 tygodni, zaś w przypadku rodziców dzieci urodzonych z ciąży mnogiej – z 34 do 43 tygodni.

Jak Zmiany mają wejść w życie do 2 sierpnia 2022 roku.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia